SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN i Polsat w TVP GO? „Udostępnianie będzie realizowane zgodnie z prawem”

Zgodnie z zasadą must carry, must offer wszystkie serwisy streamingowego z linearnymi kanałami powinny oferować TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN i TV Puls. Centrum Informacji TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl sugeruje, że wkrótce platforma TVP GO może dołączyć do oferty główne stacje komercyjne.

Article

Zasada must carry, must offer zakłada, że sieci kablowe i platformy satelitarne muszą oferować w swoich pakietach stacje znane kiedyś z analogowej telewizji naziemnej. To TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN i TV Puls. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że przepis ten obowiązuje nie tylko tradycyjnych operatorów, ale także serwisy streamingowe, które w swojej ofercie mają tradycyjne kanały telewizyjne i są zajestrowane w Polsce.

TVP GO bez stacji komercyjnych

Mimo kilku apeli KRRiT, główne najpopularniejsze serwisy nadal nie udostępniają stacji naziemnych swoich konkurentów. W Playerze nie ma TVP1, TVP2, TVP3, Polsatu, ani TV Puls. W Polsat Go i Polsat Box Go na próżno szukać TVP1, TVP2, TVP3, TVN i TV Puls. Oferta Canal+ online nie obejmuje TVP1, TVP2, TVN, Polsatu i TV Puls, a w TVP GO nie ma TVN, Polsatu i TV Puls.

Jakie zmiany TVP planuje w serwisach streamingowych? Mogą pojawić się tam kanały od zewnętrznych dostawców? Czy na podstawie must carry, must offer trafią tam TVN, Polsat, TV Puls? - Udostępnienie programów zgodnie z zasadą must carry, must offer będzie realizowane zgodnie z przepisami prawa - odpowiada krótko Centrum Informacji TVP. Nie precyzuje jednak kiedy mogłoby to nastąpić.

Obecność TVN, Polsatu czy TV Puls z pewnością zwiększyłaby zainteresowanie serwisem TVP GO. Nadawcy niechętnie dzielą się swoimi stacjami z serwisami konkurentów, bo chcą, aby potencjalni widzowie zakładali konta na ich platformach. Już jesienią ub.r. możliwość wprowadzenia stacji komercyjnych do oferty wtedy przeszłej platformy TVP GO sugerował jeden z menadżerów TVP.

- Rozwijamy naziemną telewizję cyfrową, łączymy ją z internetem poprzez platformę hybrydową. Jesteśmy gotowi do wdrożenia własnej aplikacji OTT. Na pewno będzie w niej miejsce na pozostałe kanały. Nie będzie w niej tylko kanałów Telewizji Polskiej. Jeśli znajdziemy formę prawną, to będą tam też kanały nadawców komercyjnych. Mocno koncentrujemy się na internecie. Widzimy, że internet jest platformą, nośnikiem, gdzie się przenosi widz - zapowiedział podczas konferencji PIKE Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Kiedy TVP GO w Android TV?

Serwis TVP GO ruszył w lutym jako aplikacja HbbTV. Z telewizji hybrydowej mogą korzystać odbiorcy naziemni, których telewizory (rzadziej dekodery) obsługują HbbTV. Platforma TVP GO jest też dostępna na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety).

Użytkownicy telewizorów Smart TV (m.in. Android TV) i osoby oglądające treści z poziomu przeglądarki internetowej komputera muszą na razie zadowolić się aplikacją TVP VOD. W odróżnieniu od TVP GO, nie można w niej znaleźć niektórych stacji (np. TVP1, TVP2, TVP Sport) i nie można cofać wyemitowanych na poszczególnych antenach programów do tygodnia (catch up TV).

Nadawca publiczny pracuje nad integracją swoich serwisów streamingowych. Tak jak uczyniła to niedawno czeska telewizja, planuje wprowadzić TVP GO z catch up TV jako aplikację na Smart TV. - Aplikacja TVP GO dostępna jest w wersji mobilnej na urządzeniach z systemem Android i iOS oraz w ramach telewizji hybrydowej HbbTV. Kolejne platformy będą wdrażane zgodnie z przyjętą strategią uwzględniając interes użytkowników i Spółki - zapewnia TVP.

Różne interpretacje zasady must carry, must offer

Choć zasada must carry, must offer obowiązuje już od wielu lat, to często jest odrębnie intepretowana. Kilka lat temu sam prezes TVP Jacek Kurski krytykował platformę WP Pilot za dołączenie na podstawie tych przepisów głównych stacji TVP do oferty. Później władze z TVP zmieniły zdanie odnośnie zasady. Przekonują, że w myśl must carry, must offer platformy satelitarne powinny zaoferować wszystkie 16 wersji TVP3 w jakości HD. KRRiT uważa, że wystarczy obecność w ofercie tylko jednej regionalnej stacji (w Canal+, Polsat Box i Orange dostępny jest kanał TVP3 Warszawa).

Podczas festiwalu w Opolu Kurski zdradził, ze liczy na zmiany w przepisach, które zmuszą platformy do kosztownej emisji satelitarnej wszystkich 16 stacji TVP3 i wprowadzą zasadę findability, która określa na jakich kanałach na liście programowej operatorów powinny być główne stacje. - Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić - wierzę, że tak się stanie - że wszyscy Państwo będą mieli na pilocie na trzecim programie, trzeci program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3. Bardzo liczę, że tak się stanie. Łączenie z ośrodkami podczas koncertu było celowe, żeby pokazać jaki jest potencjał ośrodków i jak blisko możemy być wspólnot lokalnych. Szczególnie, że za rok mamy wybory samorządowe. Informacja lokalna jest bardzo ważna, żeby dotarła do Polaków - stwierdził prezes TVP. 

KRRiT w sprawozdaniu z działalności zaproponowała, żeby zasadą must carry, must offer objąć wszystkie stacje dostępne na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Tym samym do TVP1, TVP2, TVP3, Polsatu, TVN i TV Puls dołączyłaby m.in. TV Trwam.

Dołącz do dyskusji: TVN i Polsat w TVP GO? „Udostępnianie będzie realizowane zgodnie z prawem”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
"że wszyscy Państwo będą mieli na pilocie na trzecim programie, trzeci program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3"

Platformy sat mogą to bardzo łatwo zrobić. Do dekoderów 4K które mają niech oferują USB Stick z DVB-T2. Po jego podłączeniu ustawia się lista z kanałami TVP na początku. Jeśli abonent nie potrzebuje kanałów naziemnych, nie używa USB Sticka. Wtedy w dekoderze ustawia się lista taka jak dotychczas. Proste rozwiązanie gdzie każdy kto chce może mieć swoje TVP3 na dekoderze sat. Myślę że obecne dekodery 4K w platformach potafią obsłużyć USB Sticka skoro potrafiły to robić nboxy kilkanaście lat temu.
odpowiedź
User
Gosc
Nie ma żadnej normy prawnej nakazującej operatorowi internetowemu dystrybycję tvp, polsatu, tvn i tv puls. Medium dystrybucji tv są fale radiowe i ewentualnie kabel rf tv kablowej. Wątpliwa prawnie jest też działalność tvp w internecie i wydawanie ns to pieniędzy suwerena, to co tobi komercja to jej sprawa. Reasumując opinia krrit nie jest prawem.
odpowiedź
User
TT
Te przepisy są przedpotopowe - "znane kiedyś z analogowej telewizji naziemnej". Dlaczego ponad 10 lat po uruchomieniu DVB-T konserwuje się układy z ery analogu. W czym Polsat czy TV Puls są lepsze od METRO, Stopklatki czy TVP ABC?
odpowiedź