SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Nauka w telewizji naziemnej i kablówkach. Koszt 40 mln zł. „Chcemy zachwycić obrazem”

W poniedziałek startuje TVP Nauka. Będzie dostępny w multipleksie eksperymentalnym TVP, sieciach kablowych, m.in. Vectra i Toya. W przyszłości kanał ma trafić na satelitę. Dyrektor nowej stacji zdradza Wirtualnemedia.pl, że TVP Nauka od konkurencyjnych kanałów popularnonaukowych mają odróżniać m.in. częste relacje na żywo.

Dziennikarka TVP Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj (fot. Adrian Gąbka)Dziennikarka TVP Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj (fot. Adrian Gąbka)

W środę w głównym gmachu Telewizji Polskiej zaprezentowano kanał TVP Nauka. Konferencję poprowadziła Marta Kielczyk, która dołączyła do grona prowadzących główne wydanie „Wiadomości” TVP1. W wydarzeniu nie uczestniczył nowy prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. Na telebimie wyemitowano jednak jego wypowiedź.

- Miejsce dla TVP Nauka w telewizyjnej rodzinie czekało od dawna. Mamy kanał dziecięcy, kobiecy, nie było nauki, a to przecież oczywiste, że częścią misji telewizji publicznej jest docieranie do widzów z programami popularnonaukowymi. Praca nad tym, żeby najmłodsze pokolenia miały ambicje naukowe i się rozwijały, by rodziny mogły mieć kontakt z dobrym, bezpiecznym programem, tylko pożytki będą z tego wynikać. Myślę, że kanał TVP Nauka dzięki różnorodności będzie dawał widzom satysfakcję, że zaczną poznawać świat nie tylko z jednej perspektywy - stwierdził szef TVP.

TVP Nauka w największej kablówce, ale na razie bez emisji satelitarnej

Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że szefostwo nowej stacji liczy na to, że udział w rynku TVP Nauka w ciągu roku będzie wynosił 0,4 – 0,5 proc. Z danych Nielsena wynika, że w 2021 roku liderem segmentu stacji dokumentalnych był naziemny Fokus TV z udziałem 1,269 proc. Drugie miejsce zajęła TVP Historia (0,682 proc.). Uruchomiony 2 lata temu TVP Dokument miał 0,084 proc. udziału w rynku. Kluczem do wzrostu oglądalności będzie dystrybucja w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.

Największa sieć kablowa dołączy nową stację TVP. - Planujemy dołączenie TVP Nauka do oferty Vectra S.A. oraz Multimedia Polska Sp. z o.o. tuż po uruchomieniu kanału przez nadawcę. W zależności od dekodera TVP Nauka będzie dostępny na pozycji 60 na dekoderze TV Smart 4K BOX oraz na pozycji 160 na pozostałych dekoderach. TVP Nauka będzie dostępny we wszystkich pakietach cyfrowych - zdradza Wirtualnemedia.pl Justyna Grzelak, koordynatorka ds. PR Vectry. Podobnie postąpi Toya, również zaliczana do większych operatorów. - TVP Nauka startuje w Toya w dniu premiery czyli 3.10 - zapewnia Jacek Kobierzycki, dyrektor generalny operatora. Gorzej sytuacja wygląda z platformami satelitarnymi. Polsat Box i Canal+ na razie nie dołączą TVP Nauka.  - Jak będziemy mieli jakieś nowości, to będziemy informować - mówi Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu. Canal+ na pytanie o TVP Nauka nie odpowiedział.

Na jaki udział w rynku po roku działalności TVP Nauka liczycie? - Zobaczymy, czy nasza oferta programowa spełni oczekiwania widzów. Na pewno nasza oferta programowa będzie tak bogata i różnorodna, że każdy zainteresowany tym, co się wokół nas dzieje, znajdzie coś dla siebie. Jesteśmy ambitną anteną. Będziemy przekazywali treści w prosty sposób, ale będziemy od widza wymagali minimalnego zaangażowania w te treści, które zamierzamy prezentować - zdradza Wirtualnemedia.pl Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka.

Koszt 40 mln zł

Gdzie kanał TVP Nauka będzie dostępny? Emisja będzie prowadzona w wysokiej rozdzielczości? - Będzie on od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie. Od pierwszego dnia nadawania kanał TVP Nauka będzie dostępny w sieci telewizji kablowej Toya w pakietach Oszczędnym, Wygodnym oraz Bogatym.  Abonenci znajdą kanał na pozycji 96. W ciągu kilku dni od startu nadawania TVP Nauka znajdzie się w ofercie największego operatora kablowego w Polsce – Grupy Vectra.  Abonenci spółek Vectra i Multimedia Polska znajdą TVP Nauka na pozycji 160. Program będzie również dostępny w kilkudziesięciu innych sieciach kablowych m.in.: Promax, SatFilm, Dolsat, TELPOL, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady, East&West. Przyroda, kosmos, nowe technologie, czyli treści, które będą wizytówką tego kanału, będą nadawane w wysokiej rozdzielczości. Podchodzimy do widza poważnie. Telewizja to przede wszystkim obraz i chcemy widza tym obrazem zachwycić - zapewnia Szaj.

Koszt przygotowania oferty programowej i dystrybucji TVP Nauka to 40 mln zł. W 2022 roku stacja będzie kosztować 23 mln zł, a dwa lata później 40 mln zł.

Oferta programowa nowej stacji

Widzowie nowej stacji będą mogli uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach naukowych, poznawać dorobek polskich i światowych uczonych w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekologii, medycynie, naukach o ziemi i naukach społecznych. Nie zabraknie filmów dokumentalnych. Od pierwszego dnia antena zaprezentuje swój charakter pokazującej „na żywo” pasjonujący świat nauki, transmitującej ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Studio noblowskie poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie będą mogli uczestniczyć w ogłoszeniu laureatów z chemii, fizyki i ekonomii. Transmisje ważnych wydarzeń naukowych mają być wizytówką TVP Nauka. Już 25 października widzowie TVP Nauka będą mogli oglądać kolejną transmisję częściowego zaćmienia Słońca.

Na antenie TVP Nauka nie zabraknie nowych programów. Codziennie Franek Cofta będzie odkrywał tajemnice zjawisk i przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać. Zapyta m.in. o to, „ile ważą chmury” czy „komu nie zaśpiewamy 100 lat” w emitowanym każdego dnia programie „Jasne jak słońce”. Bogumił Radajewski zgłębiać będzie tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwi widzom uczestniczenie w niezwykłych dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym „Tajemnice operacji”. Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany tajnikami przyrody poprowadzi widzów przez polskie parki narodowe, prezentując wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze. Łukasz Nowicki poprowadzi teleturniej „Giganci Nauki” realizowany według oryginalnego formatu Telewizji Polskiej. Cotygodniowy „Raport Naukowy” przybliży widzom najważniejsze, bieżące wydarzenia ze świata nauki.

TVP Nauka to realizowane w najdalszych zakątkach świata, filmy i cykle dokumentalne np.: „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki” i „Piwnice Jukatanu”. Jak informowaliśmy wcześniej, na antenie nie zabraknie produkcji BBC czy powtórek znanego z TVP2 programu „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego. W ramówce znajdą się znane filmy, programy i cykle popularnonaukowe zrealizowane przez Telewizję Polską m.in. „Jak to działa?”, „Sonda” i „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem”, „Operacja zdrowie”. Z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej TVP Nauka przypomni sylwetkę wybitnego polskiego pisarza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców SF Stanisława Lema. TVP Nauka zapewnia, że zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne. Zapraszamy także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców, a także technologiczne start-upy. Nadawca zdradza, że będzie prezentować ich odkrycia i badania, publikacje naukowe i wasz warsztat pracy.

Tłoczny rynek kanałów dokumentalnych

Przed nową stacją niełatwe zadanie. Na rynku działa kilkadziesiąt kanałów dokumentalnych. Między innymi stacje amerykańskich gigantów typu Discovery czy National Geographic. Czym w swojej filozofii TVP Nauka będzie się od nich różnić? - Kanały tematyczne, szczególnie popularnonaukowe bardzo rzadko pokazują relacje na żywo. Na przykład Discovery robił kiedyś transmisję skoku ze stratosfery z balonu. To było bardzo promowane i był to jeden live na cały rok. W kanałach science’owych poza kanałem NASA 4K, nie ma live’ów.Ten kanał będzie pokazywał na żywo najważniejsze wydarzenia z polskiej i światowej nauki. Takiego studia noblowskiego w polskiej telewizji jeszcze nikt nie robi. Niektóre uczelnie spotykają się na aulach, są eksperci i transmisje w internecie, ale w telewizji nikt tego nie robi. My chcemy robić to atrakcyjnie. Będziemy pokazywać na żywo zjawiska w kosmosie, najważniejsze misje kosmiczne. Liczę na to, że Artemis się opóźni i że nastąpi wtedy, kiedy będziemy już nadawać. Chcemy pokazać całe studio na temat powrotu na Księżyc. Będziemy pokazywali również polskich naukowców, różnego rodzaju spotkania i gale, na których będą wyróżniani. Będziemy też prezentować literaturę naukową. Dzisiaj wszyscy uciekają do krótkich informacji w internecie. My chcemy powrócić do tradycji związanych z książką popularnonaukową - informuje Wirtualnemedia.pl szef TVP Nauka.

Część programów fani produkcji dokumentalnych albo podróżniczych mogli już zobaczyć na antenach stacji BBC lub TVP. Na przykład program Wojciecha Cejrowskiego. Nie za dużo tych powtórek? - Zbudowanie kanału, który w 22 godzinach składa się z nowości, byłoby nie do udźwignięcia nawet przez najbogatszego nadawcę. My w swojej ramówce odwołujemy się do tradycji Telewizji Polskiej. Chcemy pokazać o poranku dla tych starszych widzów, którzy zostają w domu starą „Sondę”. Program Cejrowskiego to jedna z kilkudziesięciu czy kilkuset propozycji. Jest wiele propozycji TVP, w których przekazywane są również propozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin. Jest taka nauka jak etnologia i etnografia. Jest to format, który te dziedziny w dużym stopniu zawiera. Nie zaprezentowaliśmy jeszcze wszystkich nowości. Gdybyśmy chcieli wszystkie nowości pokazać, to byłoby ich co najmniej kilkanaście w tym sezonie, chociażby seria o parkach narodowych, które w naszym wydaniu nie są miejscami aktywności turystycznej, ale miejscami aktywności naukowców i badaczy z wielu dziedzin nauki. Przygotowujemy wielkie wydarzenia związane z Rokiem Mikołaja Kopernika. To najbardziej znany polski naukowiec. Jesteśmy kanałem popularnonaukowym. Jest Lem, mamy kolejnych naukowców, które będą obejmować kolejne lata patronatami. Teraz mamy Rok Łukasiewicza. Będziemy mieć duże pasmo na jego temat. Na naszej prezentacji skupiliśmy się na najbliższym miesiącu, żeby pokazać co się w nim pojawi w ramówce – tłumaczy Szaj.


Nowości polecane przez TVP


Transmisje z ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla 2022

Transmisje ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla poprzedzi Studio Noblowskie. Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicza zaprosili wybitnych naukowców z dziedzin, w których będą ogłaszani laureaci. Goście w studiu przybliżą widzom najważniejsze dokonania światowych i polskich naukowców z danej dziedziny próbując przewidzieć, komu w tym roku przypadną noblowskie laury.

3.10 godz. 11.00 Fizjologia lub medycyna
4.10 godz. 11.00 Fizyka
5.10 godz. 11.00 Chemia
10.10 godz. 11.00 Ekonomia

Raport Naukowy (program publicystyczny)

Premiera: sobota, godz. 18:45

Cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń naukowych, zarówno z Polski jak i ze świata. Odkrycia i dokonania naukowców, misje badające tajemnice kosmosu i naszego globu, fascynujące technologie i wydarzenia, które zmieniają historię. To niezbędnik tych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w nauce, poznawać i rozumieć naszą rzeczywistość, a czasem wybiegać myślą w przyszłość. W tym programie nie zapomnimy także o ważnych rocznicach oraz o historii nauki.

Giganci Nauki (teleturniej)

Premiera: niedziela, godz. 15:30

Teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP, dedykowany wyłącznie wiedzy naukowej. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca, który najlepiej odpowie na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Dla zawodników to rywalizacja, dla widzów pełna emocji przygoda z zagadkami i tajemnicami nauki. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. zł. Teleturniej składa się z 3 rund oraz finału. Zasady rund różnią się od siebie a punkty poszczególnych części sumują się. Teleturniej prowadzi znany widzom TVP, Łukasz Nowicki. Jesienią uczestnicy zmierzą się z tematami: „Podbój kosmosu”, „Nobliści”, „Ignacy Łukasiewicz, od lampy naftowej do napędu elektrycznego”, „Wielkie epidemie”, „Tajemnice polskich lasów”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Pogoda i klimat”, „Energia odnawialna”, „Mózg i jego tajemnice”, „Układ Słoneczny”, Mikołaj Kopernik”, „Ginące gatunki”.

Tajemnice operacji (serial dokumentalny)

Premiera: poniedziałek, godz. 10:00 powtórka sobota, godz. 12:55

Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach na Ukrainie, wieloletni szef kliniki „Budzik” w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów TVP Nauka przez tajniki nowatorskich operacji realizowanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.

Polskie Parki Narodowe (magazyn)

Premiera: środa, godz. 15:30

Prowadzącym program jest Dariusz Gross, dziennikarz, zafascynowany przyrodą poszukiwacz-odkrywca. Pokazuje parki narodowe, które znamy jako turyści z innej, zaskakującej strony – przez pryzmat pracy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń. To program pokazujący osobliwości przyrody i ukazujący wyjątkowość poszczególnych parków narodowych w Polsce, w którym spotykają się nowoczesne technologie badawcze z odwiecznym dziełem natury.

Piwnice Jukatanu (cykl dokumentalny)

Poniedziałek- piątek, godz. 14:20 oraz godz. 23:55

Po raz pierwszy na antenie TVP – serial dokumentalny według scenariusza i w reżyserii wybitnego operatora Telewizji Polskiej Andrzeja Misiuka. 25 odcinków cyklu to opowieść o zatopionej konstelacji największych systemów jaskiniowych na świecie oraz wyprawa w rajski ekosystem karaibskiej rafy koralowej. Przygoda, mająca miejsce na odległym krańcu świata, bierze swój początek we wnętrzu Ziemi. To właśnie w jukatańskich cenotach Majowie składali ofiary z ludzi, aby przebłagać pradawnych bogów. Dla filmowców są one początkiem wyprawy, stanowiąc bramy do fantastycznego świata zatopionych jaskiń, z których niejednemu śmiałkowi nie udało się powrócić. Co kryją w sobie niedostępne meandry kamiennych galaktyk? Właśnie tam twórcy będą musieli się zmierzyć z własnymi lękami i obawami oraz przeżyć przygodę, która zmieni ich postrzeganie świata. Następnie nawiedzanymi od wieków przez przestępców, piratów i uciekinierów, dopływami Rio Dulce udadzą się w stronę Morza Karaibskiego. Odwiedzą wyspy, na których przed wiekami grasowali piraci oraz zejdą do przedziwnego świata raf koralowych, rozsianych wśród pierścieni atoli, śpiących w łonach lazurowej morskiej czeluści. Niektórzy z mieszkańców raf mogliby pozbawić ich życia jednym gestem. Są także i tacy, jak delfiny, którzy przyjmują ich z przyjaźnią i radością.

„Czy wiesz, że?” (serial dokumentalny)

od poniedziałku do piątku o godz.16:00 i 16:30

- Gdybyś musiał wyjaśnić naukę komuś, kto nic o niej nie wie, jak byś to zrobił? Nie musisz już zadawać sobie tego pytania. „Czy wiesz, że?” jest właśnie po to! Każdy odcinek w jasny i prosty sposób wyjaśnia Twoje codzienne otoczenie: zdrowie i dobre samopoczucie, ludzkie ciało, zwierzęta, ziemię, dom, żywność, technologie - informuje nadawca.

Jasne jak słońce (cykl reporterski)

W krótkich kilkuminutowych minireportażach Franek Cofta zadaje trudne pytania, dotyczące pozornie oczywistych codziennych zjawisk, tłumacząc naukowo naturę otaczającego nas świata. W ciągu dnia na antenie TVP Nauka te audycje pojawiać się będą wielokrotnie o różnych porach, nadając charakter antenie.

Tydzień ze Stanisławem Lemem

od wtorku 25 października do niedzieli 30 października o godz. 17:30

Z okazji 70 – lecia Telewizji Polskiej TVP Nauka wyemituje cykl „Felietonów z przyszłości” Stanisława Lema zrealizowanych w 1970 roku, dotyczących przewidywania przyszłości, prognozowania rozwoju świata, futurologii jako dziedziny nauki i potrzeby nowej metodologii badań. Widzowie będą mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy z dzisiejszej perspektywy te przewidywania były słuszne. W niedzielę, na podsumowanie Tygodnia ze Stanisławem Lemem o godz.  17:30 reportaż „Stanisław Lem o sobie”, w którym najczęściej tłumaczony polski autor i jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców SF opisuje niezwykły świat dzieciństwa spędzonego we Lwowie, koszmar okupacji, pierwsze lata pobytu w Krakowie i studia medyczne, początki kariery literackiej i pierwsze opowiadania Science Fiction, pisane w latach 50., a o  godz.17:55 film dokumentalny „Autor Solaris” według scenariusza Wojciecha Orlińskiego w reżyserii Borysa Lankosza ukazujący życie Stanisława Lema na tle jego literackich dokonań.

Weekend z Davidem Attenborough

sobota i niedziela, godz. 14:00 i 20:10

W weekendy TVP Nauka zaprasza na spotkania z Davidem Attenborough – wielokrotnie nagradzanym brytyjskim biologiem i popularyzatorem nauki, niekwestionowanym autorytetem, docenionym przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim oraz Orderem Imperium Brytyjskiego. W tym pasmie:

„Podróż przez życie” (weekendy od 8 października)

Sześć odcinków opowiada o życiu na Ziemi. Każda część to spojrzenie na życie z innego punktu widzenia. Będą to: szczęście, wiedza, bezpieczeństwo, władza, miłość i nieśmiertelność. Zobaczymy, jak każdego dnia zwierzęta i inne organizmy muszą mierzyć się z triumfem i tragedią, humorem i radością. Ta opowieść przedstawia historie z życia w najdrobniejszych szczegółach, prezentując ich siłę i fascynującą pomysłowość. Nowatorstwo tego serialu to przede wszystkim użycie niesamowitej techniki, zarówno filmowania, jak i montażu, efektów specjalnych i wielu innych zabiegów, które pozwolą zobaczyć życie w niespotykanym dotąd świetle.

„Wielka rafa koralowa” (weekendy od 29.10)

David Attenborough wyrusza w wyjątkową podróż ukazującą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Wykorzystując najnowsze technologie, zdjęcia satelitarne, grafikę komputerową oraz najnowsze odkrycia nauki, Sir David Attenborough prezentuje ostateczną wersję historii tego wyjątkowo pięknego zakątka Ziemi. Składająca się z 900 wysp rozciągających się na przestrzeni 2500 kilometrów, rafa jest wyraźnie widoczna z kosmosu i stanowi największą żyjącą strukturę na Ziemi. Z bliska rafa pulsuje bogactwem życia. Ta wyjątkowa seria pokazuje, jak ten „morski las” stworzył warunki dla powstania zdumiewającej różnorodności form organizmów żywych. Rafę zamieszkuje 1500 gatunków ryb, 30 gatunków waleni i delfinów, 6 gatunków żółwi morskich, 22 gatunków ptaków morskich i 32 gatunki ptaków przybrzeżnych.

Ziemia podwodny świat (cykl dokumentalny)

od poniedziałku do piątku, godz. 19:00

Ziemia Podwodny Świat to cykl siedemnastu filmów dokumentalnych o podwodnym świecie naszej planety. Każdy odcinek wprowadza widza w inny geograficznie obszar. Poszczególne części przybliżają zarówno głębiny Pacyfiku, Morza Karaibskiego, Morza Czerwonego jak i zatopiony świat jaskiń półwyspu Jukatan. Oprócz przyrody seria pokaże egzystencję człowieka z wodnym ekosystemem morskim i konsekwencje z tym związane. Poznamy także historie zatopionych wraków.

Inteligentne zwierzęta (cykl dokumentalny)

poniedziałki, godz. 20:00

Seria dokumentalna, wyprodukowana przez BBC, która przedstawia niesamowite i zaskakujące umiejętności zwierząt. Pokaże, że nawet pszczoły można wiele nauczyć. Inteligencja zwierząt to cecha niezbędna do przetrwania w świecie przyrody. Badacze odkrywają zadziwiające sztuczki i inteligentne strategie, które jednym gatunkom zapewniają przewagę nad innymi. My, jako ludzie, także możemy się od nich wiele nauczyć.

Wielkie rzeki świata (cykl dokumentalny)

wtorki, godz. 20:00

Serial dokumentalny BBC Studios, w którym poznamy trzy największe rzeki na świecie: Amazonkę, Nil i Mississippi. Będzie to niezwykła i pełna emocji podróż po dzikim świecie rzek, z których każda jest osobnym ekosystemem. Z użyciem nowoczesnych technologii filmowania zobaczymy te rzeki z lotu ptaka i ze szczegółami nigdy dotąd nieprezentowanymi. Prześledzimy te wodne arterie od ich źródeł aż po ujścia. Zaprezentujemy  laguny Amazonki, dużych rozmiarów węgorze, afrykańscy mieszkańcy Nilu, niespodzianki pięknej Mississippi.

Nasz dziwaczny świat (cykl dokumentalny)

środy, godz. 20:00

Seria filmów dokumentalnych, w których natura nie przestaje nas zaskakiwać. - Co rusz odkrywamy kolejne niesamowite zjawiska przyrodnicze czy niezwykłe zachowania zwierząt. Jaki jest wpływ słońca na muzykę klasyczną? Co łączy kozy i pająki? Czy z pajęczego jedwabiu da się zbudować kuloodporną skórę? Skąd małpy znają zasady reanimacji? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziemy w kolejnych odcinkach cyklu „Nasz dziwaczny świat" - zapowiada TVP.

Szpiedzy wśród zwierząt (cykl dokumentalny)

czwartki, godz. 20:00 (październik)

Seria dokumentalna BBC Worldwide. Cztery odcinki opowieści o najsprytniejszych zwierzętach. Zobaczymy podobieństwa w sposobach zachowania zwierząt i ludzi. Przebiegłość, techniki szpiegowskie i oszustwa są w filmie na porządku dziennym. Kolejne części serii opowiedzą o blaskach i cieniach miłości, różnej inteligencji, odcieniach przyjaźni i łobuzerskich wyczynach w świecie fauny. Zwierzęta kochają, smucą się, oszukują i wymyślają sposoby na osiągnięcie celu zupełnie tak, jak my ludzie. Nowa generacja kamer szpiegowskich ujawni, jak bardzo zachowania zwierząt przypominają nasze.

Tajemnice ludzkiego ciała (cykl dokumentalny)

piątki, godz. 20:00 (październik)

Serial dokumentalny opowiadający o tym, w jaki sposób 60 bilionów komórek tworzy ludzkie ciało i pozwala nam funkcjonować. Dzięki wizualizacjom w nowoczesnych technikach graficznych zobaczymy, jakie zmiany zachodzą w naszym ciele i umyśle w kluczowych momentach życia ludzkiego. Od narodzin, poprzez wzrost, dojrzewanie, aż po starzenie się i śmierć. Zobaczymy, jak bardzo zaangażowane są w to komórki. Nasze ciało składa się aż z 200 rodzajów komórek. Poznamy ich bardzo różnorodne działania i cechy. Grafika CGI o wysokiej rozdzielczości stworzona w oparciu o żywe obrazy umożliwi widzom podróż do wnętrza naszego organizmu na poziom komórek. Co jest siłą napędową ludzkiego życia? Jak dziecko zmienia się w dorosłego, dlaczego się starzejemy i jak się zaczyna nowe życie?

Supernatura (cykl dokumentalny)

soboty, godz. 15:00

Serial dokumentalny pokazujący współzależności człowieka i przyrody. Na podstawie obserwacji zwierząt odpowie na pytania, jak położyć kres nadmiernym kosztom energii, marnowaniu surowców i zanieczyszczeniom generowanym przez budowy? Wystarczy spojrzeć na to, jak z tym problemem radzą sobie organizmy żywe. Od milionów lat zwierzęta, rośliny i mikroorganizmy tworzą najróżniejsze konstrukcje dostosowane zarówno do swoich potrzeb, jak i środowiska. Czy człowiek może budować obiekty z bardziej zrównoważonych, samonaprawiających się materiałów bez udziału paliw kopalnych?

Geniusze i marzyciele (cykl dokumentalny)

wtorki, godz. 22:15 oraz niedziele, godz. 21:55

Cykl filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Telewizję Polską o największych i nietuzinkowych polskich naukowcach. Ich wkład w polską i światową naukę zmienił życie wielu ludzi na świecie. Jan Czochralski stworzył podwaliny pod współczesną elektronikę. Stefan Banach, genialny matematyk bez studiów, ale z tytułami naukowymi opisał wiele nowych twierdzeń matematycznych. W cyklu poznamy osiągnięcia naukowców oraz ich osobowości.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TVP Nauka w telewizji naziemnej i kablówkach. Koszt 40 mln zł. „Chcemy zachwycić obrazem”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
2+2=5
odpowiedź
User
Nick
nie sialam rzezuchy, nie siaalam😂
odpowiedź
User
Nick
10 jest liczba parzysta, poniewaz ma parrre
a czy ty masz pare?
przegrywie?
😂😂😂
odpowiedź