SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 70 proc. widowni TVP Info stanowią emeryci

Stację TVP Info chętniej oglądają mężczyźni niż kobiety. Wśród widowni dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi. Zauważalny jest wzrost udziału osób o wysokich dochodach - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.

Michał Rachoń, fot. TVP InfoArticle

TVN24 liderem kanałów informacyjnych

Średni dobowy udział TVN24 w lipcu 2023 roku wyniósł 5,46 proc., po spadku względem analogicznego okresu rok wcześniej o 2,33 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Wiceliderem było TVP Info. Średni miesięczny wynik kanału wyniósł 5,27 proc. (po wzroście o 10,48 proc.).

Podium uzupełnia Polsat News. W lipcu br. kanał miał 1,70 proc. udziału, po spadku względem lipca 2022 roku o 10,99 proc.

Tuż za podium znalazł się kanał TVP3, którego udział wyniósł 1,19 proc. (do góry o 16,67 proc.). Czołową piątkę uzupełnia kanał Wydarzenia24. Średni rynkowy udział stacji w lipcu br. wyniósł 0,79 proc. Stacja względem lipca 2022 roku zanotowała wzrost o 14,49 proc.

Czytaj także: TVN24 oglądają starsi widzowie, ale wykształceni i z wysokimi dochodami

TVP Info ogląda więcej mężczyzn niż kobiet

W tym roku roku TVP Info oglądało średnio 44,57 proc. kobiet i 55,43 proc. mężczyzn. Struktura widowni stacji w podziale na płeć różni się od tej, którą charakteryzuje się cały rynek telewizyjny w naszym kraju. Charakteryzuje się przewagą widowni kobiecej - w analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,52 proc. kobiet i 46,48 proc. mężczyzn - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

TVP Info jeszcze wyższy udział widowni męskiej nad kobiecą miało w analogicznym okresie rok wcześniej. W okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2022 roku mężczyźni stanowili 57,78 proc., a kobiety - 42,22 proc.

87 proc. widzów stacji stanowi grupa wiekowa 50+

TVP Info na tle całego rynku charakteryzuje się niskimi wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni każdej z tych stacji w grupach wiekowych 4-9, 10-11, 13-15, 16-17, 18-19, 20-24 i 25-29 w badanym okresie wynoszą wyraźnie poniżej 1 proc. Niskie zainteresowanie w najmłodszych grupach wiekowych stacja miała również w analogicznym okresie zeszłego roku.

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie newsową stacją Telewizji Polskiej stopniowo zaczyna rosnąć. Jest ono bardzo wysokie w starszych grupach wiekowych.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności TVP Info notuje w grupie 50+, w której widownia stanowi aż 86,65 proc. wszystkich widzów. Dla porównania w całym rynku jest to 62,39 proc.

Wysoki udział widowni wiejskiej

Mniejsze dysproporcje oglądalności TVP Info względem całego rynku notowane są ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Stacja ma jednak zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców wsi, którzy stanowią 45,43 proc. udziału wszystkich widzów stacji. Wartość ta w całym rynku wynosi 38,35 proc.

Wyraźnie rosną dochody widzów TVP Info

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że TVP Info w tym roku ma względnie podobną strukturę widowni do całego rynku telewizyjnego w Polsce.

Dla porównania, w okresie od 1 stycznia do 19 lipca ub.r. TVP Info śledziło mniej osób z wysokimi dochodami, a więcej - z niskimi. Średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca powyżej 5 tys. zł netto w okresie od 1 stycznia do 19 lipca br. wynosił 36,86 proc., a rok wcześniej było to 31,89 proc. Z kolei w przypadku dochodów od 0 do 1400 zł w tym roku wynosi 3,20 proc., a w analogicznym okresie ub.r. - 5,16 proc.

Coraz więcej widzów z wykształceniem podstawowym

TVP Info najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, a udział takich widzów rośnie - z 44,56 proc. widowni w okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2022 roku do 47,24 proc. w okresie od 1 stycznia do 19 lipca 2023 roku (w całym rynku obecnie jest to 42,73 proc.).

70 proc. widowni stacji stanowią emeryci

Ze względu na wykonywany zawód TVP Info najchętniej oglądane jest przez emerytów, którzy stanowią 70,36 proc. widowni stacji. Dla porównania, wszystkie stacje telewizyjne w Polsce w strukturze widowi średnio mają 43,64 proc. emerytów.

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

Średni dobowy udział TVP Info w pierwszym półroczu br. wyniósł 4,66 proc. (po spadku o 16,49 proc. względem pierwszego półrocza ub.r.).

Czytaj także: TVN24 oglądają starsi widzowie, ale wykształceni i z wysokimi dochodami

Dołącz do dyskusji: Ponad 70 proc. widowni TVP Info stanowią emeryci

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krok
To nie tyczy się tylko TVP. Ogólnie młodzież ma wywalone na linearną telewizję. Młodych kręcą youtuby, tiktoki, seriale i media społecznościowe. Oglądalność większości programów TV jest niższa od wyświetleń popularnego youtubera.
odpowiedź
User
Nick
Mlodzi nie oglądają. Fakt. Ale aż taki procent osób z wykształceniem podstawowym? Aż chciałoby się zacytować Kurskiego sprzed lat.
odpowiedź
User
Robespierre
Jeżeli odsetek widzów TVP w grupie widzów 4 - 7 jest najniższy - to świadczy to o inteligencji ich rodziców - by nie napisać o braku inteligencji (czytaj głupocie) rodziców których dzieci oglądają tvn24. Ale coś mi się wydaje, że tylko znikomy % widzów w tym wieku ogląda telewizję. No oczywiście nie dotyczy to tvn24, którą namiętnie oglądają wszyscy yntelygentni ewropejczycy i plażowicze (z ręcznikami w 6 pasków).
odpowiedź