SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dodatkowa stacja radiowa w DAB+

Do multipleksu lokalnego firmy DABCOM w Katowicach dołączyło Radio Piekary. Tym samym za pośrednictwem MUX-u w stolicy Śląska można słuchać 9 stacji.

W skład katowickiego multipleksu DABCOM poza Radiem Piekary wchodzą obecnie: Radio Profeto, WP Radio, Muzo.FM, Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Imperium i Radio Express. Emisja jest prowadzona na kanale 12C. Jak informuje radiopolska.pl, emisja Radia Piekary ma charakter eksperymentalny. Pozostałe rozgłośnie otrzymały koncesje od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wszystkie stacje nadają z bitrate 128 kb/s.

Radio Piekary rozpoczęło nadawanie w 1996 roku. W analogu stacja jest dostępna na częstotliwości 88,7 MHz. Na antenie stacji można znaleźć programy lokalne, poświęcone kulturze, a także muzykę śląską, polską i zagraniczną. O rozgłośni było głośno latem 2023 roku, kiedy wyemitowała audycję stworzoną i prowadzoną przez sztuczną inteligencję.

Emisja na multipleksach nieopłacalna?

Multipleksy lokalne i eksperymentalne to szansa dla nowych nadawców albo dotychczasowych, którzy mogą spróbować sił na rynkach radiowych w innych częściach Polski. Niedawno Radio 7 z Mławy opuściło multipleks eksperymentalny BCAST w Katowicach. Nadawca zauważył, że stacje prowadzące emisje testowe w DAB+ nie mogą zaprezentować potencjalnym reklamodawcom danych o słuchalności.

- Podjęliśmy decyzję o wycofaniu emisji Radia 7 z multipleksów DAB z kilku powodów. Po pierwsze Radio Track nie obejmuje swoim badaniem emisji eksperymentalnych, co pozwala jedynie w ograniczonym zakresie ocenić ich popularność. Po drugie UKE, mimo sprzyjających decyzji na WRC-24, nie zdecydował się na przeniesienie MUX-8 na pasmo UHF i zwolnienie VHF dla DAB. Po trzecie UKE, mimo wcześniejszych deklaracji, nie wyłonił ogólnopolskiego operatora multipleksu, co dałoby impuls do rozwoju tej technologii – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Ploch, dyrektor Radia 7.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackowi Oko przeniesienie MUX-8 do pasma UHF. Pasmo VHF zajmowane przez ósmy telewizyjny multipleks trafiłoby na potrzeby DAB+. UKE nie przychylił się do wniosku szefa KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu 2022 roku zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek strony rynkowej. Stacje radiowe zainteresowane emisją cyfrową chciały, aby UKE wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Postępowanie miało ruszyć w 2023 roku, ale tak się nie stało.

- W związku z powyższym uznaliśmy, że brak jest perspektyw dla rozwoju DAB w Polsce. Radio 7 zniknie z pozostałych MUX-ów w połowie roku. Najprawdopodobniej pozostaniemy tylko w eksperymentalnym multipleksie w Warszawie, co zapewni ciągłość pokrycia analogowo-cyfrowym sygnałem Radia 7 trasę S7 między Warszawą a Olsztynkiem – mówił Ploch.

Wcześniej o podobnych problemach z DAB+ mówił Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia z Jeleniej Góry. Obecnie rozgłośnia nadaje na multipleksach eksperymentalnych w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach.

- Te testowe nadajniki DAB+, które teraz wykorzystujemy powinny nam wystarczyć do podejmowania przyszłych decyzji czy warto inwestować w DAB+. Te decyzje zależą głównie od KRRiT, która musi się określić co do wyłączenia FM. Jeśli się wycofa z tego to zakres DAB+ postulujemy aby traktować jako dalszy rozwój radia w Polsce w równoległym zakresie (bo FM się już prawie skończył dla rozwoju). Z dotychczasowej emisji jesteśmy w sposób umiarkowany zadowoleni. Odzew od stosunkowo małej ilości słuchaczy posiadających odbiorniki DAB+ jest pozytywny i zachęcający. Niestety nadajniki „testowe” a nie koncesyjne nie są uwzględniane w badaniach słuchalności i trudno pozytywny odzew udokumentować badaniami. Jest to absurd, który w założeniu zniechęca ewentualnych nadawców w DAB+ do wejścia w to pasmo emisji  - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl szef Muzycznego Radia.

Prezes stacji krytykował też samą technologię. - W przeciwieństwie do wstępnych zapowiedzi KRRiT, koszty emisji są większe, bo na pokrycie tego samego obszaru potrzeba minimum 2 razy więcej nadajników, a w górach jeszcze więcej (...). Jakieś nowe miejsca nadawania w DAB+ są mało prawdopodobne, ale możliwe, jeśli będą o to wnioskować operatorzy DAB+. Raczej się na to nie zanosi, bo jak twierdzą, jest to działalność dalece nieopłacalna i może być wygaszana – dodawał Pragłowski.

Polskie Radio z największym zasięgiem

Od jesieni trwa proces poszerzenia zasięgu multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne). Nadawca publiczny informował jesienią, że MUX docelowo osiągnie 93 proc. zasięgu ludnościowego i ok. 90 proc. zasięgu powierzchniowego. 

W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście.

Nadawcy prywatni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia, która nie gwarantuje odpowiednio wysokiego zasięgu i jakości dźwięku w przypadku nadawania wielu stacji na jednym multipleksie. Stacje komercyjne uważają, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Dołącz do dyskusji: Dodatkowa stacja radiowa w DAB+

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl