SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dokumenty, koncerty, spektakle, specjalna strona i spot. TVP świętuje setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Telewizja Polska zaczyna nadawać na swoich antenach cykl programów poświęconych Janowi Pawłowi II. Powstał też specjalny portal internetowy, poświęcony papieżowi. Pretekstem są obchody setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Telewizja towarzyszyła temu pontyfikatowi od początku - mówił prowadzący konferencję prasową Przemysław Babiarz.

fot. tvpfot. tvp

Konferencja poświęcona prezentacji oferty TVP na czas urodzin Jana Pawła II miała nietypowy przebieg. W studio telewizyjnym byli tylko: prowadzący, p.o. prezesa Maciej Łopiński, szef redakcji katolickiej telewizji publicznej ks. Maciej Makuła i bp. Artur Miziński. Dziennikarze mogli w nim uczestniczyć za pośrednictwem TVP Info, nadającej je na żywo.

Telewizja publiczna przygotowała szereg audycji, spektakli, programów archiwalnych poświęconych papieżowi Polakowi. Powstał też specjalny spot na tę okoliczność i portal internetowy.

- Karol Wojtyła, który został Papieżem jest powodem dumy dla Polaków na kolejne tysiąclecia. Bardzo się cieszę z zaangażowania Telewizji Polskiej w to wydarzenie, ale również z bardzo szerokiej promocji osoby, życia i pracy tego wybitnego Polaka - mówił ks. Maciej Makuła. - Zdajemy sobie sprawę, że w czasie pandemii koronawirusa nie będzie zbyt wielu okazji, by się spotkać osobiście, stąd nasza bogata oferta - skomentował p.o. prezesa TVP, Maciej Łopiński, nawiązując do hasła #zostanwdomu.

 

TVP1: koncert gwiazd dla Jana Pawła II, spektakl Teatru TV

Obchody na antenach TVP zaczną się w sobotę 16 maja. Wówczas TVP1 o godz. 23.15 nada film fabularny Andrea Porporatiego „Nie lękajcie się - historia pewnej przyjaźni”. Dzień później, o godz. 10.30 - msza święta z Wadowic z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Zaś o godz. 13.00 TVP1 nada okolicznościowe widowisko słowno-muzyczne „Urodziłem się w Wadowicach” z udziałem Haliny Mlynkovej, Katarzyny Moś, Anny Wyszkoni, Macieja Miecznikowskiego, Janusza Radka i Golec uOrkiestry.

W niedzielę o godz. 17.30 Jedynka pokaże pierwszą część koncertu „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II”. Ze studia w Warszawie będą nawiązywane połączenia z kościołem w Wadowicach, kaplicą na Wawelu, Sanktuarium w Łagiewnikach, kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej w Częstochowie oraz Bazyliką Mariacką w Gdańsku. We wszystkich miejscach zabrzmią ulubione pieśni Jana Pawła II w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Wystąpią m.in. Anna Wyszkoni, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Golec uOrkiestra, Kamil Bednarek, Andrzej Piaseczny, Ryszard Rynkowski oraz Sound&Grace. Koncert (z warszawskiego studia) poprowadzi Tomasz Wolny. Druga część zostanie wyemitowana tego samego dnia o godz. 21.30.

W poniedziałek 18 maja TVP1 pokaże film dokumentalny „Zmartwychwstanie” w reżyserii Ewy Świecińskiej (godz. 22.35), który powstał w setną rocznicę urodzin papieża Polaka. Autorzy filmu dowodzą, że Jan Paweł II był potężnym myślicielem-prorokiem. W filmie wypowiadają się m.in. prof. Paweł Skibiński, prof. Antoni Dudek, dr. Marek Kochan. Kulminacją obchodów jubileuszu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II będzie specjalne orędzie kardynała Stanisława Dziwisza, które wygłosi w Krakowie (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 20.05).

O godz. 21.00 w Teatrze Telewizji sztuka w reżyserii Pawła Woldana „Powołanie” o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. W poniedziałek 25 maja antena pokaże film dokumentalny Pawła Kornobisa pt. „Świat wg. Jana Pawła II” (godz. 21.00). To dokument przedstawiający wpływ Jana Pawła II na współczesny świat, ilustrowany przykładami ze społeczności na całym świecie - w Meksyku, Indiach, Polsce, Irlandii i we Włoszech.

TVP Kultura: „Pielgrzym” i „Narty Ojca Świętego”

W niedzielę 17 maja o godz. 23.00 TVP Kultura pokaże powtórkę spektaklu „Narty Ojca Świętego” w reżyserii Piotra Cieplaka. To telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie. Sztuka Jerzego Pilcha pokazuje, w komediowej konwencji, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce papieża ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie.

W dzień urodzin papieża Telewizja Polska zaprasza również na koncert „Wojciech Kilar – Missa Pro Pace” (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 18.25) w wykonaniu Narodowej Orkiestry  Symfonicznej z Katowic i Chóru  Polskiego Radia z Krakowa, zarejestrowany w Katedrze we Lwowie.

Tego samego dnia o godz. 7.30 i 16.55 TVP Kultura wyemituje legendarny dokument Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Pielgrzym”. To pierwszy niezależny film w czasach PRL, dokumentujący pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Obraz powstał na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski. Kamera towarzyszyła Ojcu Świętemu podczas wizyty w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Krakowie i Auschwitz-Birkenau. Nagrana została również msza święta na Placu Piłsudskiego, na którym padły historyczne słowa papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

TVP Historia: Listy o. Knabita i „Apartament”

Listy Jana Pawła II do mnicha benedyktyńskiego, o. Leona Knabita ukazane zostaną w dokumencie „Dialog. Życie zapisane w listach” (premiera w TVP Historia, 17 maja, godz. 19.00) w reżyserii Justyny Syrek i Wojciecha Kursy. To filmowa opowieść o korespondencji, która trwała od początku pontyfikatu do śmierci Ojca Świętego. Jan Paweł II i Leon Knabit pisali do siebie o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, a także o zwykłych, codziennych sprawach.

Dokument „Apartament” Macieja Czajkowskiego (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 21.10) jest intymnym portretem Świętego Jana Pawła II, zapisem niepublikowanych wcześniej zdjęć i filmów z nieoficjalnych wyjazdów w góry, rozmów i spotkań Jana Pawła II.

Z kolei kulisy życia i pontyfikatu Ojca Świętego przez lata dokumentował też watykański fotograf, Arturo Mari, którego dorobek przedstawia film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Moje życie dla Niego” (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 8.00; TVP Polonia, niedziela 17 maja, godz. 15.10).

Jubileuszowa strona internetowa

Dodatkowo z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Telewizja Polska przygotowała box z cyklem filmów dokumentalnych i broszurę z tekstami dedykowanymi papieżowi Polakowi. Tytuł wydawnictwa oraz cyklu dokumentalnego to „Pielgrzym Miłości”. Całość zostanie zaprezentowana jesienią na Targach Wydawnictw Katolickich.

Publiczny nadawca uruchomił też specjalny serwis, poświęcony Janowi Pawłowi II - Jp2.tvp.pl. To bogata cyfrowa biblioteka materiałów o życiu ojca świętego, która powstała dzięki unikalnym zbiorom archiwalnym TVP. Znalazły się w niej filmy dokumentalne, homilie, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje ze spotkań oraz ponad 500 materiałów filmowych ze wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Archiwalne materiały filmowe wyeksponowane zostały w serwisie w ośmiu kategoriach i ukazują przebieg pielgrzymek papieskich oraz ich kluczowe i warte zapamiętania momenty. W serwisie dostępne są również filmy dokumentalne, które odsłaniają mniej znane szczegóły z życia Ojca Świętego, jak „Moje życie dla niego” o życiu Arturo Mari, czy „Jan Paweł II i jego przyjaciel” o wieloletniej przyjaźni młodego Lolka i żydowskiego chłopca, Jurka, a w późniejszych latach - papieża i Jerzego Klugera, emerytowanego inżyniera.

W serwisie dostępna jest również sekcja „Nasz JP2”, w której internauci mogą podzielić się wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II wysyłając i udostępniając prywatne pamiątki. Po zakończeniu obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II serwis jp2.tvp.pl będzie uzupełniany o kolejne materiały, także nadesłane przez internautów.

Dołącz do dyskusji: Dokumenty, koncerty, spektakle, specjalna strona i spot. TVP świętuje setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Shtt
Co to za bajki? Gdzie są te archiwalne materiały? 500 pozycji.... Gdzie mogę to obejrzeć?
odpowiedź
User
prawda
o tuszowaniu też będzie?
odpowiedź
User
Pjiotr
Tuszowanie pedofilii.... jak przedstawiamy postać w pełnej krasie to powiedzmy o tym!!!
odpowiedź