SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jarosław Kaczyński o repolonizacji mediów: przepisy w tej kadencji Sejmu, według wzorców zachodnich

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w bieżącej kadencji Sejmu zostaną przyjęte przepisy dotyczące repolonizacji mediów. Nie powiedział jednak, ani jak będzie przebiegała repolonizacja, ani kiedy dokładnie do niej dojdzie. - Analizujemy to, są dyskusje w tej sprawie, ale co nagle, to po diable - powiedział.

Jarosław Kaczyński, fot. TV RepublikaArticle

Szef PiS był w niedzielę po południu gościem programu „W otwarte karty”. Mówił m.in. o tym, że po wakacjach może dojść do rekonstrukcji rządu, ale i potwierdził, że Sejm jeszcze w tej kadencji zajmie się repolonizacją mediów.

- W Niemczech wykup jednego z niezbyt wpływowego tytułu doprowadził do ostrej reakcji, i dlatego tytuł wrócił w niemieckie ręce - przypomniał Jarosław Kaczyński. Nie zdradził, jak będzie przebiegać planowana repolonizacja mediów, przy czym wskazał, że wzorem dla ustawodawców będą państwa zachodnie.

Kaczyński dodał, że w tej chwili trwają analizy i dyskusje nad koncepcją przeprowadzenia repolonizacji. - Różne regulacje tych spraw, których w Polsce w ogóle nie ma, istnieją w państwach na zachód od naszych granic i z całą pewnością należy się do nich odwołać. A do których, to ja nie chcę jeszcze mówić - stwierdził. Podkreślił też, że trzeba będzie się liczyć z „różnego rodzaju innymi aspektami zmian”, a także z rozmaitymi reakcjami międzynarodowymi.

Kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową Kaczyński stwierdził, że „media w Polsce powinny być polskie”.

- Sytuacja w polskich mediach jest dość dziwna na tle innych państw, teraz już także tych bliskich nam, np. Czech. Tam to się zmieniło i my też uważamy, że to się powinno zmienić. Nie możemy zakazać, żeby (media) brały udział w, wydaje mi się, zewnętrznie inspirowanych kampaniach, żeby jednych niszczyły, a drugich nie zauważały, żeby przedstawiały zupełnie fałszywy obraz Polski i świata. Możemy doprowadzić, do tego, że mediów, które patrzą na rzeczywistość bardziej realistycznie będzie więcej niż w tej chwili. W tym kierunku będziemy próbować działać - tłumaczył szef PiS. Dodał, że żadne prace nad przeprowadzeniem repolonizacji obecnie nie są prowadzone, lecz nie jest wykluczone, że zostaną podjęte.

Po wygranych wyborach prezydenckich Prawo i Sprawiedliwość wróciło do tematu repolonizacji mediów. Jednak w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl minister Łukasz Schreiber, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów, sekretarz Rady Ministrów i sekretarz do spraw parlamentarnych zaznaczył, że ta kwestia nie leży w bezpośrednich kompetencjach rządu. – Trudno powiedzieć, co się wydarzy w tej materii, nie będziemy dywagować. To na pewno bardziej rzecz i temat na poziomie klubowym (chodzi o klub sejmowy PiS - przyp.), nie na poziomie rządu - stwierdził.

Czytaj więcej: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński o repolonizacji mediów: przepisy w tej kadencji Sejmu, według wzorców zachodnich

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomasz porada
Szeregowy poseł rządzi tym krajem.
odpowiedź
User
jacek dynamo
Nic takiego nie będzie, to tylko triumfalizm skierowany do swojego elektoratu
odpowiedź
User
Miszele5693
Repolonizacja media prywatne tak jak Polsat, Radio Eska, TV Trwam, Radio Maryja i tak dalej
odpowiedź