SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeff Bezos rezygnuje z funkcji prezesa Amazona, przejdzie do rady nadzorczej

W trzecim kwartale br. Jeff Bezos odejdzie ze stanowiska CEO koncernu Amazon, obejmie funkcję szefa jego rady nadzorczej. Nowym prezesem firmy zostanie Andy Jassy, obecnie szef Amazon Web Services.

- Amazon jest tym, czym jest, ze względu na pomysłowość. Jeśli spojrzycie na nasze wyniki finansowe, zobaczycie tak naprawdę długoterminowe, skumulowane wyniki pomysłowości. Obecnie postrzegam Amazona jako bardziej pomysłowy niż kiedykolwiek, co sprawia, że to optymalny czas na przekazanie władzy - stwierdził Jeff Bezos w oświadczeniu.

W mailu do pracowników zapewnił, że rezygnacja z funkcji CEO nie oznacza, że wybiera się na emeryturę. - Jako szef rady nadzorczej zamierza skupić swoją energię i uwagę na nowych produktach i projektach we wczesnej fazie rozwoju - zapowiedział.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Bezos przyznał, że kiedy nie będzie już zarządzał na co dzień Amazonem, zyska czas i energię potrzebną na inne projekty. Wskazał przy tym Day 1 Fund, Bezos Earth Fund, Blue Origin, „The Washington Post” oraz „inne pasje”.

Informacja o zmianie prezesa pojawiła się wraz z rekordowymi wynikami Amazona. Globalny gigant e-commerce w czwartym kwartale 2020 roku koncern miał sprzedaż na poziomie 125,6 mld dol., po raz pierwszy przekraczając 100 mld dol. Amazon wypracował w tym okresie ponad 7,2 mld dol. zysku netto.

W 2020 roku sprzedaż towarów i usług była na poziomie 386 mld dol., a zysk netto wyniósł ponad 21 mld dol.

Amerykański gigant handlu internetowego prognozuje w pierwszym kwartale przychody mieszczące się w przedziale 100-106 mld USD i zysk operacyjny między 3 md USD a 6,5 mld USD.

Bezos do niedawna najbogatszy na świecie

Jeff Bezos założył Amazon w 1994 roku i przekształcił go z księgarni internetowej w globalny koncern zajmujący się sprzedażą online, oferując ogromną gamę produktów na całym świecie. Obecnie akcje Amazona na nowojorskiej giełdzie warte są 1,6 biliona USD.

Posiadany pakiet akcji Amazona zapewniał Jeffowi Bezosowi miejsce w ścisłej czołówce najbogatszych ludzi świata. Biznesmen był liderem tego rankingu od 2017 roku, na początku stycznia br. w efekcie dużego wzrostu kursu Tesli został wyprzedzony przez Elona Muska.

Obecnie majątek Jeffa Bezosa jest szacowany na 180 mld dolarów. W sierpniu ub.r., gdy kurs giełdowy Amazona był na historycznych szczytach, wycena majątku Bezosa na krótko przekroczyła 200 mld dolarów.

W ub.r. biznesmen sprzedał akcje Amazona za ok. 10 mld dolarów.

Andy Jassy, który zastąpi Jeffa Bezosa na stanowisku prezesa, pracę w zaczął Amazonie w 1997 roku. Obecnie zarządzaa biznesem chmurowym koncernu działającym pod marką Amazon Web Services.

Wpływy Amazona 43 proc. w górę

W czwartym kwartale ub.r. Amazon osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych rok do roku o 43,5 proc. do 125,55 mld dolarów. Wpływy ze sprzedaży produktów poszły w górę z 50,54 do 71,05 mld dolarów, a z usług - z 36,89 do 54,5 mld dolarów.

W całym ub.r. wpływy koncernu zwiększyły się o 36,7 proc., z 280,52 do 386,06 mld dolarów.

Koszty operacyjne wzrosły nieco słabiej - w minionym kwartale o 42 proc. do 118,68 mld dolarów, a w całym ub.r. o 36,5 proc. do 363,16 mld dolarów.

W efekcie zysk netto Amazona podwoił się, w zeszłym kwartale wzrósł z 3,27 do 7,22 mld dolarów, a w całym ub.r. z 11,59 do 21,33 mld dolarów.

Wyniki Amazona lepsze od oczekiwań

Amazon zanotował w czwartym kwartale 2020 roku 14,09 USD zysku na akcję oraz 125,56 mld USD przychodów. To wyniki lepsze od oczekiwań analityków, ale zepchnęła je na drugi plan rezygnacja z funkcji prezesa Jeffa Bezosa, założyciela firmy.

Analitycy spodziewali się, że kwartalny zysk Amazona wyniesie 7,23 USD, a przychody 119,7 mld USD. To pierwszy kwartał w historii spółki z przychodami powyżej 100 mld USD.

Motorem wzrostu przychodów był biznes chmurowy, który zwiększył sprzedaż w czwartym kwartale o 28 proc. Zysk operacyjny tego segmentu wzrósł rdr o 37 proc., do 3,56 mld USD. To jednak wynik gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 3,75 mld USD zysku operacyjnego.

W handlu posesyjnym akcje Amazona po publikacji wyników za zeszły kwartał drożały o ok. 1 proc.

Dołącz do dyskusji: Jeff Bezos rezygnuje z funkcji prezesa Amazona, przejdzie do rady nadzorczej

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
łysy
Lepiej niech już przedzie do historii
odpowiedź
User
anna-maria
Lepiej niech już przedzie do historii
Przejdzie dopiero wtedy gdy przekona resztę świata (na razie jeszcze nie przekonaną), że najwyższym dobrem i celem człowieka jest totalny konsumpcjonizm wszelakich dóbr materialnych.
odpowiedź
User
omg
Lepiej niech już przedzie do historii
Przejdzie dopiero wtedy gdy przekona resztę świata (na razie jeszcze nie przekonaną), że najwyższym dobrem i celem człowieka jest totalny konsumpcjonizm wszelakich dóbr materialnych.


nie no jasne, że konsumpcjonizm.. po to jest allegro i inne sklepy internetowe, z których nigdy nie korzystałaś. chodzi o konsumpcjonizm.
odpowiedź