SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeff Bezos zrezygnował z funkcji szefa Amazona

Założyciel Amazona i najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos oficjalnie odszedł w poniedziałek z roli dyrektora wykonawczego firmy, przekazując stanowisko bliskiemu współpracownikowi Andy'emu Jassy'emu. Bezos stał na czele spółki przez 27 lat.

Jeff BezosArticle

Zmiana na czele cyfrowego giganta była zapowiadana miesiące wcześniej i została sformalizowana w dniu 27. urodzin spółki. Od poniedziałku nowym dyrektorem wykonawczym (CEO) Amazona jest Andy Jassy, dotychczasowy szef Amazon Web Services, spółki-córki oferującej usługi w cyfrowej chmurze. Jassy blisko współpracował z Bezosem od początków rozwoju firmy.

Bezos obejmie funkcje "prezesa wykonawczego"

Mimo zmiany władzy, Bezos nadal zachowa duży wpływ na spółkę. Obejmie funkcje "prezesa wykonawczego", skupiając się na nowych produktach i inicjatywach firmy. Nadal będzie też największym akcjonariuszem Amazona, posiadając ponad 10 proc. jego akcji. Wszystko to oznacza, że jego zdanie będzie miało kluczową wagę w najważniejszych decyzjach firmy.

Miliarder zapowiadał wcześniej, że po zmianie swojej roli więcej czasu zamierza m.in. poświęcać na rozwój Blue Origin, swojej firmy kosmicznej, za pomocą której 20 lipca ma odbyć podróż na granicę kosmosu. Chce też bardziej zaangażować się w swoje projekty filantropijne - jeden skupiony na bezdomności, drugi na inicjatywach ekologicznych - oraz na dziennik "Washington Post", którego jest właścicielem.

Bezos odchodzi od sterów firmy w szczycie jej potęgi. W ciągu 27 lat Amazon przeszedł ewolucję od internetowej księgarni do biznesowego imperium rozciągniętego na wiele branż i obecnego w życiu setek milionów ludzi na całym świecie. Amazon był też jednym z największych beneficjentów pandemii. Dzięki wzrostowi popularności zakupów on-line, firma w ubiegłym roku zanotowała rekordowe liczby: 386 miliardów dolarów przychodu, o 100 mld więcej niż rok wcześniej, oraz wzrost zysków netto o 84 proc. Od początku 2020 wartość akcji firmy z Seattle wzrosła niemal o 100 proc. Wraz z nią wzrósł też majątek 57-latka, szacowany na niemal 200 mld dolarów.

Mimo to cyfrowy gigant może wkrótce stanąć przed problemami: amerykański Kongres zajmuje się obecnie projektami ustaw antymonopolowych, które mają na celu utrudnić rozrost dominacji Amazona i innych cyfrowych gigantów, a nawet potencjalnie zmusić go do sprzedaży części biznesu. Spółka jest też szeroko krytykowana za wyzysk pracowników, zwłaszcza nisko opłacanych pracowników magazynów. Mimo porażki inicjatywy założenia pierwszego związku zawodowego pracowników firmy w Alabamie, eksperci uważają, że presja na spółkę w obszarze praw pracowniczych będzie rosnąć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jeff Bezos zrezygnował z funkcji szefa Amazona

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
Czyli odszedł, ale został.
odpowiedź
User
Frighfre
Amazon to ta firma, która tygodniowo niszczy kilkadziesiąt tysięcy sprzętu, bo się nie sprzedał?
odpowiedź
User
ONEK
ten co zbierał kase dla pracowników...miliarder
odpowiedź