SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lichocka chce wyjaśnień od Kurskiego ws. „Warto rozmawiać”. „Skandal, podważanie polityki rządu ws. epidemii”

Posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka skrytykowała ostatni odcinek programu Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” w TVP3. Chce, żeby RMN podjęła uchwałę w tej sprawie, zwróciła się do prezesa TVP Jacka Kurskiego o wyjaśnienia. - Jak to możliwe, że w TVP nadawany jest program atakujący walkę z epidemią, podważający politykę rządu w tej sprawie, podważający noszenie maseczek itp. - wyliczyła Lichocka.

Joanna Lichocka i Jan PospieszalskiArticle

W ostatnim odcinku „Warto rozmawiać” pierwszym tematem był wpływ epidemii na służbę zdrowia i gospodarkę. - W rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarażeń statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty. Walcząc bowiem z koronawirusem, odnotowaliśmy zapaść w leczeniu innych groźnych, przewlekłych chorób - stwierdził Jan Pospieszalski na początku programu.

- Coraz większa grupa lekarzy głośno wyraża swój niepokój wobec przyjętej, bezalternatywnej, jak widać mało skutecznej polityki zdrowotnej rządu. Ale zamiast debaty z tymi medykami naukowcami rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej wszczyna wobec nich postępowania dyscyplinarne - zaznaczył.

- W dramatycznej sytuacji są też przedsiębiorcy, którzy mimo tarcz i doraźnej pomocy bankrutują i likwidują firmy - dodał Pospieszalski. - Czy o sposobach radzenia sobie z covidową pandemią można otwarcie dyskutować? Czy stawianie tylko na powszechne szczepienia to jedyna bezpieczna strategia? - spytał.

Na ten temat dyskutowali w programie epidemiolog, były wiceminister zdrowia dr Zbigniew Hałat, dr Zbigniew Martyka - ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, alergolog prof. Ryszard Rutkowski, prawnik Piotr Schramm oraz publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

Lichocka: skandaliczny przekaz „Warto rozmawiać”

We wtorek wieczorem Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych, stwierdziła na Twitterze, że dopiero ogląda to wydanie „Warto rozmawiać”.

- Jan Pospieszalski jest zapewne przeciw lockdownowi, bo nie może zarabiać koncertami ale w mediach publicznych podważać w środku pandemii potrzebę noszenia masek, występować przeciw ograniczeniom itp. - no to jest jednak skandal - oceniła.

- Skandaliczny przekaz programu "Warto rozmawiać" w TVP wymaga moim zdaniem także reakcji Rady Mediów Narodowych. Na najbliższym posiedzeniu złożę projekt stanowiska RMN w tej sprawie - zapowiedziała Lichocka.

Dodała, że zwróci się o do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego o wyjaśnienia, „jak to możliwe, że w TVP nadawany jest program atakujący walkę z epidemią, podważający politykę rządu w tej sprawie, podważający noszenie maseczek itp.” - To kolejny raz, gdy coś takiego dzieje się w TVP. Niedopuszczalne przekroczenie granic - podkreśliła posłanka.

Z Lichocką polemizował Rafał Porzeziński, gospodarz programów „Ocaleni” i „Ozdrowieńcy” w TVP1 (ten drugi zaczął być emitowany 20 marca). - Program był ciekawy, a zaproszeni eksperci świadomi - ocenił.

- Program był ciekawy, a zaproszeni eksperci świadomi. TVP nadaje wiele programów na ten temat, „Operacja zdrowie”, „Ozdrowieńcy”, dziesiątki analiz każdego dnia. Zdania wybitnych lekarzy wobec pandemii są sprzeczne, remedium nieznane, atak na program J_Pospieszalski to błąd - dodał Porzeziński.

- Pani poseł całkiem otwarcie domaga się sanitarystycznej cenzury w mediach - skomentował Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy”, który od dawna krytykuje wiele ograniczeń epidemicznych. Zupełnie inną opinię o wpisach Lichockiej wyraziła Joanna Miziołek z „Wprost”. - Cieszę się, że pani poseł to zauważyła! - stwierdziła.

- Ciekawe. Lichocka w ramach Rady Mediów Narodowych zajmie się tym, że w programie dziennikarskim „występowano przeciwko polityce rządu” - skomentowała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”. - Też mi się nie podoba, że publiczna tv w ramach misji podważa środki ochrony przed pandemią, ale TVP w ramach misji szczuła już na społeczność LGBT, nauczycieli i lekarzy, więc nie ma się co dziwić. Natomiast pani Lichockiej nie podoba się, że tv działa wbrew polityce rządu - napisała Dominika Długosz z „Newsweek Polska”.

„Warto rozmawiać” od ub.r. w TVP3

W czerwcu ub.r. premierowe odcinki „Warto rozmawiać” przeniesiono z TVP Info do TVP3. Program jest emitowany na żywo w poniedziałki o godz. 20:35, a potem powtarzany w innych kanałach publicznego nadawcy (w TVP1 zazwyczaj w poniedziałki późnym wieczorem).

„Warto rozmawiać” było nadawane w TVP1 i TVP2 w latach 2004-2011. Talk-show zdjęto z ramówki, uznając za zbyt stronniczy. Natomiast Jan Pospieszalski od jesieni 2011 do lutego 2016 roku prowadził w TVP Info podobny program „Jan Pospieszalski: Bliżej”.

Wiosną 2016 roku, w ramach dużych zmian w informacjach i publicystyce w Telewizji Polskiej, „Warto rozmawiać” wróciło do TVP1. W połowie 2018 roku program został przeniesiony do TVP Info, pokazywano go w poniedziałki po magazynie „Minęła 20”.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że z rekompensaty Telewizja Polska otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł, Polskie Radio - o wartości 125,91 mln zł, a spółki radiofonii regionalnej - o wartości 112,66 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Lichocka chce wyjaśnień od Kurskiego ws. „Warto rozmawiać”. „Skandal, podważanie polityki rządu ws. epidemii”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PAC
Rozumiem, że Pani Lichocka już nie walczy o wolność słowa w TVP, o którą tak walczyła pod koniec 2015 roku, gdy zapewniała, że od 2016 roku media publiczne będą rzetelne.
odpowiedź
User
Mkfv
Janek, trzymaj się!!!! Walcz, chociaż czasami nieświadomie, do końca o prawdę!!!
odpowiedź
User
SłuchaczX
Niestety program był jednostronny przez dobór gości. Pomijam poglądy Pospieszalskiego, który manipuluje faktami.
odpowiedź