SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun pisze do szefa telewizji ZDF. „To nie przystoi tak poważnej stacji” (wideo)

Prezes TVP Juliusz Braun wysłał list do dyrektora generalnego niemieckiej publicznej stacji ZDF. To reakcja na emisję w niej filmu „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym znalazły się uproszczenia historyczne oraz wątki antypolskie. -  To nie przystoi tak poważnej stacji - pisze Braun.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Telewizja ZDF w ubiegłym tygodniu pokazała trzyczęściowy film pod tytułem "Nasze matki, nasi ojcowie" („Unsere Mütter, Unsere Väter"), pokazujący II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Przedstawił on żołnierzy Armii Krajowej jako osoby kierujące się się antysemityzmem, nienawiścią i pogardą dla Żydów.

- To wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępione i odrzucone - napisał w liście prezes Juliusz Braun. - Na okupowanych przez Niemcy ziemiach polskich najmniejsza pomoc na rzecz Żydów karana była śmiercią. Mimo to wielu Polaków zdecydowała się nieść taką pomoc, zaś Armia Krajowa była nawet do tego zobowiązana przez władze Polskiego Państwa Podziemnego. Gdy tylko to było możliwe, AK bezwzględnie karała tych, którzy wspierali Niemców w realizacji zbrodniczego planu Zagłady Żydów. Tymczasem z serialu wyłania się przeciwny, całkowicie fałszywy obraz.

Jak stwierdził Juliusz Braun, zarówno tego, jak i pozostałych nadużyć nie można wytłumaczyć swobodą artystyczną twórców „Unsere Mütter, Unsere Väter”. - Niestety, „polska” część tak ważnego dla Niemców serialu to „jedna zbyt prosta historia” („eine zu simple Geschichte”) - pisze Braun. - To nie przystoi tak poważnej stacji, jaką jest zaprzyjaźniona ZDF - dodaje.

ZDF i Telewizja Polska współpracują między sobą w obszarze programowym. Prowadzą też wymianę dziennikarzy.

Fakt, że w filmie ZDF znalazły się przekłamania historyczne, wywołał liczne protesty w Polsce. Stanowisko w tej sprawie zajął m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. - Mamy prawo i obowiązek domagać się poszanowania faktów i nie zastępowania ich reżyserskimi konfabulacjami, zwłaszcza przy wydarzeniach związanych z II wojną światową - napisano w nim Oczekujemy od polskich władz i instytucji podjęcia skutecznych działań w tej skandalicznej sprawie - dodano. Z kolei ambasador RP w Berlinie wysłał list protestacyjny do redakcji „Bilda”, gdy dziennik ten, pisząc o filmie ZDF, określił Armię Krajową mianem „polskich nacjonalistów”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun pisze do szefa telewizji ZDF. „To nie przystoi tak poważnej stacji” (wideo)

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ratuj się, kto może !
Z telewizją nie wyszło. Pan Prezes politykę teraz uprawia. Będzie kandydował ?
odpowiedź
User
Ciekawe,
a do czego?
odpowiedź
User
ekonomista
To nie przystoi tak poważnej stacji mieć takiej straty! Powinien odpowiedzieć Braunowi prezes ZDF
odpowiedź