SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno. Start w maju

Telewizja Polska w maju br. uruchomi nowy kanał TVP Wilno, który ma być skierowany do Polaków mieszkających na Litwie.

Podpisanie porozumienia TVP i MSZ dotyczącego TVP Wilno, marzec 2019r. Fot. TVP InfoArticle

TVP Wilno będzie nadawać w języku polskim. W jego ofercie znajdą się: codzienny program informacyjny oraz audycje publicystyczne przygotowane przez dziennikarzy polskich mediów na Litwie.

Na nowej antenie TVP prezentowane będą bieżące informacje o polskich sprawach, kulturze, rozrywce, historii i tradycji.

Zadaniem TVP Wilno będzie także upowszechnianie języka polskiego, tradycji polskiej oraz promowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą.

Prace nad nowym kanałem ponownie ruszyły w zeszłym roku. Obecnie trwają prace budowy w Wilnie studia oraz szkolenia redakcji złożonej z mieszkających na Litwie dziennikarzy, operatorów, montażystów i współpracowników.

TVP Wilno ma zacząć nadawać w maju tego roku. Będzie to pierwszy etap działania tej stacji, która w swoim portfolio będzie już posiadać swoje treści, ale jej program będzie uzupełniany ramówką TVP Polonia. W drugim etapie TVP Wilno ma zacząć nadawać w pełnym wymiarze antenowym - prawdopodobnie jesienią.

Porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji TVP Wilno zostało uroczyście podpisane w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 w Warszawie przez szefa publicznego nadawcy Jacka Kurskiego oraz wiceministra spraw zagranicznych Szymona Sękowskiego vel Sęk. .

Jacek Kurski podczas briefingu informował, że jednym z elementów misji telewizji publicznej jest łączność z Polakami za granicą. - Temu został dedykowany kanał TVP Polonia, który istnieje już 25 lat. Jednak są takie zbiorowości Polaków, którym ten kanał sam w sobie nie wystarczy. Taką grupą są nasi rodacy mieszkający na Litwie. To nie jest żadna mniejszość polska, to nie jest żadna Polonia, to są Polacy, którzy od zawsze mieszkali na tym terenie, a znaleźli się na terytoriach czy w granicach innych państw, dlatego że te granice się przesunęły - powiedział.

Jak komentował Kurski, wyzwaniem Telewizji Polskiej było zrobienie czegoś więcej dla tej społeczności, niż retransmisje TVP Polonia. Stąd zrodził się pomysł utworzenia kanału TVP Wilno. - Dlatego w roku stulecia odzyskania niepodległości - w lipcu 2018 roku - powołaliśmy pełnomocnika zarządu ds. koordynowania działań mających na celu powstanie TVP Wilno w osobie Mirosława Ciunowicza, a dzisiaj idziemy krok dalej - mówi. Dokonujemy aktu instytucjonalizacji tego kanału, zabezpieczenia finansowego, długoterminowej perspektywy finansowej w oparciu o środki publiczne z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dzięki współpracy z panem ministrem Dworczykiem z KPRM-u i - mam nadzieję - dokonujemy dzieła, które przetrwa lata, dziesiątki lat, będzie obsługiwało potrzeby Polaków mieszkających na Litwie w ramach TVP Wilno - dodaje.


Kanał TVP Wilno nie jest jedynym projektem, przy którym TVP współpracuje z MSZ. Obie instytucje realizują wspólnie „Focus on Poland” - nadawaną w TVP Polonia informacyjną audycję w języku angielskim. Prowadzi ją Jonasz Rewiński, - Oto dzisiaj wykonujemy krok kolejny, który zmaterializuje się, mam nadzieję, w maju w tym pierwszym etapie, kiedy zacznie już nadawanie TVP Wilno, a w pełnym wymiarze na jesień - skomentował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ. - Telewizja jest jednym z bardzo ważnych kanałów docierania do szerokich rzesz społecznych - dodał.

Z kolei - również obecny na briefingu - Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informował, że TVP Wilno jest kanałem, o którym Polacy na Wileńszczyźnie marzyli od początku lat 90. - Własna telewizja, ta telewizja, którą sami tworzą w oparciu oczywiście o polską telewizję publiczną, ale tworzą ją sami o sobie, swoich problemach, prezentującą ich punkt widzenia na sprawy istotne dla nich, jest czymś fundamentalnie ważnym. Kontakt z polskim językiem, polską kulturą jest niezwykle istotny, bo to są fundamenty polskiej tożsamości narodowej - komentował.

Dworczyk również dostrzegł, że w ostatnim czasie krajach bałtyckich (zwłaszcza na Litwie) zauważyć można ekspansję masowej kultury rosyjskiej. - Wierzę, że projekt realizowany przez TVP przy wsparciu MSZ będzie przynajmniej małym, ale bardzo istotnym elementem przeciwwagi i kontroferty dla mediów rosyjskich, a zatem będzie to kanał przedstawiający obiektywne informacje, wspierający kontakt naszych rodaków z kulturą polską - zaznaczył.


Telewizja Polska nad TVP Wilno pracuje od 2018 roku

Uruchomienie nowego kanału w stolicy Litwy zapowiadał już w sierpniu 2018 roku Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, twierdząc, że ruszy on jesienią ub.r.

- Jesienią tego roku ruszy TVP Wilno - program nadawany dla naszych Rodaków na Litwie - zapowiadał w internecie. Plan uruchomienia publicznej stacji na Litwie pojawił się już w 2010 roku, jednak zakończył się fiaskiem. Prace nad nowym kanałem ponownie ruszyły w zeszłym roku.

Kanał wirtualny w strukturze TVP Polonia

Maciej Stanecki, były już członek zarządu Telewizji Polskiej jakiś czas temu przekazał Wirtualnemedia.pl, że TVP Wilno będzie kanałem wirtualnym, który będzie dystrybuowany również naziemnie w litewskim multipleksie regionalnym na Wileńszczyźnie.

- Jednocześnie jest to redakcja zamiejscowa TVP z siedziba w Wilnie, gdzie pracować będzie kilkudziesięciu dziennikarzy, operatorów, montażystów i współpracowników. Produkować będą codzienny program informacyjny oraz audycje publicystyczne, które zainteresują Polaków mieszkających na Litwie - zapowiedział Stanecki.

Już wtedy informował, że na początku w ofercie pojawią się pozycje znane z TVP Polonia, które uzupełnią ramówkę TVP Wilno.

- Dlatego TVP Wilno jako osobna redakcja umiejscowiony jest w strukturze TVP Polonia. Kieruje nią pełnomocnik zarządu Mirosław Ciunowicz - przekazał nam Stanecki.

TVP Polonia działa od 1993 roku, wileński kanał ma działać na paśmie rozszczepionym - tj. „łączona” wersja kanału ma być obecna tylko w Wilnie, a w Polsce będzie działać standardowa odsłona stacji. Ma być obecna na Litwie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia dostępne naziemnie na Litwie

Z kolei maju 2018 roku publiczny nadawca zawarł umowę ze spółką Litewskie Centrum Radia i Telewizji Telecentras na udostępnianie cyfrowej naziemnej reemisji kanałów TVP Info, TVP Polonia i TVP Historia. Współpraca została zawarta na trzy lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia o jeden rok. Umowę podpisano przy współpracy rządu Polski i Litwy.

Po raz pierwszy w historii TVP Historia jest dystrybuowana poza terenem naszego kraju.

Telewizja Polska po pięciu latach przerwy w 2016 roku przywróciła także stałych korespondentów w Wilnie.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno. Start w maju

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Kiedy ośrodki regionalne TVP w HD, panie Kurski? Czy obietnica zostanie w końcu spełniona?
odpowiedź
User
Gosc
TVP należy sprzedać, bo ten defraudator rujnuje budżet i ciężko zarobione pieniądze suwerena.
odpowiedź
User
Babcia Mówi
A co z telewizją v4? I kanałami TVP muzyka i TVP klasyka, zapowiadanymi przez prezesa i Matyszkowicza? Tyle obietnic.
odpowiedź