SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wybrane sklepy Kaufland czynne w niedziele niehandlowe. "Tam gdzie konkurencja"

Sieć detaliczna Kaufland Polska podjęła decyzję o uruchomieniu wybranych sklepów w niedziele objęte zakazem handlu w niedziele. Wykorzysta do tego tzw. wyjątek pocztowy.

Wydłuża się lista sieci sklepów, które otwierają się dla klientów w niedziele mimo oficjalnego zakazu prowadzenia handlu siódmego dnia tygodnia. Po Żabce, Dino, Lewiatanie, należącym do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesach Centrum, sieci Stokrotka Express, Euro RTV AGD czy Biedronce, na skorzystanie z tzw. wyjątku pocztowego do handlu w niedziele zdecydowała się kolejna sieć - niemiecki Kaufland.

Już niebawem w niedziele zakupy będzie można robić także w niektórych sklepach Kaufland, o czym jako pierwszy napisał portal Wiadomości Handlowe. Co ciekawe, należąca do Grupy Schwarz sieć już na koniec maja wydała komunikat na pierwszy rzut oka sugerujący, że zamierza otwierać sklepy w niedziele niehandlowe.

"W odpowiedzi na zainteresowanie usługami pocztowymi, od teraz są dostępne we wszystkich 227 placówkach Kaufland w Polsce" - podała w komunikacie firma, zaznaczając, że nie jest to równoznaczne z otwarciem wszystkich sklepów dla klientów chcących jedynie zrobić zakupy.

Kaufland chce być otwarty w niedziele. "Tam gdzie konkurencja"

- W związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję sieci handlowe nieprowadzące handlu siedem dni w tygodniu znajdują się w mniej korzystnej sytuacji oraz są narażone na utratę klientów. Z tego też względu Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wybranych sklepów także w niedziele niehandlowe, począwszy od 05.09. Będą to placówki wyłącznie w miejscowościach, w których konkurencja już prowadzi sprzedaż we wszystkie dni tygodnia. Mamy nadzieję, że zmiana, dzięki której nasi klienci przez cały tydzień będą mieli dostęp do szerokiej oferty produktów, wpłynie pozytywnie na komfort robienia zakupów - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Maja Szewczyk, dyrektorka działu komunikacji korporacyjnej sieci Kaufland w Polsce.

Już od roku usługi pocztowe, we współpracy z operatorem DHL, są dostępne w ponad 100 sklepach Kaufland.

- W sieci Kaufland konsekwentnie stawiamy na koncept one-stop-shopping, aby zapewnić naszym klientom dostęp nie tylko do produktów spożywczych, ale także wszelkiego rodzaju usług. Jedną z nich jest możliwość nadawania lub odbioru paczki przy okazji codziennych zakupów, którą oferujemy klientom sklepów Kaufland w całej Polsce. Pozwala nam to zgodnie z prawem prowadzić handel przez siedem dni w tygodniu. - wyjaśnia nam Maja Szewczyk.

W Polsce Kaufland  ma aktualnie 227 marketów i zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.

W ubiegły tygodniu informowaliśmy, że do otwarcia sklepów w niedziele szykuje się Lidl, podobnie jak Kaufland należący do Grupy Schwarz.

W piątek Lidl oficjalnie potwierdził, że od 5 września część sklepów sieci będzie czynna także w niedziele niehandlowe, na podstawie tzw. wyjątku pocztowego. W komunikacie zaznaczono, że sklepy Lidla otrzymały status placówek pocztowych, dzięki czemu klienci będą w nich mogli odbierać przesyłki.

 

"Wyjątek pocztowy" już nie dla dużych sieci sklepów?

W sprawie zakazu handlu w niedziele niedawno wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne.

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Wybrane sklepy Kaufland czynne w niedziele niehandlowe. "Tam gdzie konkurencja"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telewidz
Wyjątek pocztowy . A poczty zamkniete. Śmiech.
odpowiedź
User
AU
Zacznijmy od tego, że mnóstwo placówek z logo Poczty Polskiej jest zamkniętych nawet w soboty (sic!)
odpowiedź
User
Piekarz
Zamiast wrócić do handlowych niedziel, dać ustawowy dodatek do wypłat pracowników (zreszta to chyba jest o ile sie nie myle 150%) oraz zrobić coś w stylu, że każdy powinien mieć minimum 2 niedziele w miesiacu wolne, to w tym kraju wolą walczyć z wiatrakami i zakazać handlu całkowicie. Idiotyzm i mijanie się z potrzebami milionów Polaków, ale czego się spodziewać po tak nieudolnych rządach.
odpowiedź