SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po Kauflandzie kolejne sklepy będą obchodzić niedzielny zakaz handlu? "Lekceważenie państwa polskiego"

Wszystkie sklepy Kaufland będą świadczyć usługi pocztowe w niedziele, co otwiera furtkę do uruchamiania placówek także w niedziele niehandlowe. Choć niemiecka sieć na razie się na to nie zdecydowała, to jest za to krytykowana. Decyzję Kauflandu potępiają związkowcy z Solidarności. - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz  parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

W piątek Kaufland poinformował o ważnej zmianie - we wszystkich sklepach tej sieci w całej Polsce działać będę usługi pocztowe. Oznacza to, że placówki mogą być czynne także w niedziele objęte zakazem handlu.

W komunikacie sieć zaznaczyła, że decyzja wynika z dużego zainteresowania klientów usługami pocztowymi - dotychczas były dostępne w ponad 100 z 227 sklepów sieci,

- Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów - mówił cytowany w komunikacie prasowym Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

"Solidarność" o Kauflandzie: Lekceważenie państwa polskiego

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i  Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność", w rozmowie z Wirtualnemedia.pl bez  cienia wątpliwości ocenia, że inne sieci handlowe pójdą drogą wytyczoną przez Kaufland. - Teraz to pójdzie jak lawina. Sieci handlowe widzą, że  rząd nie reaguje, parlament też. Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił. Tam w ustawie zasadniczej zapisana jest „niedzielna cisza"  i każdy to szanuje - mówi dla Wirtualnemedia.pl Alfred  Bujara. - Prawa w Niemczech sklepy nie próbują obchodzić żadnymi kruczkami. U nas tak. Pokazuje się w ten sposób, że pracownik się nie liczy, ważny jest tylko zysk. To przykre - dodaje Bujara.

W rozmowie z naszym serwisem Alfred Bujara podkreśla, że NSZZ  „Solidarność" w handlu naciska na rząd w kwestii zmiany ustawy, tak by detaliści nie mogli obchodzić niedzielnego zakazu handlu. - W poprzedniej kadencji  temat trafił do komisji Sejmowej i został tam pozytywnie zaopiniowany, później przepadł. W nowej kadencji pomysł nie wrócił. My jednak jako handlowa "Solidarność" będziemy wnioskować do rządu o szybką nowelizacje ustawy, ponieważ za chwilę stanie się w obecnym kształcie martwa opisuje ekspert.

Kaufland na razie nie otwiera sklepów w niedziele

Zapytaliśmy przedstawicieli sieci Kaufland Polska, czy decyzja o rozszerzeniu usług pocztowych oznacza, że każdy sklep sieci docelowo będzie prowadził obok usług pocztowych handel oraz z czego wynika taka decyzja. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie Marcina Łojewskiego, członka zarządu Kaufland Polska.

"Wyróżnikiem sieci Kaufland jest dostęp nie tylko do szerokiej oferty produktów spożywczych, ale także wszelkiego rodzaju usług, które ułatwiają klientom codzienne zakupy. Przykładem tego jest możliwość nadawania czy odbioru przesyłek, którą już od kwietnia 2019 r. sukcesywnie wprowadzaliśmy w wybranych sklepach Kaufland. W związku z ponad dwukrotnym wzrostem obsłużonych paczek, jaki odnotowaliśmy w trakcie pandemii, w odpowiedzi na potrzeby klientów postanowiliśmy rozszerzyć usługę na wszystkie placówki Kaufland w Polsce. Prowadzenie usług kurierskich umożliwia nam otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Na razie nie zmieniamy sposobu funkcjonowania naszych marketów, jednak uważnie przyglądamy się działaniom konkurencji i nie zamykamy się na podobne rozwiązanie również w naszej sieci".

W Polsce Kaufland  ma aktualnie 227 marketów i zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.

Które sklepy czynne w niedziele?

Kaufland to kolejna sieć handlowa, której sklepy jako placówki pocztowe mogą być czynne we wszystkie niedziele. Od kilku lat taki status mają sklepy Żabka, których w całym kraju jest już ponad 7 tys.

Handel na podobnych co Żabka zasadach prowadzą wybrane sklepy Intermarche, Polomarket, ABC czy Stokrotka Express. W ostatniej z wymienionych  można odbierać i nadawać paczki DHL. Usługa realizowana jest w ramach sieci Punktów Obsługi Paczek DHL Parcel.

W ostatnim czasie pojawiły się nieoficjalne informacje, że placówkami pocztowymi mogą stać się także sklepy Lewiatan.

Wyjątki od zakazu handlu w niedziele

Od początku 2020 roku zakaz handlu obowiązuje we wszystkie niedziele. Przepisy dopuszczają jednak wyjątki. Przede wszystkim w każdą niedzielę może być otwarty sklep, w którym klientów obsługuje właściciel lub osoba z jego rodziny.

Ponadto czynne mogą być m.in. wszystkie sklepy na lotniskach i dworcach (oferujące obsługę pasażerów), a także stacje paliwowe, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami, tytoniem i kuponami gier losowych i zakładów bukmacherskich oraz placówki pocztowe. Z tej ostatniej opcji, jak pokazują kolejne miesiące, najczęściej korzystają sieci detaliczne.

Dołącz do dyskusji: Po Kauflandzie kolejne sklepy będą obchodzić niedzielny zakaz handlu? "Lekceważenie państwa polskiego"

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Lekceważeniem państwa polskiego są takie osoby jak Obajtek, Pawłowicz, Piotrowicz, Sasin, Morawiecki itd itd
odpowiedź
User
Jagoda
Super wreszcie i w niedziele będzie można robić zakupy!
odpowiedź
User
gf
A o Żabce szanowny pan Bujara milczy. Czy dlatego, że Żabka sypie kasą komu trzeba?
odpowiedź