SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KCI sprzedaje 6,7 proc. akcji wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza firma KCI zawarła warunkową umowę sprzedaży 6,67 proc. akcji Gremi Media (to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) za 3,99 mln dolarów. Kupującym jest luksemburska spółka FBNK Finance należąca do Facebank Group.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

KCI sprzedaje 114 tys. akcji Gremi Media po 35 dolarów za sztukę. Negocjacje w tej sprawie prowadziło z FBNK Finance od 26 maja. Sprzedane walory stanowią 6,67 proc. kapitału Gremi Media i 5,01 proc. głosów na walnym gromadzeniu spółki.

Na potrzeby transakcji KCI utworzy spółkę celową, do której przeniesie 114 tys. akcji Gremi Media i to tę spółkę przejmie FBNK Finance.

- Transakcji planowane jest po spełnieniu warunku w postaci przeniesienia w/w pakietu akcji Gremi Media do zależnej spółki celowej. Umowa przewiduje możliwość zgłoszenia przez inwestora kandydata na członka rady nadzorczej Gremi Media - poinformowano w komunikacie giełdowym KCI. Dodano, że FBNK Finance jako akcjonariusz Gremi Media będzie mieć też inne uprawnienia: prawo pierwszeństwa i opcję typu tag along, której szczegółowe warunki określono w umowie.

KCI w strategii na lata 2019-2030 przedstawionej w czerwcu br. zapowiedziało, że zmniejszy zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media do poziomu 40-60 proc. oraz będzie inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet. Przez miniony rok firma sprzedała akcje Gremi Media za ok. 10 mln zł. Poprzednią taką transakcję zrealizowała w styczniu br., zbyła 17 080 akcji za 2,51 mln zł.

Obecnie do KCI należy 1,33 mln akcji Gremi Media stanowiących 78,03 proc. kapitału i 83,52 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Po przeprowadzeniu transakcji z FBNK Finance udział KCI w kapitale Gremi Media zmaleje do 71,36 proc., a w głosach na walnym zgromadzeniu - do 78,51 proc.

Gremi Media chce wypłacić pierwszą dywidendę od IPO

Firma Gremi Media jest wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet” oraz ich serwisów internetowych, a także miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Ponadto ma większościowy pakiet akcji E-Kiosku.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała spadek przychodów o 4,2 proc. do 23,53 mln zł. Zysk EBITDA firmy zmalał z 4,51 do 4,23 mln zł, a zysk netto wzrósł z 3,08 do 3,54 mln zł.

W połowie maja firma poinformowała, że ze swojego zeszłorocznego zysku netto zamierza 6,81 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 3,69 mln zł wypłacić jako dywidendę. Planuje też przygotować program motywacyjny dla menedżerów oparty na maksymalnie 100 tys. jej akcji nowej emisji.

Będzie to pierwsza dywidenda Gremi Media od debiutu na rynku giełdowym NewConnect jesienią 2017 roku. W zeszły piątek na koniec sesji kurs spółki wynosił 173 zł, co daje jej kapitalizację w wysokości 295,5 mln zł.

Dołącz do dyskusji: KCI sprzedaje 6,7 proc. akcji wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
KCI, IPO, PIPO, RWPG, czy tego nie da się uprościć i założyć jedną firmę, po co te kombinacje.
odpowiedź
User
zagadka
"W zeszły piątek na koniec sesji kurs spółki wynosił 173 zł, co daje jej kapitalizację w wysokości 295,5 mln zł".
Cóż, była już kiedyś wycena ponad 2 mld zł.
Im sprzedaż Rzeczpospolitej niższa, im trudniejsza sytuacja na rynku reklamy, im branża w gorszej sytuacji itd. itp., tym wycena wyższa.
To jakiś fenomen. Ktoś umie to wyjaśnić?
odpowiedź
User
dociekliwy
FBNK Finance S a.r.l. nie należy do Facebooka.

Właścicielem FBNK Finance S a.r.l. jest FaceBank Group Inc poprzez swoją 100% spółką zależną Facebank AG. Warto sprawdzić rejestr firm przed podaniem fałszywych informacji
odpowiedź