SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abonament RTV po śmierci domownika. „Obowiązek związany z odbiornikiem”

Tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego musi odprowadzać abonament radiowo-telewizyjny. W przypadku jej śmierci, trzeba zmienić dane abonenta lub wyrejestrować odbiornik. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl radzą jak skutecznie uporać się z tym problemem.

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie, a posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie. W związku z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym zakresie od przyszłego roku stawki  wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Na obniżkę opłat mogą liczyć osoby, które zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

W Polsce co najmniej 3,7 mln osób nie musi płacić abonamentu RTV. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Abonamentu nie muszą płacić też inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, a także pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji.

Zobacz także: Szereg skarg w sprawie abonamentu RTV. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o pilne zmiany

Co zrobić po śmierci domownika płacącego abonament RTV?

Niekiedy zdarza się, że osoba odprowadzająca abonament radiowo-telewizyjny umrze, a gospodarstwo domowe, w którym mieszkała dalej funkcjonuje. Jakie kroki prawne należy podjąć w przypadku śmierci osoby, na którą był zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny? Konieczne są jakiekolwiek kroki? - W przypadku śmierci osoby, na którą zarejestrowany był odbiornik, należy niezwłocznie zgłosić Poczcie Polskiej zmianę danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym – zgodnie z aktualnym stanem faktycznym. Jeżeli odbiornik nadal jest w posiadaniu domowników czy spadkobierców, będzie chodziło o zmianę danych podmiotowych, czyli należy wskazać aktualnego posiadacza odbiornika. Jeśli jednak przesłanka obowiązku abonamentowego odpadła (np. odbiornik od dawna nie był już w posiadaniu zmarłego albo nie jest już zdolny do odbioru programu), należy dokonać wyrejestrowania odbiornika - tłumaczą w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Dalej prawnicy wyjaśniają jak należy to uczynić. - Obu zgłoszeń dokonuje się poprzez wypełnienie i doręczenie Poczcie Polskiej formularza „Zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”. W obu przypadkach jest to „zmiana danych”, z tym że w drugim przypadku należy zaznaczyć „zaprzestanie używania odbiorników – wyrejestrowanie odbiorników. Wzór takiego zgłoszenia jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, Dz. U. poz. 1676 - informują przedstawiciele Kancelarii Prawnej Media.

Do zmiany danych niekonieczna jest wizyta w placówce Poczty Polskiej. - Zgodnie z tym rozporządzeniem zgłoszenia dokonuje się albo drogą elektroniczną, na stronie Poczty Polskiej, albo wypełniając formularz papierowy. Ważne jednak, aby nie poprzestać na wysłaniu zgłoszenia, bowiem nie jest ono wystarczające do „dokonania zmiany danych”. O zmianie danych, w tym o wyrejestrowaniu, świadczy dopiero zawiadomienie o zatwierdzeniu przeprowadzonej zmiany danych, które przesyłane jest użytkownikowi przez stosowny Wydział Abonamentu RTV Poczty Polskiej w terminie 7 dni od dnia otrzymania korespondencji, lub przez pracownika placówki pocztowej, w przypadku zgłoszenia osobistego na poczcie - informują Kolbusz i Urban.

Brak szczegółowych przepisów odnośnie dziedziczenia

Czy rodzina może być obciążana zaległymi opłatami za zmarłego? - Przepisy o abonamencie RTV nie wskazują szczegółowo, czy obowiązek abonamentowy podlega dziedziczeniu. Wydaje się jednak, że obowiązek ten jest ściśle związany z odbiornikiem (rzeczą), dlatego obowiązki dotyczące tej rzeczy powinny przechodzić na spadkobiercę - odpowiadają prawnicy.

Osoby, które przy okazji śmierci domownika decydują się na wyrejestrowanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego mogą liczyć się z wizytą kontrolera. - Pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej może dokonać kontroli w każdym czasie. Zgodnie z rozporządzeniem kontrola ta nie stanowi warunku ani obowiązkowego etapu procesu zatwierdzania „zmiany danych”, omawianego wyżej. Mimo to, osoba dokonująca zmiany danych może spodziewać się kontroli, ponieważ w interesie Poczty Polskiej jest weryfikacja zgodności wskazanego w formularzu stanu prawnego ze stanem faktycznym - oceniają przedstawiciele Kancelarii Prawnej Media.

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że osobom, które nie wpuszczają kontrolerów do domów czy samochodów nie grożą z tego tytułu żadne konsekwencje. Osoby w szczególnie trudnych sytuacjach, które muszą uregulować zaległości abonamentowe mogą zwrócić się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o ich rozłożenie na raty lub umorzenie. Od niewłaściwie nałożonej kary można się odwołać do ministra cyfryzacji, a następnie sądu administracyjnego. Szczegółowy poradnik na ten temat opublikowaliśmy miesiąc temu. Istnieją też sytuacje, w których ktoś posiada telewizor, ale nie musi odprowadzać abonamentu RTV. Tak jest w przypadku odbiorników służących wyłącznie do Smart TV, czyli aplikacji typu Netflix, YouTube, Player, Disney+, HBO Max, Polsat Box Go, Canal+ online. Jeśli sprzęt nie ma anteny i dekodera służących do natychmiastowego odbioru kanałów, rejestrować go nie trzeba.

Dołącz do dyskusji: Abonament RTV po śmierci domownika. „Obowiązek związany z odbiornikiem”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Niczego nie trzeba robić z prostego powodu - zmarli nie mają głosu i pozbywają się odbiorników przed śmiercią, a jak ktoś twierdzi inaczej to może zanieść koredpondencję zmarłemu na cmentarz. W praktyce wygląda to tak - przychodzi korespondencja do zmarłego - nigdy nie odbiera się jej , organy dykty zaczynają prowadzić jakieś postępowania, wysyłają kolejne listy , awiza, a potem cała ta dykta w końcu sprawdza w bazie pesel, że adresat nie żyje zwykle po wizycie kogoś w niebieskim mundurze który sporządza notatkę, że taką informację uzyskał w terenie.
odpowiedź
User
Obajtek
Dziedziczenie emerytury niech wprowadzą w takim razie. Telewizja nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków, to dlaczego mają to robić inni?
odpowiedź
User
alex60
No i nieprawda. Abonent jest przypisany do osoby która dokonuje rejestracji odbiorników RTV. To oficjalne stanowisko Poczty Polskiej. Mam to na piśmie. Nie wprowadzajcie ludzi w blad
odpowiedź