SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KKR przejmuje 43,5 procent akcji Axel Springer. Jest największym udziałowcem koncernu

Amerykański fundusz KKR kupił 43,5 procent akcji koncernu medialnego Axel Springer za 2,9 mld euro. Dzięki tej transakcji KKR stał się największym udziałowcem niemieckiego wydawcy, Fredie Springer posiada obecnie 42,6 proc. akcji spółki, a do Mathiasa Doepfnera należy 2,8 proc.

Article

Pierwsze informacjie na temat inwestycji funduszu KKR w koncern Axel Springer pojawiły się w końcu maja br. Nieco później poinformowano, że amerykański inwestor wykupi mniejszościowych pakiet akcji niemieckiego wydawcy od drobnych udziałowców.

Przewidywano że KKR zainwestuje w wykupienie przynajmniej 20 proc. udziałów w Axel Springer, co w połączeniu z akcjami należącymi do Friede Springer i Mathiasa Doepfnera ma zapewnić trzem partnerom kontrolę nad firmą i warunki do stabilnego rozwoju w obszarze cyfrowym.

KKR największym udziałowcem

Teraz w komunikacie Axel Springer i KKR ujawnili, że ostatecznie w ramach nowego porozumienia amerykański fundusz wykupił od mniejszościowych udziałowców w sumie 42,5 proc. akcji niemieckiej spółki. Kolejnych 1,04 proc. akcji KKR nabył na wolnym rynku. W sumie na zakup udziałów wydano kwotę 2,9 mld euro.

Dzięki wspomnianym wykupom KKR zgromadził w swoim portfelu ponad 43,5 proc. akcji koncernu. To czyni amerykańską firmę największym udziałowcem w Axel Springer. Dotąd pozycję tę zajmowała Friede Springer, wdowa po Axelu Springerze, która pośrednio lub bezpośrednio kontroluje 42,6 proc. akcji spółki. Z kolei do Mathiasa Doepfnera, obecnego szefa wydawnictwa należy 2,8 proc udziałów.

Według wcześniejszych zapowiedzi utworzone przez trzech partnerów konsorcjum będzie posiadało wystarczającą kontrolę nad firmą, aby przeprowadzić działania zmierzające do dalszej ekspansji w obszarze cyfrowym. Jak zaznaczono w komunikacie w ten sposób uda się zapewnić koncernowi stabilną drogę dalszego rozwoju.

Celem jest także wycofanie spółki z giełdy do końca tego roku lub w pierwszym kwartale 2020 roku.

Axel Springer SE (spółka europejska) i szwajcarska spółka Ringier AG mają po 50 proc. udziałów akcji w holdingu Ringier Axel Springier Media, wydawcy m.in. serwisu Onet.pl, dziennika "Fakt" czy tygodnika "Newsweek Polska".

W skład portfolio Axel Springer wchodzą m.in. dzienniki "Bild" i "Die Welt" oraz europejska edycja Politico.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KKR przejmuje 43,5 procent akcji Axel Springer. Jest największym udziałowcem koncernu

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
To nieco skomplikuje narrację antyniemiecką w dyskursie politycznym. Bo jak teraz przyjdzie narzekać, to na trzy państwa naraz ;)
odpowiedź
User
tru
już od dawna kontrola treści była prowadzona przez "górali". tylko się wzmocni
odpowiedź
User
Jaaaaa
D portal ta informacja gdzieś na końcu natomiast informacja o 3 pajacach organizujących kursy w wirtualnym kolegium redakcyjnym wiadomością dnia gratulować...
odpowiedź