SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Player.pl kupił licencję do filmu „Kler” Smarzowskiego

W środę 6 lutego br. platforma Player.pl (TVN Discovery Polska) udostępni film Wojtka Smarzowskiego „Kler”, który wyprodukował Showmax, znikający z Polski z końcem miesiąca. Za obejrzenie filmu trzeba będzie zapłacić 10 złotych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Film trafi także do oferty dostępnej abonentom nc+.

Konferencja prasowa filmu "Kler", fot. Łukasz Brzezicki / WMArticle

Jednym z koproducentów filmu „Kler” jest platforma Showmax, która przez prawie dwa lata współpracowała z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. To właśnie użytkownicy Showmax mieli premierowo otrzymać dostęp do produkcji o kościele katolickim w pierwszym półroczu 2019 roku, tuż po zakończeniu dystrybucji kinowej. Nagła decyzja Grupy Naspers o wycofaniu platformy z Polski skutkuje sprzedażą praw do kontentu Showmax.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, film „Kler” będzie można teraz obejrzeć w Playerze, należącym do Grupy TVN Discovery Polska, która odkupiła licencję do filmu. Produkcja Smarzowskiego trafi do oferty w środę 6 lutego br., a za dostęp do filmu na 72 godziny trzeba będzie zapłacić 10 zł.

Być może w przyszłości „Kler” będzie emitowany premierowo także w kanałach linearnych TVN.

W czwartkowe popołudnie dystrybutor "Kleru", Kino Świat, potwierdził w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl, że film trafi na Player.pl. Ponadto będzie dostępny w ramach oferty dla abonentów nc+. W pozostałych serwisach VOD hit Smarzowskiego pojawi się miesiąc później.

"Kler" będzie dostępny w usłudze VoD od 6 marca u następujących operatorów: UPC, Vectra, Multimedia, Toya, Inea, Ipla, Cyfrowy Polsat, Vod.pl, Play, Orange, Chili, Netia - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Przypomnijmy, że Telewizja Polska jest zainteresowana zakupem platformy Showmax i podjęła rozmowy z koncernem Naspers na temat przejęcia serwisu na wszystkich 24 rynkach europejskich. Nadawca publiczny chciałby pozyskać inwestora i traktować platformę jako projekt komercyjny.

„Kler” - fabuła i obsada

Fabuła filmu opowiada o trzech księży katolickich, których losy przed kilkoma laty połączyły tragiczne wydarzenia. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce.

Drugi z księży - Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary - właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

„Kler” powstał na podstawie scenariusza Wojciecha Smarzowskiego i Wojciecha Rzehaka. Muzykę do filmu skomponował Michał Trzaska, w obsadzie znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Iwona Bielska, Katarzyna Herman, a także, w epizodycznych rolach, Julia Wyszyńska i Bartosz Bielenia.

„Kler” kinowym hitem ostatnich 30 lat

Opowiadający o grzechach kościoła katolickiego "Kler" jest olbrzymim kasowym hitem polskiej kinematografii. Film Wojciecha Smarzowskiego obejrzało ponad 5 milionów widzów, wyprzedzając takie klasyki jak „Quo vadis”, "Titanic" czy "Avatar". Lepsze wyniki oglądalności miały tylko ekranizacje lektur szkolnych - „Ogniem i mieczem” (premiera w 1999 roku) obejrzało 7 151 354 widzów. Nakręconego w tym samym roku „Pana Tadeusza” zobaczyło w kinach 6 168 344 widzów.

Jak poinformowała firma Kino Świat, film „Kler” tylko w Polsce zarobił 105 261 308 złotych. Tym samym wyprzedził „Ogniem i mieczem” i stał się najbardziej kasową polską produkcją ostatnich 30 lat.

Film trafił do dystrybucji także w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Prawa do emisji hitu Smarzowskiego sprzedano do wielu krajów Europy (Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Ameryki Północnej (Kanada i USA).

TOP 10 najpopularniejszych filmów w kinach w Polsce przed 1989 rokiem:
1. „Krzyżacy” (1960) - 32 315 695
2. „W pustyni i w puszczy” (1973) - 30 989 874
3. „Potop” (1974) - 27 615 921
4. „Noce i dnie” (1975) - 22 350 921
5. „Zakazane piosenki” (1946) - 15 235 445
6. „Akademia pana Kleksa” (1983) - 14 094 014
7. „Seksmisja” (1983) - 11 164 329
8. „Pan Wołodyjowski” (1968) - 10 934 145
9. „Trędowata” (1976) - 9 834 145
10. „Faraon” (1966) - 9 453 934

„Kler” budził silne emocje jeszcze przed premierą

Film Smarzowskiego od wielu miesięcy wzbudzał kontrowersje. Zwiastun produkcji usunięto, a następnie przywrócono bez ujęcia z nagą Joanną Kulig. Od finansowania filmu odciął się wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Podczas gali głównej festiwalu filmowego w Gdyni Wojciech Smarzowski otrzymał dwie nagrody: publiczności i wyróżnienie specjalne od jury. Odbierając to drugie, reżyser zażartował "że może tym razem nagrodę wręczy mu prezes TVP”. W TVP Kultura uroczystość pokazywano z półgodzinnym opóźnieniem i to stwierdzenie Smarzowskiego zostało wycięte. Szeroko skrytykowali to politycy i dziennikarze, zarzucając Telewizji Polskiej cenzurę.

Na gdyńskim festiwalu odwołano w tym roku nagrodę Złoty Klakier przyznawaną filmowi, który po pokazie festiwalowym był najdłużej oklaskiwany. Prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski uzasadnił to „sytuacją uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów”. Od tej decyzji we wspólnym oświadczeniu zdystansowało się 52 pracowników i współpracowników stacji.

Film potępiło Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, nazywając go "antypolskim" i "obrażającym katolików". 

Dołącz do dyskusji: Player.pl kupił licencję do filmu „Kler” Smarzowskiego

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz
""Przypomnijmy, że Telewizja Polska jest zainteresowana zakupem platformy Showmax i podjęła rozmowy z koncernem Naspers na temat przejęcia serwisu na wszystkich 24 rynkach europejskich. Nadawca publiczny chciałby pozyskać inwestora i traktować platformę jako projekt komercyjny.""
Kolejny kredycik czy podwyżka abonamentu?

odpowiedź
User
Kamil
Licencję na film Kler dystrybuuje Kino Świat. Showmax nie może zbywać praw do innych podmiotów bo byłaby to już sublicencja.
odpowiedź
User
iop
Kamil nie czepiaj się pewnie chodzi o to że ShowMax miał na mocy umowy wyłączność na puszczenie Filmu na swojej Platformie VOD i te prawa odsprzedał TVN-owi lub zgodził się żeby Kino Świat sprzedało za oczywiście drobną Opłatą za utratę Praw ShowMax-owi coś z a to zarobili ;)
odpowiedź