SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska nie wykluczy Huawei z budowy sieci 5G. Będzie ocena ryzyka na poziomie unijnym

Komisja Europejska nie przewiduje zakazu korzystania na poziomie unijnym z rozwiązań telekomunikacyjnych firmy Huawei. Kraje wspólnoty mają jednak przeprowadzić ocenę ryzyka związanego z budową sieci 5G oraz wymieniać pomiędzy sobą informacje na temat potencjalnych zagrożeń dotyczących dostawców infrastruktury.

Article

Stanowisko przedstawione we wtorek przez Komisję Europejską jest m.in. odpowiedzią na naciski ze strony Stanów Zjednoczonych zmierzające do wykluczenia koncernu Huawei z uczestnictwa w budowie sieci 5G w krajach unijnych.

KE nie opowiedziała się za unijnym zakazem udziału konkretnych podmiotów, w tym Huawei w dostarczaniu infrastruktury związanej z budową sieci nowej generacji. Komisja zwróciła jednak uwagę na to, że sieci 5G w znaczący sposób zmienią wiele istotnych dla krajów wspólnoty dziedzin gospodarki i w związku z tym muszą gwarantować odpowiedni sposób bezpieczeństwa już na etapie budowania tych połączeń.

KE zaznaczyła, że decyzje dotyczące ewentualnego odsunięcia Huawei od budowy infrastruktury 5G będą należały do poszczególnych państw członkowskich, które do końca czerwca br. mają dokonać szczegółowej oceny ryzyka związanego z wprowadzeniem nowej technologii telekomunikacyjnej. Z kolei do 1 października br. ma powstać ocena wspomnianego ryzyka na szczeblu unijnym. W zależności od wyników tych prac do jesieni 2020 r. Unia pozostawia sobie czas na podjęcie dalszych decyzji.

W komunikacie KE przyznała że luki dotyczące bezpieczeństwa sieci 5G w konkretnym kraju miałyby wpływ na całą wspólnotę. Dlatego m.in. planowane jest stworzenie systemu unijnej certyfikacji urządzeń oraz wymiany informacji na temat potencjalnych zagrożeń wewnątrz UE.

Huawei ocenił stanowisko przedstawione przez KE jako obiektywne i proporcjonalne do istniejącej obecnie sytuacji.

Polska nie podjęła na razie żadnych działań zmierzających do ograniczenia obecności Huawei w budowie sieci 5G w naszym kraju. Przedstawiciele największych polskich operatorów (m.in. Andreas Maierhofer, szef T-Mobile Polska) przestrzegają, że rezygnacja z rozwiązań Huawei może opóźnić uruchomienie 5G na naszym rynku.

Z kolei Huawei zapewnia, że jest w pełni gotowy do współpracy z polskimi władzami we wszystkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem infrastruktury 5G w naszym kraju.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska nie wykluczy Huawei z budowy sieci 5G. Będzie ocena ryzyka na poziomie unijnym

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
martens
No i dobrze, a jak będzie wszystko w porządku to podpisywać umowę i budować tą sieć w końcu.
odpowiedź
User
Robert Lewandowski
O cholera!
odpowiedź
User
banan
Niech po prostu rusza już budowa 5g, skończą się te polityczne rozgrywki.
odpowiedź