SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kompania Piwowarska otworzyła punkt skupu butelek po piwie

Kompania Piwowarska, właściciel takich marek piwa, jak m.in. Lech, Tyskie, Żubr otworzyła w Poznaniu punkt skupu butelek zwrotnych. Można w nim oddawać butelki po piwie wszystkich producentów.

Article

Punkt skupu butelek został otwarty w piątek w pobliżu Lech Browary Wielkopolskie, na parkingu przy centrum handlowym M1 na Franowie w Poznaniu.

Można w nim oddawać butelki po piwie nie tylko marek należących do Kompanii Piwowarskiej, ale także innych producentów piwa. Muszą to być butelki oznaczone jako zwrotne.

Za butelkę pochodzącą od Kompanii Piwowarskiej klient otrzyma zwrot 0,50 zł kaucji, a za butelki po piwach pozostałych marek – 0,30 zł. Nie jest wymagane okazywanie paragonu potwierdzającego zakup – ten wymóg stosowany przez wiele sklepów powoduje, że butelki nie są przez ich klientów oddawane.

Firma podaje, że około połowa jej piw kupowana jest przez konsumentów w szklanych butelkach zwrotnych, jednak nie wszystkie one wracają do producenta. Z blisko 1,3 mld butelek zwrotnych, które co roku trafiają na rynek, około 8 proc. nigdy nie wraca do browarów Kompanii Piwowarskiej, co oznacza ponad 110 mln sztuk. W 2018 oku. niezwrócone do tego browaru  butelki kosztowały piwoszy łącznie 58 mln zł.

Browar uruchamiając punkt skupu zwrotnych butelek zmobilizować piwoszy do tego, by je oddawali. Dzięki temu, że mogą zostać ponownie napełnione można oszczędzać zasoby naturalne i zmniejszać ilość odpadów.

Kompania Piwowarska zwraca uwagę, że szklane butelki zwrotne są najbardziej ekologicznym opakowaniem piwa. Wg szacunków browaru, gdyby zaprzestano ich stosowania, co roku powstawałoby 600 tysięcy ton dodatkowych odpadów.

Butelka zwrotna wraca na rynek 4 razy w ciągu roku. Według firmy gdyby zwracanie butelek było większe, to ich żywotność byłaby znacznie dłuższa i jedna butelka mogłaby być wykorzystana nawet 20 razy.

Dołącz do dyskusji: Kompania Piwowarska otworzyła punkt skupu butelek po piwie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rik
zrobcie butelkomaty jak w Czechach to zwroty beda 100%. Teraz sa fochy jak paragonu nie ma,albo jak jest pogięty.
odpowiedź
User
Dźizas
toż to innowacja - w Polsce powstał skup skupu butelek...
odpowiedź
User
surreality_show
To może ogarnąć jeszcze temat butelek bezzwrotnych?
odpowiedź