SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Sensacje XX Wieku" usunięte z TVP Historia. Bogusław Wołoszański kandydatem KO do Sejmu

Z ramówki kanału TVP Historia zdjęto program "Sensacje XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego. W tym tygodniu ogłoszono, że ten znany dziennikarz i popularyzator wiedzy historycznej startuje do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.

Article

W TVP Historia dotychczas powtórki programu "Sensacje XX wieku" emitowane były kilka razy w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach porannych pokazywano po dwa odcinki serii, w soboty emisje planowano po północy. Dodatkowe pasma emisji programu wyznaczano na godziny nocne.

W czwartek w ramówce od godziny 9:55 planowano emisję odcinka "Sensacje XX wieku - Enigma cz. 4". Jak jednak zwrócił uwagę dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik, program nie został wyemitowany, a zamiast niego widzom pokazano film dokumentalny.  

Z naszej analizy wynika, że program na najbliższe dni zniknął z ramówki TVP Historia. Zamiast niego na kanale emitowane będę filmy dokumentalne lub historyczne. W najbliższy piątek zamiast dwóch części "Sensacji XX wieku - Pucz Janajewa" TVP Historia nada film dokumentalny.

"Sensacje XX Wieku" wykreślono z programu TVP Historia także w sobotę 19 sierpnia, zamiast tego zostanie pokazany film "Złote koło", a w poniedziałek - dokument.

W kolejny piątek od 9:50 zamiast odcinków "Sensacje XX wieku - Tajemniczy dr Sorge" oraz "Sensacje XX wieku - Czerwony baron" widzowie TVP Historia zobaczą film dokumentalny.

Z ramówki TVP Historia zniknął też program Wołoszańskiego “Encyklopedia II wojny światowej”, którego powtórki emitowano w nocnych pasmach. 

W środę w "Wiadomościach" TVP przedstawiono Wołoszańskiego, jako "tajnego współpracownika SB". Nie wspomniano w ogóle, że przez lata prowadził programy historyczne w Telewizji Polskiej. 

Wołoszański startuje do Sejmu z list KO

W tym tygodniu ogłoszono, że Bogusław Wołoszański będzie kandydatem KO do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu 10., obejmującego Piotrków Trybunalski (to miejsce urodzenia pisarza), Skierniewice i kilka powiatów woj. łódzkiego. Z tego samego okręgu z list Prawa i Sprawiedliwości ma startować Antoni Macierewicz.

„Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy. Antoniego Macierewicza. Naprawdę nie mogę się doczekać” - powiedział w środę Donald Tusk, ogłaszając decyzję o wystawieniu Wołoszańskiego. W rozmowie z dziennikarzami przyznał jednak, że słowa „dekonspirowaniu” były żartem.

„Dotychczas zajmowałem się badaniem i omawianiem polityki, teraz zostałem do niej włączony. Ale jest pomost między tym, co robiłem, a tym, co będę - mam nadzieję - robił. Słowa Winstona Churchilla, który powiedział kiedyś: »To nie jest początek, to jeszcze nie jest koniec. To jest początek końca«. Wiecie państwo, o czym mówię” - komentował decyzję o starcie sam Wołoszański.

Na czas kampanii wyborczej współpracę z Wołoszańskim zawiesił “Super Express”, gdzie prowadził program “Wojna według Wołoszańskiego”. 

Bogusław Wołoszański przez lata w TVP i Polsacie 

Bogusław Wołoszański popularność zyskał przez kilka dekad pracy w Telewizji Polskiej, zwłaszcza w emitowanych od 1983 do 2005 roku „Sensacjach XX wieku”. W latach 2011-2014 współpracował z Polsat Play, przygotowywał i prowadził programy „Skarby III Rzeszy” i „Tajna historia XX wieku”, a w 2015 roku przygotował dla National Geographic Polska i Telewizji Polskiej kolejne odcinki „Sensacji XX wieku”. 

W dorobku Bogusław Wołoszański ma też ponad 20 książek o historii XX wieku oraz scenariusz do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” na podstawie swojej powieści. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dwa lata później otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa.

W pierwszym półroczu 2023 roku TVP Historia notowała średni dobowy wynik 0,54 proc. (- 10 proc.).

Dołącz do dyskusji: "Sensacje XX Wieku" usunięte z TVP Historia. Bogusław Wołoszański kandydatem KO do Sejmu

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
soo
A powtarzane w kółko seriale ttpu „Stawka…”, „Czterdziestolatek”, „Czterej pancerni” - wszystkie wychwalające pod niebiosa komunizm i współpracę z ZSRR - już nie przeszkadzają? Ciekawe 🤔😁.
odpowiedź
User
8*
Trzeba jeszcze jakichś dowodów, że rządzą nami mściwi psychopaci?
odpowiedź
User
tadzizna
Historia zatacza koło. Za czasów Stalina też "gumkowano" niewygodnych dla reżimu....
odpowiedź