SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec strajku - scenarzyści doszli do porozumienia z głównymi studiami filmowymi

Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) doszła w niedzielę do wstępnego porozumienia z głównymi wytwórniami filmowymi. Umowa ma zakończyć trwający od 2 maja strajk scenarzystów, który doprowadził do wstrzymania wielu produkcji i miliardowych strat amerykańskiego przemysłu filmowego.

Article

Porozumienie, które ma obowiązywać trzy lata, muszą jeszcze zaakceptować władze oraz członkowie WGA. Związek zawodowy reprezentuje 11,5 tys. scenarzystów pracujących przy produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Wypracowana umowa zapewnia "znaczne korzyści dla scenarzystów i ich ochronę" - poinformował w komunikacie zespół WGA, który negocjował umowę z AMPTP, związkiem największych producentów branży. "Osiągnęliśmy wstępne porozumienie" - brzmiało z kolei oświadczenie AMPTP. 

“ [Porozumienie] było możliwe dzięki trwałej solidarności członków WGA i niezwykłemu wsparciu naszego siostrzanego związku [aktorów - przyp.], który wspólnie z nami protestował przez ponad 146 dni” - informuje gildia scenarzystów. 

"Możemy powiedzieć z wielką dumą, że ta umowa jest wyjątkowa - z istotnymi zyskami i ochroną dla scenarzystów w każdym sektorze członkostwa" - przekazał komitet negocjacyjny gildii WGA w oświadczeniu związku.

Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione niebawem. 

Strajk od maja

Scenarzyści zaczęli strajkować 2 maja, gdy w martwym punkcie utknęły negocjacje dotyczące wynagrodzeń, liczby zatrudnionych scenarzystów, wykorzystania sztucznej inteligencji i systemu honorariów za produkcje wyświetlane na platformach streamingowych.

Od połowy lipca trwa też strajk aktorów zrzeszonych w związku zawodowym SAG-AFTRA. Podwójny strajk w Hollywood wymusił wstrzymanie wielu produkcji telewizyjnych i filmowych. Straty w amerykańskich stanach będących centrami produkcji filmowej: Kalifornii, Nowym Meksyku, Georgii i Nowym Jorku mogą wynieść co najmniej 5 mld dolarów - informuje agencja Reutera na podstawie wyliczeń ekspertów.

Poprzedni strajk scenarzystów miał miejsce na przełomie 2007 i 2008 roku, zakończył się po 100 dniach. Ostatni wspólny strajk scenarzystów i aktorów odbywał się w 1960 roku

W tym tygodniu w negocjacje włączyli się osobiście prezesi największych film producenckich takich jak Warner Bros, Netflix, Disney i Universal.

Strajk hollywoodzkich scenarzystów jest związany z nowymi formami dystrybucji programów i rozwojem technologii - zauważa Reuters. Jeden z głównych postulatów dotyczył negocjacji stawek za materiały tworzone na potrzeby serwisów streamingowych. Scenarzyści argumentowali, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. Inną podnoszoną przez strajkujących kwestią była obawa przed ich zastąpieniem sztuczną inteligencją i kwestia uregulowania roli AI w branży.

Scenarzyści zrzeszeni w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) domagali się od producentów filmowych i telewizyjnych także zwiększenia ilości odcinków w sezonach seriali, skrócenia przerw między kolejnymi sezonami produkcji, zwiększenia ilości scenarzystek i scenarzystów w „writers roomach”. Pozostałe kwestie, to walka o gwarancję stałego zatrudnienia, ograniczenie umów śmieciowych i uregulowanie ekspansji sztucznej inteligencji.

Dołącz do dyskusji: Koniec strajku - scenarzyści doszli do porozumienia z głównymi studiami filmowymi

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Panto
I od tego, moi drodzy, są związki zawodowe. Brawo!
odpowiedź
User
Krasawica
A jakiekolwiek szczegóły? Dane? Ustalenia? To jest portal informacyjny czy pudel plus?
odpowiedź
User
Adrian
A jakiekolwiek szczegóły? Dane? Ustalenia? To jest portal informacyjny czy pudel plus?


Owszem, wkrótce: "Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione niebawem" jak podano w tweetcie, nawet przetłumaczono na polski.

Nigdy nie jest za późno na naukę czytania ze zrozumieniem, polecam. Przydatna umiejętność.
odpowiedź