SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duża polska sieć kablowa rezygnuje z pakietów analogowych i SD

Operator kablowy Inea rozsyła do abonentów korzystających z pakietów analogowych i pozwalających na oglądanie kanałów w standardowej rozdzielczości (SD), informacje o rozwiązaniu umów. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe firmy zapewnia, że proponowane są im specjalne oferty.

fot. Ineafot. Inea

Inea to kolejny duży operator po UPC Polska/Play i Vectrze, który postanowił zlikwidować pakiety analogowe. Pismo o likwidacji tej oferty otrzymali m.in. abonenci z Poznania. - Firma Inea rzeczywiście planuje zmiany jeśli chodzi o usługę telewizji analogowej, ponieważ cyfrowa technologia pozwala użytkownikom na więcej – gwarantuje lepszą jakość, więcej kanałów, funkcje ułatwiające oglądanie programów. Dla klientów korzystających z tej najstarszej technologii dostarczania sygnału, przygotujemy specjalne oferty oraz wsparcie, aby ułatwić proces przejścia na nową telewizję cyfrową. 

Zgodnie z planem wyłączenie sygnału analogowego ma nastąpić jeszcze w tym roku, ale o szczegółowym terminie procesowania tych zmian będziemy informować naszych klientów w najbliższych miesiącach - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe firmy.

Przestarzała technologia analogowa

Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. 

W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie nieliczne na rynku pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

W 2023 roku UPC Polska wyłączył emisję analogową m.in. w Trójmieście, Katowicach i w Krakowie. Pod koniec stycznia br. zmiany objęły także Warszawę. - Technologia analogowa, ze względu na swoje ograniczenia, od dawna nie jest już rozwijana. Dziewięć lat temu została w Polsce oficjalnie zastąpiona przez naziemną telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy zapewnia widzom lepszą jakość obrazu i bogatszą ofertę programów - tłumaczył wówczas operator. W czerwcu 2022 roku konkurencyjna Vectra poinformowała o „wygaszaniu dostępności oferty analogowej” w Trójmieście.

Pakiety SD także do likwidacji

Inea, która ma blisko 300 tys. klientów, oferowała nie tylko pakiety analogowe, ale także pozwalające na oglądanie stacji w standardowej rozdzielczości (SD). Obecnie zdecydowana większość nadawców prowadzi emisję w wysokiej rozdzielczości (HD). Dotyczy to także stacji z naziemnej telewizji cyfrowej po zmianie standardu MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 na DVB-T2/HEVC.

Użytkownicy forum.satkurier.pl informują, że klienci z takimi umowami zostali poinformowani w lutym o lich rozwiązaniu z dniem 31 marca. Jest to związane z zakończeniem świadczenia usług w jakości SD. Od 1 kwietnia firma będzie oferować tylko pakiety ze stacjami w jakości HD.

- W związku z wyłączeniem kolejnych kanałów SD przez nadawców TV, od których Inea kupuje prawa do reemisji kanałów telewizyjnych, zmuszeni byliśmy podjąć decyzję o rezygnacji ze świadczenia usług telewizji w jakości SD. Oznacza to, że umowy zawarte na świadczenie usług w tej technologii, nie mogą być kontynuowane - czytamy w piśmie do klientów, którego skan opublikował jeden z użytkowników forum.satkurier.pl.

Inea zachęca klientów, którzy korzystali z pakietów SD (ze starszymi dekoderami) do wybrania nowych opcji. To na przykład pakiet TV Start z internetem 300 Mb/s (54,90 zł miesięcznie, 71 kanałów), pakiet TV Start + Classic i internet 300 Mb/s (74,80 zł, 124 kanały), Pakiet TV Start + Extra i internet 300 Mb/s (84,80 zł, 177 kanałów) oraz pakiet TV Start + Extra i internet 1 GB/s (104,80 zł, 177 kanałów). Umowa w przypadku wszystkich paczek trwa 24 miesiące.

Dołącz do dyskusji: Duża polska sieć kablowa rezygnuje z pakietów analogowych i SD

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1wqa
Dziwne, że dopiero teraz to wyłączają.
odpowiedź
User
bison616
Są ludzie dla których czas się zatrzymał i najlepiej by nic nie zmieniali już do własnej śmierci. I to nie jest ironia ani dowcip, tylko ponura obserwacja rzeczywistości
odpowiedź
User
Patryk
Są ludzie dla których czas się zatrzymał i najlepiej by nic nie zmieniali już do własnej śmierci. I to nie jest ironia ani dowcip, tylko ponura obserwacja rzeczywistości
Czemu ponura? Nowe nie zawsze znaczy lepsze. W przypadku telewizji, co z tego, że jakość obrazu lepsza, skoro programy w większości do kitu?
odpowiedź