SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP rezygnuje z kanału TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K. W planach TeenTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała projekt zmiany Karty Powinności Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny informuje o rezygnacji z zamiaru uruchomienia TVP Muzyka. Z dokumentu wynika też, że pracuje nad stacją TeenTV, a TVP 4K zniknie po mundialu i powróci dopiero w 2024 roku - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Mateusz Matyszkowicz, fot. AKPAArticle

O tym, że telewizja publiczna pracuje nad TVP Muzyka po raz pierwszy informowaliśmy w sierpniu 2017 roku. Wówczas TVP planowała uruchomić tę stację razem z „siostrzaną” TVP Klasyką, poświęconą muzyce poważnej. Ostatecznie z tego drugiego kanału zrezygnowano. - Mnie osobiście marzy się kanał motoryzacyjny i TVP Muzyka – mówił przed rokiem ówczesny prezes TVP Jacek Kurski.

Uruchomienia TVP Muzyka chciał Jacek Kurski

Z poprzednich projektów Katy Powinności wynikało, że TVP Muzyka będzie kosztować w 2022 roku i następnych latach 20 mln zł. W ramówce miały znaleźć się teledyski, audycje kulturalne, koncerty, filmy dokumentalne i fabularne o tematyce muzycznej. Emisja TVP Muzyka ma nie być krótsza niż 23 godziny na dobę. Stacja ma być dostępna drogą satelitarną, poprzez sieci kablowe i „w miarę możliwości naziemnie”.

Na początku września doszło do zmiany prezesa Telewizji Polskiej. Jacka Kurskiego zastąpił Mateusz Matyszkowicz. Projekt zmiany Karty Powinności trafił do KRRiT pod koniec tego miesiąca. Wykreślono w nim zapisy dotyczące TVP Muzyka „w związku z odstąpieniem od zamiaru jego tworzenia i rozpowszechniania”.  Pod koniec lat 90 nadawca publiczny już miał swój kanał muzyczny – Tylko Muzyka. Zakończył on nadawanie na początku 1998 roku po niespełna roku działalności.

W projekcie Karty Powinności TVP tłumaczy, że TVP Muzyka był kanałem fakultatywnym. Tymczasem w związku z inflacją, środki finansowe powinny zostać przeznaczone na inne zadania. TVP twierdzi, że jej oferta muzyczna jest bogata, co pokazuje m.in. ramówka TVP Kultura. Nadawca publiczny zapewnia, że lepszym miejscem do inwestowania przez niego w treści muzyczne są serwisy streamingowe, które zyskały popularność po pandemii.

Nowy internetowy kanał TVP dla młodzieży

Zamiast TVP Muzyka w dokumencie pojawił się TeenTV, który ma być adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat. Kanał będzie pełnił funkcje w zakresie edukacji i rozrywki dla nastolatków - także w ramach powiązanego z nim serwisu online. W ofercie znajdą się filmy i seriale animowane, filmy i seriale fabularne, audycje edukacyjne i rozrywkowe.

TeenTV ma zachęcać nastolatków do realizacji pasji z uwzględnieniem relaksu, zabaw, gier i sportu. - Nie trafi na multipleks, będzie dostępny w aplikacji - tłumaczył w sierpniu Kurski.

Projektem kieruje Justyna Karnowska, szefowa kanału dziecięcego TVP ABC.

TeenTV najpierw ma być rozpowszechniany w internecie, a później w sieciach kablowych. Prawdopodobnie dołączy do TVP ABC2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2, które są dostępne w serwisach streamingowych TVP i dla odbiorców naziemnych z urządzeniami kompatybilnymi z technologią HbbTV podłączonymi do internetu. Młodzieżowa stacja TVP ruszy prawdopodobnie w 2023 roku.

W pierwszym roku działalności ma kosztować 15 mln zł, a w drugim 20 mln zł. Nadawca publiczny uzasadnia uruchomienie stacji faktem, że nie ma analogicznego bezpłatnego kanału dla młodzieży. W jednym z poprzednich projektów Karty Powinności TVP pojawił się kanał TVP Teen. Później go usunięto.

TVP pisze też o serwisie dla młodych dorosłych. Ostatnio uruchomiła portal SwipeTo.pl. Ma być adresowany do grupy wiekowej 16-30 lat i zawierać krótkie i długie formy wideo. Telewizja Polska zwraca uwagę, że podobne platformy są oferowane przez nadwców publicznych z innych europejskich państw. To na przykład Kioski (YLE/Finlandia), Tarmac (RTBF/Belgia), Funk (ARD/ZDF/Niemcy), Slash (France Televisions/Francja), Playz (RTVE, Hiszpania), BBC Three (BBC, Wielka Brytania).

Na razie bez regularnej emisji TVP 4K?

Jeszce przed rokiem Kurski sugerował, że TVP 4K, który zostanie reaktywowany z okazji mundialu w Katarze w II połowie listopada, będzie nadawał regularnie.

- Pracujemy nad kanałem TVP 4K przygotowując treści niesportowe. Staramy się nagrywać seriale i produkcje rozrywkowe w jakości 4K. Przez rok i cztery miesiące możemy zgromadzić bibliotekę, która pozwoli nam na uruchomienie stałego kanału. Poprosiłem, żeby między innymi serial „Korona Królów” był kręcony w 4K. Takich produkcji jest znacznie więcej - zapewniał Kurski.

Z nowej Karty Powinności wynika, że te plany nie są już aktualne. W 2022 roku TVP 4K ma kosztować tylko 2,2 mln zł. W 2023 roku nie wygeneruje ani złotówki kosztów. Powróci w 2024 roku, kiedy pochłonie 36 mln zł. Wówczas odbędzie się Euro 2024, do którego prawa ma TVP.

W tym samym roku odbędą się też Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Również z tego wydarzenia transmisje zamierza pokazywać TVP. Brak regularnej emisji TVP 4K od końca br. może wynikać z braku miejsca w naziemnej telewizji cyfrowej.

Po decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej MUX-3 z głównymi kanałami TVP może do końca przyszłego roku nadawać w starym standardzie. Aby TVP pomieściła wszystkie kanały w przyzwoitej jakości obrazu, musi przejść na DVB-T2/HEVC.

Wtedy będzie można uruchomić na stałe TVP 4K. Platformy cyfrowe mogą być niechętne regularnej emisji TVP 4K, bo kanały w tej jakości obrazu zajmują dużo miejsca na transponderach.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł. W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: TVP rezygnuje z kanału TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K. W planach TeenTV

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz
Trzeba czekać na Euro 2024 w 4K. Miejmy nadzieję, że do tego czasu wojna za naszą wschodnią granicą się skończy i wolna Ukraina odzyska spokój.
odpowiedź
User
Irek świrek
Pierwsze racjonalne decyzję chociaż ten ten to mrzonka
odpowiedź
User
Pawel
Szkoda,ze nie będzie TVP Muzyka,ale rozumiem kryzys.
odpowiedź