SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Viaplay może zniknąć z Polski do końca roku. Konkurenci szykują się do kupna praw sportowych

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że platforma streamingowa Viaplay w obecnej formie może działać w Polsce najpóźniej do końca br. Jej właściciel reorganizację działalności poza Skandynawią i Holandią ogłosił dwa miesiące temu.

Article

Według ustaleń WP SportowychFaktów koniec grudnia br. jako najpóźniejszy możliwy termin zakończenia działalności w Polsce Viaplay w obecnej formie krąży już wśród innych nadawców sportowych. Obecnie mają być prowadzone rozmowy dotyczące odkupienia praw do transmisji, które są obecnie w ofercie platformy.

W drugiej połowie lipca br. Viaplay Group ogłosiła, że skupi się na Skandynawii, Holandii i Viaplay Select, a jeśli chodzi o pozostałe rynki zagraniczne, zakończy tam działalność (taką decyzję podjęto już w przypadku krajów bałtyckich), ograniczy ją lub rozwinie partnerstwa z innymi podmiotami. Koncern planuje przeprowadzić te zmiany do końca 2024 roku.

Jak na razie firma nie przekazała żadnych dalszych informacji na ten temat.

- Kontynuujemy naszą działalność w Polsce, a nasi klienci mogą korzystać z pełnej oferty platformy Viaplay. O wszelkich zmianach i aktualizacjach będziemy informować na bieżąco - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Viaplay, w odpowiedzi na pytanie o losy zapowiedzianych przez platformę polskich seriali własnej produkcji.

Koncern pozyskał już dwóch inwestorów branżowych. W drugiej połowie lipca 12 proc. jego udziałów kupił Canal+, a w połowie września 10,1 proc. walorów przejęła norweska firma Schibsted.

W ofercie sportowej Viaplay w Polsce są m.in. piłkarska Liga Europy i Liga Konferencji Europy (umowa obowiązuje do połowy przyszłego roku), liga niemiecka (do końca sezonu 2028/29), angielska Premier League (do sezonu 2027/28) oraz Pucharu Ligi Angielskiej i Championship, a także Formuła 1 (do końca 2025 roku) i gale KSW.

W przypadku ligi angielskiej Viaplay porozumiała się z transmitującym ją wcześniej przez ponad 20 lat Canal+: zyskała od nadawcy prawa do pokazywania części meczów eWinner I Ligi Żużlowej, a Canal+ transmituje po dwa najciekawsze spotkania z każdej kolejki Premier League.

Dlaczego Viaplay ograniczy działalność

Na początku czerwca zmienił się szef Viaplay Group: Andersa Jensena zastąpił Jørgen Madsen Lindemann. Koncern ogłosił nowy model zarządzania, mający poprawić efektywność operacyjną. Mianowano kilku menedżerów na nowe stanowiska, za działalność koncernu w Polsce zaczął odpowiadać Peter Nørrelund, który niedługo wcześniej wrócił do koncernu. - Weryfikujemy konkurencyjność wszystkich naszych działań i wprowadzimy niezbędne zmiany, aby podwyższyć wydajność i poprawić zwrot z naszych inwestycji w treści i technologie - zapowiedział Lindemann.

Nowe władze zrobiły też porządki w bilansie firmy: w zeszłym kwartale dokonano odpisów i rezerw o łącznej wartości 6,28 mld koron, dużo wyższych od przychodów koncernu. To przede wszystkim obniżenie wartości posiadanych treści (głównie praw do transmisji sportowych) - o 5,2 mld koron, z czego 40 proc. ma charakter gotówkowy.

W konsekwencji o ile rentowność brutto Viaplay Group w drugim kwartale pozostała dodatnia (zysk zmalał z 944 do 396 mln koron), o tyle wynik operacyjny poleciał w dół z 205 mln koron zysku do 6,55 mld koron straty, a wynik netto - ze 175 mln koron zysku do 5,89 mld koron straty.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W komunikacie z wynikami Jørgen Madsen Lindemann wyliczył kilka priorytetów w nowej strategii Viaplay Group. - Skupimy się na rynkach skandynawskich z nowym modelem operacyjnym, odpowiednim doborze treści, na rozwoju działalności w Holandii, która wkrótce osiągnie zyskowność oraz na sprzedaży naszych treści na rynkach zagranicznych poprzez Viaplay Select - stwierdził.

- Skupiamy naszą uwagę i zasoby na rynkach, na których możemy konkurować w dłuższej perspektywie, a także na zapewnieniu, że nasze produkty są adekwatne, popularne i generują zdrowe zwroty z inwestycji - zaznaczył.

- Nie wszystkie zrealizowane inwestycje w treści się zwracają i mają takie perspektywy w krótkim lub średnim terminie. Ponadto wyścig na wzrost liczby subskrybentów odbył się kosztem wartości, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze umowy partnerskie - przyznał Lindemann. Zaznaczył, że prognozy co do zyskowności ekspansji zagranicznej znacząco się oddaliły, a inne niekorzystne czynniki to słaba koniunktura na rynku reklamowym i niekorzystne dla firmy zmiany kursów walutowych.

Zwolnienia i niższe cele finansowe

Ponadto nowy szef Viaplay Group zapowiedział, że firma pożegna się z ponad jedną czwartą swoich pracowników. Dwa tygodnie wcześniej ruszyły już zwolnienia w jej centrali w Sztokholmie.

Koncern przedstawił też nowe cele finansowe na cały br.: chce zanotować 18,5-18,8 mld koron przychodów (z czego 3,1-3,4 mld poza Skandynawią) oraz 0,85-1,05 mld koron straty operacyjnej (w Skandynawii zysk ma wynieść, 450-600 mln koron, za to na pozostałych rynkach strata ma sięgnąć 1,4-1,5 mld koron). Platforma Viaplay na koniec roku ma mieć 7-7,2 mln subskrybentów.

To dużo niższe cele od tych sprzed kwartału. Wtedy Viaplay Group spodziewała się wzrostu przychodów o ok. 24-26 proc., 1,2-1,35 mld koron zysku operacyjnego w Skandynawii i 1-1,1 mld straty na pozostałych rynkach oraz ok. 9 mln subskrybentów Viaplay na koniec roku.

Dołącz do dyskusji: Viaplay może zniknąć z Polski do końca roku. Konkurenci szykują się do kupna praw sportowych

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zodiack
Ciekawa sprawa, bo na tę chwilę np Canal+, wręcz namawia przy przedłużaniu umowy z nimi do wzięcia Viaplay w zobowiązaniu wielomiesięcznym, czyli na czas trwania umowy z Canal+. Wczoraj proponowano mi coś takiego przy umowie na 2 lata.
odpowiedź
User
Olo
Przecież tu nie ma żadnych nowych ustaleń! Czy ktoś przeczytał ze zrozumieniem „tekst” sportowych faktów ??!! To jeden wielki bełkot oparty na informacjach z lipca… ja prdl „dziennikarstwo”
odpowiedź
User
gbartosz83
Ciekawa sprawa, bo na tę chwilę np Canal+, wręcz namawia przy przedłużaniu umowy z nimi do wzięcia Viaplay w zobowiązaniu wielomiesięcznym, czyli na czas trwania umowy z Canal+. Wczoraj proponowano mi coś takiego przy umowie na 2 lata.

To nie musi się wykluczać, c+ kupił w lipcu spory pakiet. Może postąpi jak polsat z eleven.
odpowiedź