SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurs na miejsce na MUX-1 nadal bez rozstrzygnięcia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas czwartkowego posiedzenia ponownie nie podjęła decyzji, kto powinien otrzymać koncesję na nadawanie na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. - Głosowania nie wyłoniły zwycięzcy - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski. Tymczasem w najbliższą środę, 24 lutego wygasa koncesja ATM Rozrywka.

fot. Shutterstock.comArticle

Wraz z ATM Grupą wnioski na zagospodarowanie wolnego miejsca na MUX-1 złożyli: Telewizja Polsat (dla kanału Polsat Edu), Wirtualna Polska (H! TV), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Green Content (Dmax), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV) i Michał Winnicki, który złożył propozycję na trzy różne kanały: Silver TV, TVC Nostalgia lub Tele Rozrywka.

W czwartek odbywało się posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przyznania koncesji jednemu z nadawców na wolny slot na MUX-1. Jak udało się nam dowiedzieć, ponownie jednak nie udało się członkom KRRiT dojść do porozumienia w tej sprawie. - Głosowania nie wyłoniły zwycięzcy - przekazał nam Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Przypomnijmy, że poprzednia, 10-letnia koncesja dla kanału ATM Rozrywka wygasa dokładnie w środę, 24 lutego br. ATM Grupa rok temu złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na udzielenie nowej koncesji, ale regulator twierdził, że w wyznaczonym terminie nie otrzymał odpowiednich dokumentów. Wobec tego nadawca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność organu.

Przemysław Kmiotek, wiceprezes zarządu ATM Grupy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl już kilka dni temu informował, że jeśli koncesja na nadawanie ATM Rozrywka nie zostanie przyznana tej spółce, zarząd będzie się starał o odszkodowanie za poniesione straty finansowe. - Wniosek o jej przedłużenie, według nas, został złożony w terminie – podkreślał. Jednocześnie informował, że ATM Grupa w przypadku nieotrzymania koncesji na nadawanie dla ATM Rozrywki zakończy nadawanie stacji.

Brak porozumienia w KRRiT ws. MUX-1

Jak wynikało z naszych informacji, KRRiT już podczas ostatnich posiedzeń nie mogła dojść do porozumienia w sprawie przyznania koncesji na MUX-1. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbywało się już 4 lutego br., ale nie została na nim podjęta żadna decyzja.

Kolejne posiedzenie odbędzie się we wtorek, 23 lutego br. Nawet jeśli zapadnie na nim decyzja organu, oznacza to, że ewentualny nowy nadawca będzie miał bardzo mało czasu na techniczne przygotowanie kanału. Szef KRRiT nie jest jednak pewny czy w przyszłym tygodniu członkowie Rady podejmą ostateczną decyzję. Na nasze pytanie czy można spodziewać się wyjaśnienia sytuacji we wtorek odpowiada: - Nie wiem, to było kolejne głosowanie zakończone niepowodzeniem - zaznacza.

Luft: "Decyzja była odkładana na ostatnią chwilę"

Poprosiliśmy o ocenę sytuacji Krzysztofa Lufta, byłego członka KRRiT. Jego zdaniem nieporozumienie ze złożeniem wniosku o przedłużenie koncesji przez Grupę ATM "trudno ocenić z zewnątrz". - Nie przypominam sobie, aby jakikolwiek nadawca spóźnił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji. Wręcz przeciwnie - te wnioski napływały zawsze z dużym wyprzedzeniem. Znacznie dłuższym, niż to przewiduje ustawa - zaznacza.

Dodaje jednak, że "od dawna obserwuje, że KRRiT działa z niewiarygodną ślamazarnością". - Tam się po prostu nic nie dzieje. To jest nie do pomyślenia, aby taka decyzja była odkładana na ostatnią chwilę, tuż przed terminem, kiedy miałaby się skończyć jedna koncesja, a zacząć druga. Nadawca, który miałby zostać wybrany - gdyby to nie była ATM Grupa - będzie miał kłopot, bo prawdopodobnie nie będzie w stanie uruchomić programu natychmiast. 10 lat temu, kiedy ta koncesja była przydzielana odbywało się to z dużym wyprzedzeniem i nadawca miał sporo czasu, aby się do tego przygotować - podkreśla Luft.

Obecnie na pierwszym multipleksie, poza ATM Rozrywką, nadają: TTV (TVN Grupa Discovery), Eska TV, Polo TV i Fokus TV (Grupa Polsat), TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis), Stopklatka (Kino Polska TV SA) i TVP ABC (TVP).

TVP1 i Polsat liderami w DVB-T w styczniu

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w styczniu br. w grupie 4+ była TVP1, a w 16-49 - Polsat. Największym wzrostem pochwalić się mógł Polsat News, a najwięcej straciło Metro - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konkurs na miejsce na MUX-1 nadal bez rozstrzygnięcia

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2021
ATM Rozrywka może chyba pomarzyć o tej koncesji chociaż uważam, że przyzwoitość nakazuje dać ją im, każdemu może się noga powinąć. Chyba jednak w takim miejscu o jak Krajowa Rada o przyzwoitości nie może być mowy.
odpowiedź
User
Widz
To są jaja
odpowiedź
User
Terier
Popieram, by ATM Rozrywka straciło miejsce, bo nic wartościowego tam nie ma. Same seriale Polsatu. Co do nowego nadawcy, TVP Dokument. Na pewno wygra, mimo, że nawet nie jest zgłoszony.
odpowiedź