SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Twitter i Allegro walczą z dezinformacją o koronawirusie. Odsyłają do wiarygodnych źródeł

Twitter uruchomił w polskiej wersji serwisu mechanizm, który po wpisaniu w wyszukiwarkę określeń związanych z koronawirusem odsyła użytkowników do wiarygodnych źródeł informacji związanych z chorobą i epidemią. Odpowiedni komunikat pojawia się także w wypadku korzystania z wyszukiwarki na platformie Allegro.

Article

Nowy rodzaj groźnego koronawirusa oznaczonego przez organizację WHO nazwą Covid-19 wykryto w Chinach pod koniec grudnia 2019 r. W ciągu kilku tygodni wywołał on epidemię, której centrum stanowi chińskie miasto Wuhan.

Według statystyk z poniedziałku na całym świecie zanotowano ponad 111 tys. przypadków zainfekowania koronawirusem, zaś 3892 osoby poniosły śmierć w związku z zarażeniem Covid-19. Przypadki zarażenia koronawirusem w ostatnich dniach pojawiły się także w Polsce.

Twitter odeśle do Ministerstwa Zdrowia

Wraz z szerzeniem się epidemii Covid-19 w internecie i mediach społecznościowych narasta zjawisko dezinformacji na temat choroby oraz sposobów jej unikania i leczenia.

Serwisy social media zapowiedziały walkę z fake newsami i nadużyciami dotyczącymi koronawirusa. Facebook obiecał, że będzie publikował w swoim serwisie za darmo reklamy przygotowane przez Światową Organizację Zdrowia zawierające rzetelne informacje na temat epidemii Covid-19.

Teraz w ślady Facebooka poszedł także Twitter. W komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl serwis poinformował o wprowadzeniu w Polsce mechanizmu mającego walczyć z dezinformacją na temat koronawirusa.

Wszyscy polscy użytkownicy Twittera, którzy w wyszukiwarkę wpisują słowa „koronawirus”, „Covid-19” i ich różne konfiguracje, w tym obcojęzyczne odpowiedniki widzą komunikat odsyłający ich na internetową stronę Ministerstwa Zdrowia, na której zawarte są najważniejsze i sprawdzone informacje na temat epidemii koronawirusa.

Twitter informuje, że podobne rozwiązanie wprowadził wcześniej w innych krajach na świecie. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada że chce zastosowania takich  alertów także w polskich wersjach innych platform społecznościowych. - To efekt naszej współpracy nakierowanej na walkę z dezinformacją na temat zagrożenia koronawirusem. Polska jest jednym z kilkunastu krajów, w którym Twitter na naszą prośbę uruchomił taki monit – wyjaśnia w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Rozmawiamy także z innymi platformami, na których wkrótce powinny pojawić się takie komunikaty.

Ostrzeżenia na Allegro

Niedawno serwis Allegro zaczął blokować u siebie produkty związane z ochroną przed koronawirusem oferowane po znacznie zawyżonych cenach.

Teraz platforma wprowadziła rozwiązanie podobne do tego zastosowanego przez Twittera. Użytkownicy którzy w wyszukiwarkę wpiszą słowo „koronawirus” również zobaczą informację odsyłającą do rzetelnego rządowego źródła informacji o potencjalnym zagrożeniu i sposobach radzenia sobie z nim.

Wspierając walkę z dezinformacją Allegro tymczasowo zabroniło używania słowa „koronawirus” w tytułach ofert zamieszczanych na platformie. Istniejące oferty są wstrzymywane, a sprzedawcy proszeni o edycję tytułów. Serwis zapewnia, że oferty niezgodne z regulaminem i przepisami prawa, w tym naruszające interesy konsumentów, są na bieżąco usuwane.

Poza tym wszyscy sprzedający na Allegro produkty w kategoriach potencjalnie związanych ze zwalczaniem wirusa (Zdrowie i uroda, Supermarket) dostali maile zwracające ich uwagę na konieczność odpowiedzialnego społecznie kształtowania cen, ze wskazaniem na stanowisko prezesa UOKIK.

Koronawirus w aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach walki z fake newsami na temat Covid-19 wprowadziło do aplikacji mObywatel nową kartę informacyjną o nazwie „Koronawirus: informacje i zalecenia”.

Resort wyjaśnia, że aby się do niej dostać wystarczy zaktualizować aplikację, a następnie na głównym ekranie wybrać kartę dotyczącą wirusa.

Nowa usługa daje stały dostęp do oficjalnych witryn i informatorów. W udostępnionym w ten sposób przewodniku znajdują się informacje o szpitalach zakaźnych, o tym, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u siebie lub bliskich osób, a także gdzie uzyskać pomoc. Są tam również wskazówki dla podróżujących.

Ponadto nowa opcja w aplikacji pozwala na bezpośrednie połączenie z bezpłatną, całodobową infolinią prowadzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dołącz do dyskusji: Twitter i Allegro walczą z dezinformacją o koronawirusie. Odsyłają do wiarygodnych źródeł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nik
radzę biskupom aby przeczytali ten tekst i póżniej apelowali do wiernych proponuję aby sami w kościołach byli na mszach
odpowiedź
User
AnnaS
A teraz opiszę co w poniedziałek spotkało moja starszą siostrę. Szła ulicą swego podwarszawskiego miasta, było koło południa. W druga stronę szli młodzi ludzie kobieta i facet, siostra ocenia ich wiek na koło 30-tki. Nagle chłopak zabiegł siostrze drogę i ze śmiechem chuchnął jej w twarz. NIE CZUŁA ALKOHOLU. KOBIETA SIĘ ŚMIAŁA!! Żarcik??????
Mówię do siostry, miałaś laskę, mogłaś mu przyłożyć. A ona na to ale ja byłam sama i niezbyt sprawna, a ich było dwoje, oboje młodzi, silni.
To fakt. FAKT, FAKT, FAKT
odpowiedź