SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

12 stacji w ogólnopolskim multipleksie DAB+

KRRiT podjęła uchwałę o przeznaczeniu zasobów ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się na nim nie 9 stacji, jak wcześniej planowano, a 12. Nadawcy komercyjni od lat krytykują standard DAB+, więc z chętnymi do cyfrowej emisji może być problem.

fot. Shutterstock.comArticle

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła o przeprowadzeniu postępowania w sprawie: rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Te miejsca prawdopodobnie trafiłyby do RMF FM, Radia Zet i Radia Maryja, jeśli ci nadawcy będą zainteresowani emisją w DAB+.

Rada chce też udzielenia lub rozszerzenia 6 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. Tutaj o koncesję będą mogli zabiegać prawdopodobnie dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub inni chętni. Te miejsca mogą zająć na przykład Radio Eska, Eska Rock, RMF Maxxx, RMF Classic, Antyradio, Meloradio, Radio Muzo.FM, Radio SuperNova, Radio Vox FM, Radio Złote Przeboje, Tok FM, Radio Wnet.  KRRiT może też wybrać tutaj zupełnie nowych graczy.

Dodatkowe miejsca dla Polskiego Radia

Ponadto KRRiT chce przyznać w obrębie ogólnopolskiego MUX 3 miejsca na krajowe programy Polskiego Radia. Programy radiofonii publicznej będą nadawane na podstawie Karty Powinności, dlatego Polskie Radio nie musi występować o koncesję, tylko wskazać stacje do tego multipleksu.

- Programy w kolejności odpowiadającej dacie wydania koncesji, począwszy od najwcześniej wydanej koncesji na rozpowszechnianie programu w multipleksie lub decyzji o rozszerzeniu koncesji o prawo do rozpowszechniania w niniejszym multipleksie - informuje ponadto w komunikacie KRRiT.

Polskie Radio już posiada multipleks cyfrowego radia. W cyfrowym standardzie są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. W zależności od regionu Polski to łącznie 10 albo 11 stacji. W 2023 roku ma wystartować Polskie Radio Literatura. Dodatkowe miejsca dla nadawcy publicznego to szansa na kolejne stacje tematyczne.

Problemy z poszerzeniem zasięgu Polskiego Radia

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Jeszcze w październiku nadawca publiczny przekonywał, że do rozszerzenia zasięgu dojdzie pod koniec zimy lub na początku wiosny 2022 roku.

Opóźnienie wynika ze skomplikowanej procedury przetargowej i pandemii. - Postępowanie o udzielenie zamówienia, które finalnie ma doprowadzić do zawarcia umów pozwalających na rozszerzenie zasięgu emisji cyfrowej DAB+ o kolejne obszary, znajduje się na końcowym etapie czynności formalnych związanych z przygotowaniem specyfikacji warunków zamówienia. Postępowanie prowadzone będzie wspólnie z 13 Rozgłośniami Regionalnymi. Będzie wszczynane w sumie w imieniu 14 nadawców. W konsekwencji przygotowanie dokumentów wymaga również ich zaangażowania. Postępowanie powinno być wkrótce wszczęte. To kwestia tygodni. Ogłoszenie o zamówieniu, jak i specyfikacja będą dostępne na Platformie Przetargowej Polskiego Radia - tłumaczył przed miesiącem portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

Choć przetarg trwa, to boryka się z dalszymi trudnościami. Nastąpiło otwarcie kopert z ofertami dotyczącymi 13 obszarów w kraju. W 12 zadaniach oferty złożył Emitel, w województwie łódzkim poza Emitelem zgłosiła się też firma PSN Infrastruktura. Wszystkie oferty przekraczają kwoty, jakie Polskie Radio przeznaczało na realizację rozszerzenia zasięgu.

Nadawcy komercyjni sceptyczni wobec DAB+

Z badania TePanel wynika, że cyfrowy odbiornik radiowy posiada mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Wynika to m.in. z mało zachęcającej do zakupu oferty programowej. Poza stacjami Polskiego Radia w wybranych lokalizacjach działają multipleksy testowe ze stacjami lokalnymi, niszowymi lub katolickimi. Rzecznicy największych rozgłośni radiowych przebywają na urlopach. Maciej Brzozowski,  dyrektor PR Grupy Bauer, właściciela Grupy RMF poinformował nas, że na razie firma nie będzie wypowiadać się w sprawie konkursu na multipleks DAB+.

- Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W  DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Witualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF. Wielu użytkowników narzeka m.in. na słaby w porównaniu z analogiem zasięg multipleksu Polskiego Radia. Nadawca publiczny zapewnia, że będzie on zbliżony do FM, kiedy zostaną uruchomione moce docelowe nadajników.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Eurozetu. Zwracają uwagę, że cyfryzacja poprzez internet to lepszy model. Zwłaszcza, że na rynku jest coraz więcej odbiorników z internetowym radiem. - Lepszym rozwiązaniem jest cyfryzacja, która już się dzieje – w internecie, gdzie słuchacze mają dostęp do nieograniczonej liczby stacji radiowych i kanałów tematycznych z całego świata. Internet mobilny jest obecnie niezwykle tani, a urządzenie do odbioru takiego radia cyfrowego ma prawie każdy - jest to nawet najprostszy smartfon - tłumaczył Głowiński z Grupy FM.

Więcej miejsc na ogólnopolskim multipleksie niż planowano

Przed tygodniem członek KRRiT sugerował, że miejsc na multipleksie ogólnopolskim będzie mniej. - Ostatnio pracowaliśmy nad ogłoszeniem konkursu na miejsca w multipleksie radiowym przeznaczonym na programy ogólnopolskie. Jesteśmy w końcowej fazie uzgodnienia ogłoszenia konkursu na obsadzenie 9 miejsc na tym multipleksie. Zapewne jeszcze na posiedzeniu pod koniec grudnia br. tekst ogłoszenia będzie uzgodniony i następnie zostanie on opublikowany. Potencjalni wnioskodawcy będą mieli 45 dni na złożenie swoich wniosków. Po ich zbadaniu formalnym i przygotowaniu materiałów przez odpowiedni departament wnioskami będzie zajmowała się KRRiT. Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami odpowiednie koncesje zostaną wydane przez przewodniczącego. W tym czasie zapewne UKE będzie prowadziło konkurs na operatora tego multipleksu - informował portal Wirtualnemedia.pl prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT.

Wkrótce lokalne multipleksy

Niedługo powinny też ruszyć regularne emisje w wybranych lokalizacjach. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował pod koniec lipca, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura. DABCOM będzie operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura wygrała z kolei konkurs w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B).

W Częstochowie nadawać mają: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Express FM, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja. W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto. W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM. W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego wejdą: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, Radio Open FM i Radio Profeto. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio. W Toruniu mają nadawać: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Open FM, Radio Profeto i Radio Toruń. W Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Open FM i Radio Profeto.

Dodatkowe pasmo dla DAB+

KRRiT od dłuższego czasu zabiega, żeby przyspieszyć cyfryzację radia w Polsce. Od kilku miesięcy jej członkowie zapowiadali rozpoczęcie konkursu na ogólnopolski multipleks. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski niedawno wystosował wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko. Chce zmian na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej, aby „zrobić więcej miejsca” dla cyfrowego radia. Kanały z MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i Wp) trafiłyby na MUX-5 lub MUX-6 w zakresie UHF. Pasmo UHF zostałoby wykorzystane na potrzeby cyfrowego radia. Prezes UKE zamierza odpowiedzieć na ten apel w połowie stycznia.

Dołącz do dyskusji: 12 stacji w ogólnopolskim multipleksie DAB+

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Qrt
Czyli jednak pazerność i głupota wygrały. Wytrącili sobie sami argument o potencjalnie lepszej jakości. Przy tej liczbie stacji bedzie ona marna.
odpowiedź
User
Neo
W erze Spotify mówię wprost: dziękuję ale nie dla mnie.
odpowiedź
User
Gie
Tylko czekać jak wpadną na pomysł dopłat do zakupu radia DAB+.
odpowiedź