SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio FaMa po 27 latach straci koncesję. „Siły nadprzyrodzone w KRRiT”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim zamiast Radia FaMa będzie można słuchać Radia Rekord Kielce. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, prezes działającej od 27 lat w Kielcach stacji nie kryje zaskoczenia.

Article

Radio FaMa z Kielc rozpoczęło nadawanie 17 września 1995 roku (100,8 FM). Później filie stacji pojawiły się w Ostrowcu Świętokrzyskim (100,9 FM), Tomaszowie Mazowieckim (92,9 FM), Wołominie (94,7 FM), Żyrardowie (104,1 FM) oraz Słupsku (90,6 FM). Stacje FaMy nadają lokalne programy informacyjne i publicystyczne, serwisy drogowe i pogodowe.

Rozgłośnie nadają muzykę w oparciu o autorski format, łączący cechy CHR (radio ze współczesnymi przebojami) i AC (muzyka od lat 70 do współczesnych dla osób w wieku 30-54 lata).

Pandemia utrudniła złożenie wniosku na czas

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że KRRiT rozpoczęła konkurs na częstotliwości zajmowane przez Radio FaMa w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Nadawca spóźnił się bowiem z wnioskiem o przedłużenie koncesji. Ta kończy się 18 lutego br. - Spóźniliśmy się z wnioskiem o rekoncesję. Mieliśmy zawirowania pandemiczne, duży kłopot, wielu chorych pracowników. Ja sam miałem osobiście w rodzinie bardzo tragiczne wydarzenie. To nas trochę zdekoncentrowało - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Jagielski, prezes Radia Fama.

W konkursie poza Radiem FaMa wystartowały: Radio Rekord FM, które chce uruchomić Radio Rekord Kielce, łódzka spółka Radio Parada, które chciała nadawać Radio Parada oraz nadawcy z siedzibą w Warszawie: spółka Nadawca, który chce otworzyć stację Eska Rock Kielce, Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje, spółka International Communication - Supernova Kielce, spółka Radio Eska - Eska Kielce oraz spółka Eurozet - Antyradio Kielce.

Decyzja w sprawie przyszłości świętokrzyskiego eteru zapadła na czwartkowym posiedzeniu KRRiT. - KRRiT podjęła uchwałę o udzieleniu spółce Radio Rekord FM, z siedzibą w Radomiu, koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego pod nazwą „Radio Rekord Kielce”. Program radiowy, o zasięgu lokalnym i o charakterze uniwersalnym, będzie nadawany ze stacji nadawczych w Kielcach - 100,8 MHz i Ostrowcu Świętokrzyskim - 100,9 MHz. Jednocześnie, zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy, KRRiT podjęła uchwałę o uchyleniu koncesji udzielonej spółce Radio Rekord FM S.A. na rozpowszechnianie, programu radiowego pod nazwą „Rekord - Radio Świętokrzyskie”; w Ostrowcu Świętokrzyskim - 89,6 MHz. Decyzja wejdzie w życie w momencie wydania przez KRRiT nowej koncesji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Radio Rekord FM powstało 29 października 1994 roku w Radomiu. Nadaje tam na częstotliwości 106,2 FM. Później rozpoczęło nadawanie także w Iłży (93,4 FM) i Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 FM). W związku z pozyskaniem dodatkowego nadajnika w tym mieście, emisja na częstotliwości 89,6 FM zakończy się. Radio Rekord FM nadaje współczesne przeboje, starsze hity i disco-polo.

„Jestem zaskoczony i zbulwersowany decyzją KRRiT”


Radości nie kryje prezes Radia Rekord 106,2 FM. - Sentymentalny powrót do czasów młodości, studiów, sportu - do wielu lat w drużynie piłki ręcznej Iskry, Korony i pierwszego awansu do Ekstraklasy.  Powrót w sportowym stylu, bo to przecież będzie Rekord FM - napisał na Facebooku Stefan Tatarek. W Radiu FaMa zupełnie inne nastroje. Czy rozgłośnia zniknie z kieleckiego eteru po prawie 27 latach? Będzie odwołanie od decyzji KRRiT? - Jestem zaskoczony i zbulwersowany. Być może będziemy się odwoływać. Jesteśmy najstarszym komercyjnym radiem w Kielcach i jednym z najstarszych w Polsce. Na ten moment nie jestem w stanie zdradzić dalszych kroków. Jestem przygnębiony taką decyzją KRRiT. Dla mnie to niewyobrażalne, żeby taką decyzję KRRiT podjęła. Nie wiem jakie siły działały, żeby coś takiego zrobić. To musiały być prawdopodobnie siły nadprzyrodzone. Inne tego nie zrobiłyby pewnie - mówi Jagielski.

 

W innych miastach będzie kontynuacja działalności? - Nie potrafię odpowiedzieć co zrobimy w tej sytuacji - zaznacza prezes Radia FaMa. Rozgłośnia może odwołać się od decyzji KRRiT. Przed rokiem KRRiT odebrała koncesję dostępnemu naziemnie kanałowi telewizyjnemu ATM Rozrywka. Powodem było również opóźnienie w dostarczeniu dokumentów dotyczących przedłużenia koncesji. Rada zdecydowała, że miejsce na multipleksie przypadnie stacji Silver TV (obecnie Antena HD). ATM odwołała się do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję KRRIT. Kanał nie wznowił jednak do dzisiaj nadawania.

Z badania Radio Track wynika, że od czerwca do listopada ub.r. Radio Fama miało 2,1 proc. udziału w kieleckim rynku radiowym. Od grudnia 2020 roku do maja ub.r. 2,6 proc.

Dołącz do dyskusji: Radio FaMa po 27 latach straci koncesję. „Siły nadprzyrodzone w KRRiT”

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wartyl
Spokojnie, posmaruja sasinowi i im dadzą koncesje. Tak się załatwia sprawy za pisu
odpowiedź
User
YKK
Spóźnić się z wnioskiem o rekoncesję i udawać Greka...
odpowiedź
User
Lichocka
Rozwiązanie jest mega proste; jakiś przelewem dla suskiego i sprawa załatwiona od ręki :) W KR
RIT są pisowcy przecież :) A ich twarz to Mejza :)
odpowiedź