SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT planuje kolejny konkurs w sprawie DAB+. Odwołanie Radia Zet

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikuje kolejne ogłoszenie w sprawie miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Rok temu z konkursu zrezygnowało Radio Zet, ale później zmieniło zdanie. Na początku lipca br. KRRiT po raz drugi odrzuciła wniosek nadawcy. Przedstawicielka Eurozetu zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl odwołanie od tej decyzji.

Wiosną zeszłego roku KRRiT poprzedniej kadencji chciała przyspieszyć cyfryzację radia. Rozpisała więc konkursy dotyczące miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. W pierwszym mogli wziąć udział dotychczasowi nadawcy ogólnopolscy, czyli RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja. W wyznaczonym terminie wnioski złożyły tylko RMF FM i Radio Maryja. Drugie postępowanie dotyczyło pozostałych nadawców lub podmiotów zainteresowanych emisją. O koncesję ubiegały się: Radio Eska (ZPR Media), Radio Top, Fama Dance (związane z kieleckim Radiem Fama), Mixradio (Grupa MWE), Radio Voyager (projekt nadawcy Radia Imperium, znanego z multipleksów lokalnych DAB+ i Radio dla Dorosłych (propozycja twórców Radia Bezpieczna Podróż).

W ogólnopolskim multipleksie DAB+ miało znaleźć się 12 stacji (trzy Polskiego Radia). Wpłynęło 8 wniosków, więc liczba chętnych była mniejsza niż liczba wolnych miejsc. Ówczesny przewodniczący KRRiT zdecydował, że postępowania będą prowadzone odrębnie na podstawie każdego wniosku. We wrześniu ub.r. na wniosek zainteresowanych emisją nadawców zdecydowano jednak o zawieszeniu konkursu. Podmioty zainteresowane emisją chciały, żeby wcześniej Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłonił operatora multipleksu. UKE postępowanie powinno się odbyć „w tym roku”. Raczej nieprędko, bo pomocne mają być ustalenia z międzynarodowej konferencji WRC-23 na przełomie listopada i grudnia. Wówczas może zapaść decyzja o przekazaniu części pasma naziemnej telewizji cyfrowej operatorom telekomunikacyjnym. Utrudniłoby to przeniesie MUX-8 z pasma VHF do UHF i przekazanie częstotliwości na potrzeby cyfrowego radia.

Bez Radia Zet w DAB+?

Choć Radio Zet nie wystartowało wiosną ub.r. w konkursie, to potem nadawca stacji zmienił decyzję. 29 września ub.r. Eurozet złożył do KRRiT wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o zmianę (rozszerzenie) koncesji o emisję w ogólnokrajowym multipleksie DAB+. 13 grudnia 2022 roku przewodniczący Maciej Świrski nie znalazł do tego podstawy prawnej i umorzył postępowanie. 5 lipca br. decyzja została podtrzymana. - KRRiT utrzymała w mocy decyzję o umorzeniu postępowania prowadzonego w tej sprawie. Będziemy się od niej odwoływać - informuje Wirtualnemedia.pl Anna Marucha, dyrektor komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet.

Jeden z czytelników przesłał nam odpowiedź z KRRiT dotyczącą planów regulatora odnośnie cyfrowego radia. - Po ogłoszeniu przez Prezesa UKE konkursu w/wym. przedmiocie, w celu uzupełniania katalogu programów w MUX R1, KRRiT podejmie decyzję o publikacji kolejnego ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie ogólnopolskiego programu w systemie DAB+ - zapowiedział regulator.

Czy w konkursie weźmie udział Radio Zet? - Decyzję podejmiemy, gdy konkurs zostanie ogłoszony i poznamy jego warunki - odpowiada przedstawicielka Eurozetu. Wiosną ub.r. Radio Zet „z automatu” zagwarantowałoby sobie obecność na multipleksie. Niewykluczone, że w uzupełniającym konkursie zostanie pokonane przez innego nadawcę. W przeszłości KRRiT podejmowała takie decyzje wobec nadawców, którzy według niej mieli się spóźnić z wnioskiem o odnowienie koncesji (trzeba go złożyć rok przed jej wygaśnięciem). Koncesje naziemne straciły Radio Fama z Kielc czy kanał telewizyjny ATM Rozrywka. W konkursach wybrano wówczas Radio Rekord Kielce i Antena HD.

Krytyka DAB+

Brak zabezpieczenia miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+ nie dotyczy tylko Radia Zet, ale także TOK, Eski Rock, Radia SuperNova, Radia Plus czy Radia Złote Przeboje, których nadawcy nie wzięli udziału w konkursie. W przyszłości mogą wystąpić o koncesje w ramach planowanych multipleksów lokalnych i regionalnych.

Choć KRRiT chciała dyskutować o dacie wyłączenia analogowej emisji FM między 2026 a 2030 roku, to zdaniem prezesa UKE nie powinno nastąpić to szybciej aniżeli 31 grudnia 2032 roku. Także nadawcy, którzy wzięli udział w konkursie, jak RMF FM, krytykują DAB+ i nie wykluczają rezygnacji z nadawania w tej technologii. Zdaniem stacji komercyjnych, cyfryzacja radia powinna być oparta o internecie, ponieważ DAB+ jest przestarzałą i nieefektowną technologią.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 950 tys. tunerów obsługujących FM, DAB+ oraz do odbioru internetowego radia. Z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez GfK wynika, że to spadek o 2 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jedynie 6,3 proc. stanowiły odbiorniki do cyfrowego radia DAB+.

W DAB+ stacje z odległych części kraju

W Polsce 67 proc. ludności kraju znajduje się w zasięgu multipleksu Polskiego Radia. Trwa przetarg na zwiększenie go do 80 proc. Multipleks Polskiego Radia obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.   

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. W tych lokalizacjach DAB+ może stanowić uzupełnienie dla oferty FM. Dzięki MUX-om można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Nuta, Mega Radia, Disco Radia, Muzycznego Radia z Jeleniej Góry, Radia Jasna Góra, Radia Profeto i Radia Maryja.

Dołącz do dyskusji: KRRiT planuje kolejny konkurs w sprawie DAB+. Odwołanie Radia Zet

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Duzi nadawcy nie są zainteresowani, bo po co? Oni już mają zasięg ogólnopolski na UKF i nadawanie przez DAB to tylko dodatkowe koszty i brak dodatkowych przychodów.

Mali nadawcy w stylu TOK FM, nie są zainteresowani, bo oni kierują ofertę do mieszkańców dużych miast, czyli już tam nadają. A jak ktoś chce słuchać poza dużym miastem, to niech se słucha przez internet, to przy okazji może uda się wcisnąć im jakąś apkę z płatną subskrypcją.
22 14
odpowiedź
User
ciekawy
Co się zmieniło w Zetce, że nagle chcą DAB+? Może mi ktoś wytłumaczyć?
1 0
odpowiedź
User
K2101
Za 10 lat ruszy mux
0 0
odpowiedź