SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bracia Karnowscy i Węgrzy też chcą na MUX-8. Powalczą z TV Republika

KRRiT opublikowała listę uczestników konkursu dotyczącego MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. O dwa miejsca oprócz TV Republika i spółki z Grupy MWE Networks są to Fratria i węgierska spółka TV2 Média. 

Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara Michał i Jacek Karnowscy, fot. PAP/Marcin Obara

Nadawcy zainteresowani nadawaniem na MUX-8 mieli do 20 maja czas na składanie wniosków. Regulator odczekał jednak kilka dni, aby ostatnie zgłoszenia mogły dotrzeć drogą pocztową. Konkurs dotyczy dwóch kanałów wyspecjalizowanych. Nie można więc wnioskować o rozszerzenie koncesji, tylko trzeba zgłosić nowy kanał. Później nadawcy mogą wystąpić do KRRiT o jego zmianę nazwy.

Kto walczy o multipleks?

TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság z siedzibą w Budapeszcie zgłosiła kanał PTV. To nadawca węgierskiego kanału komercyjnego TV2, a także kanałów tematycznych: FEM3, Mozi+, SuperTV2, Spíler TV, Izaura TV, TV2 Comedy, TV2 Chef, TV2 Kids, Zeneboutique, Prime, Jocky TV i Moziverzum. Firma inwestuje też m.in. w Słowenii. Jej właścicielem jest bankier József Vida. To przedsiębiorca powiązany z Lőrincem Mészárosem, jednym z najbogatszych Węgrów i zarazem politykiem partii Fidesz premiera Wiktora Orbana.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka Telewizja Republika S.A. zgłosiła kanał Republika. Z kolei Fratria, wydawca zarządznych przez braci Karnowskich tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl i nadawca telewizji wPolsce.pl, zaproponowała kanał wPolsce24. Za ostatnim wnioskiem stoi związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Media P.S.A. Zaproponowany kanał miałby się nazywać Polska24. 

Obecnie w skład MUX-8 wchodzą: Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV i od niedawna ViDoc TV. W 2023 roku KRRiT rozpisała kilka konkursów odnośnie tego multipleksu. Żaden nie cieszył się takim zainteresowaniem. MUX-8 nadaje w zakresie VHF, a nie UHF, jak pozostałe, dlatego wielu odbiorców potrzebuje bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Emisja jest prowadzona w przestarzałej standardowej rozdzielczości.

Nadawanie w HD będzie możliwe, jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC. Może to nastąpić pod koniec czerwca. Koncesja naziemna kosztuje niecałe 18 mln zł (płatne w 10 ratach). Nadawcy muszą też płacić ponad 6 mln zł rocznie na rzecz Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. 

Tanie multipleksy z prawicowymi kanałami znikną

Ostatnio UKE zdecydował, że nie będzie przedłużał zgód na nadawanie multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Dopuści emisje testowe, ale na przykład w standardzie 5G Broadcast. Na zwykłych telewizorach czy dekoderach ich rozwój nie będzie możliwy.  Oznacza to pewne problemy z zasięgiem prawicowych kanałów.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

wPolsce.pl można oglądać za pośrednictwem strony nadawcy, na platformie Polsat Box i w serwisie Polsat Box Go, a także w UPC Polska i w Vectrze. Ponadto kanał nadaje za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, multipleksów lokalnych w Jeleniej Górze, Częstochowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Świdnicy.

Dołącz do dyskusji: Bracia Karnowscy i Węgrzy też chcą na MUX-8. Powalczą z TV Republika

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karlos33
Węgry wchodzą do gry? Coś takiego...
54 4
odpowiedź
User
Bestia z Wadowic
Wiadomo, że śfir przyklepie tv grubaSSa
49 34
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Wybór między dżumą a cholerą.
58 33
odpowiedź