SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do przeprowadzenia siedmiu konkursów na osiem częstotliwości w radiowym zakresie FM. Jedno z ogłoszeń ma dotyczyć dwóch częstotliwości, przeznaczonych dla dwóch miast. W województwie świętokrzyskim może zmienić się właściciel częstotliwości.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Wkrótce ogłoszenia KRRiT będą dostępne w Monitorze Polskim. - Konkursy będą dotyczyć programów o charakterze uniwersalnym, w następujących miejscowościach: Biała Podlaska, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Lublin, Sandomierz. Szczegóły dotyczące konkursów będą w opublikowanych ogłoszeniach - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. 

W województwie świętokrzyskim nadawca, który wygra konkurs będzie mógł pozyskać dwie częstotliwości: w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do kogo mogą trafić nowe częstotliwości?

W ostatnim czasie dużo w poprawę zasięgu inwestuje Radio Wnet. Po Warszawie rozpoczęło nadawanie w Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu i posiada koncesję na nadawanie w Lublinie.  Niewykluczone, że konkurs KRRiT będzie kolejną okazją do zwiększenia zasięgu. W Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim nadaje Radio FaMa. Rozgłośnia spóźniła się jednak z wnioskiem o odnowienie koncesji i KRRiT przeprowadza konkurs od początku. Nadawca tłumaczył opóźnienie faktem, iż większość jego pracowników chorowała na koronawirusa. W Sandomierzu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli może rozpocząć nadawanie rozgłośnia diecezjalna. Diecezja sandomierska takowej nie posiada, a ma do niej prawo w konkordacie. Obecnie programy religijne nadaje w tych okolicach komercyjne Radio Leliwa.

Wkrótce konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Konkurs na analogowe częstotliwości FM to niejedyny, który w najbliższym czasie przeprowadzi KRRiT. Jesienią regulator chce też rozpocząć konkurs na ogólnopolski multipleks cyfrowego radia DAB+. Choć Polskie Radio zwiększa zasięg swoich nadajników w tej technologii, to najwięksi nadawcy komercyjni podchodzą do niej sceptycznie. Mówią, że jest przestarzała i ma słabszy zasięg oraz gorszą jakość dźwięku niż analogowy FM.

- Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił niedawno szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Coś stało się z PR24 na częstotliwości 89,70 z Torunia.Byl super odbiór nawet ok.40 km od nadajnika.Teraz tylko szumy.
odpowiedź
User
Piotr
W Lublinie może nadawać nowa stacja taka której jeszcze nie ma np Antyradio,meloradio,a w Puławach RMF maxxx z Radomia
odpowiedź
User
Pawel
8 x Radio WNET i 8 nowych słuchaczy do puli. Ale to nikogo nie martwi jak spółki SP sypią kasą na zawołanie.
odpowiedź