SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT przygotowuje się do ogłoszenia konsultacji ws. ogólnopolskiego multipleksu DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w najbliższych dniach ogłosi konsultacje w sprawie ogólnopolskiego multipleksu cyfrowego DAB+ (Digital Audio Broadcasting+) - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Article

W maju 2019 roku KRRiT wróciła do realizacji planu cyfryzacji radia - przedstawiła wtedy główne założenia oraz mechanizmy wdrażania technologii nadawania w systemie Digital Audio Broadcasting+. Ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach dla nadawców lokalnych i regionalnych. Otrzymała wtedy zgodę na w sumie 47 częstotliwości, w 34 różnych lokalizacjach. Każdy z multipleksów może pomieścić maksymalnie do 12 rozgłośni.

Oprócz miejsc na multipleksach lokalnych, regulator przewidział multipleks ogólnopolski (MUX R1) dla nadawców ogólnopolskich i ponadregionalnych.

W czasie majowej konferencji w ubiegłym roku przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski powiedział, że dla nadawców nadających analogowo przewidziane są miejsca w MUX-R1 i MUX-R2. Zaznaczył jednak, że "nie będą czekały wieczność".

- Może się zdarzyć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosi nowy konkurs dla nadawców ogólnokrajowych. Wtedy dotychczasowi nadawcy programów o zasięgu ogólnopolskim zachowaliby pokrycie kraju jedynie do zakończenia emisji analogowej - powiedział wtedy.

Ogłoszenia konkursów dla multipleksu ogólnopolskiego miało nastąpić po konsultacjach publicznych. Nie było jednak wiadomo, kiedy to konkretnie nastąpi. Jak wynika teraz z naszych informacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w najbliższych dniach ogłosi konsultacje w sprawie ogólnopolskiego multipleksu cyfrowego DAB+ (Digital Audio Broadcasting+). Po zgłoszeniu uwag przez nadawców lub podmioty zainteresowane nadawaniem, uwzględni ich zdanie i ogłosi postępowania konkursowe.

Skąd ta decyzja? KRRiT po pierwszych ogłoszeniach miała zobaczyć, że są nadawcy, którzy są zainteresowani rozszerzeniem swojej oferty o zasięgu ogólnopolskim (to m.in. Cyfrowy Polsat oraz Wirtualna Polska). Dlatego miano zdecydować, że nie ma sensu czekać na ogłoszenie konkursu na ogólnopolski multipleks komercyjny, aż zakończą się wszystkie konkursy na multipleksy lokalne (są zaplanowane cztery). W ten sposób nadawcy komercyjni – którzy o DAB+ wypowiadali się raczej sceptycznie – będą musieli zdecydować czy decydują się na korzystanie z rozwiązania radia cyfrowego czy nie.

Krótko po ogłoszeniu konkursów na MUX R1 (równolegle, kiedy nadal będą trwać konsultacje publiczne) ruszy druga transza konkursowa na multipleksy lokalne.

OPEN.FM i Muzo.FM z nadawaniem w każdej z dostępnych lokalizacji

W I turze konkursu dostępne były multipleksy w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Warszawie.

W Katowicach w DAB+ koncesję otrzymały: Fundacja Emanio Arcus - na nadawanie programu o nazwie „Bezpieczna Podróż”; Czesław Chlewicki - na nadawanie programu uniwersalnego o nazwie Radio Imperium; Open FM Wirtualnej Polski; z kolei rozszerzenie koncesji dotyczy spółek: Muzo.FM; Radio Express 92,3 FM - na nadawanie programu Express FM; Fundacja Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji - na nadawanie programu Radio Profeto; Hello Radio - na nadawanie programu Mega Radio; Disco Radio; Joł Radio - na nadawanie „Radio Nuta”.

Z kolei w DAB+ w Toruniu koncesję otrzymały: Fundacja Emanio Arcus - na nadawanie radia „Bezpieczna Podróż”; OPEN FM; a koncesję rozszerzono Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji na Radio Profeto oraz Muzo.FM.

W postępowaniu na rozpowszechnianie programu cyfrowo w Warszawie koncesje otrzymała Fundacja Emanio Arcus - na nadawanie „Bezpieczna Podróż”; Open FM Wirtualnej Polski; koncesję rozszerzono Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji na Radio Profeto; Muzo.FM; MFM - na nadawanie KOLOR 103 FM; Hello Radio - na Mega Radio; spółce Disco Radio; spółce Joł Radio na Radio Nuta.

Na multipleksie w Częstochowie nadawać mogą spółki: Fundacja Emanio Arcus; Open FM, a rozszerzenie koncesji objęło: Fundację Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji n a nadawanie programu społeczno-religijnego pod nazwą „Radio Profeto”; Radio Express 92,3 FM - na „Express FM”; Muzo.fm; Hello Radio - na „Mega Radio”; Disco Radio; Joł Radio - na „Radio Nuta”; Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra - na „Radio Jasna Góra” i Archidiecezja Częstochowska na „Katolickie Radio Fiat”.

Na poznańskim multipleksie pojawią się również Fundacja Emanio Arcus, OPEN FM, PI KWADRAT Piekarski & Pietrzak, Fundacja Profeto, Hello Radio, Disco Radio, Joł Radio i Muzo.FM.

W Rzeszowie: Fundacja Emanio Arcus, Muzo.FM, Open.FM, Fundacja Profeto.pl, Radio Leliwa.

W Tarnowie nadawać będzie: Fundacja Emanio Arcus („Bezpieczna Podróż”); spółka Trendy Media Mikoś i Jedziniak („Trendy Radio”); Open Fm (należące do Wirtualna Polska Media). Rozszerzono także koncesje dla Fundacji Profeto.pl - Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji (Radio Profeto).

Kolejne tury na lokalne multipleksy cyfrowe

II tura konkursowa na lokalne multipleksy miała wystartować w IV kwartale 2019 roku. Miała objąć lokalizacje w Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Opolu, Radomiu i Warszawie.

III turę konkursową zaplanowano na 2020 rok i obejmie ona lokalizacje: Gdańsk/Gdynia, Gorzów, Koszalin, Olsztyn, Słupsk, Szczecin, Wałbrzych, Zielona Góra. Natomiast IV miała również wystartować w br. i obejmować: Białystok, Ciechanów, Giżycko, Kalisz, Krosno, Leszno, Lublin, Łomżę, Siedlce i Zamość. Pozostałe bloki częstotliwości znajdą się we Wrocławiu i Warszawie.

Obecnie w naszym kraju w technologii DAB+ (z multipleksu R3) korzystają stacje Polskie Radia. Ruszył on już w 2013 roku i emitowane są na nim takie rozgłośnie jak Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24, Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin czy programy regionalne PR. Aktualnie jego zasięg emisji obejmuje 55,5 proc. ludności Polski, istnieją 24 stacje nadawcze.

W swojej „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022” KRRiT oceniła, że „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym.

W Polsce prowadzone są intensywne prace w celu rozszerzenia zasięgu nadawania radia cyfrowego. W tym celu rozbudowywana jest sieć nadawcza DAB+. Zgodnie z planami pod koniec 2021 r. w 17 regionach w Polsce mają funkcjonować 64 stacje nadawcze radia cyfrowego, które będą obejmować swoim obszarem ponad 63,7 proc. powierzchni całego kraju. Pozwolą one dotrzeć  z programem cyfrowy do ponad 31,3 mln osób mieszkających w Polsce, czyli do 81,6 proc. populacji.

KRRiT z mniejszym budżetem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostanie w sumie 50 mln zł z budżetu państwa w 2020 roku. Z tego 20 mln zł zostanie przeznaczone na realizację projektu Telemetria Polska, czyli opracowanie nowego standardu badań mediów. To w sumie o 22 mln zł mniej niż wnioskowała Krajowa Rada

Dochody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyniosły w 2018 roku 38 mln 608 tys. zł, a wydatki 26 mln 389 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przygotowuje się do ogłoszenia konsultacji ws. ogólnopolskiego multipleksu DAB+

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Swordfish
Odbiorników DAB+ w polskich domach jak na lekarstwo. Nie wiem, czy nawet 1% gospodarstw posiada powyższe urządzenie. Jeśli koniecznie chcą wprowadzić DAB+, to w sklepach powinni przestać sprzedawać radyjka z samym FM. A nawet jak wyłączą nadajniki FM, młodzi ludzi tego mogą nie zauważyć. Muzykę od dawna ciągną ze Spotify i z YouTube. Jeśli słuchają jeszcze radia, to głównie w wersji internetowej. Producenci smartfonów coraz częściej już nie instalują modułu dla Radia FM w telefonach. Za radiem FM mogą zapłakać tylko seniorzy.
26 19
odpowiedź
User
Emil
Ciekawe kiedy tok fm zacznie nadawać w DAB+
22 12
odpowiedź
User
K.
Jeśli nie będzie oferty (nie będzie uruchomionych i działających multipleksów) nikt po radio DAB+ do sklepu nie pójdzie.
21 4
odpowiedź