SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT pouczyła TVP za zestawienie kandydatów Konfederacji z „Muminkami”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła cztery skargi, jakie wpłynęły do niej po jesiennych wyborach parlamentarnych. Wszystkie dotyczyły nierównego traktowania kandydatów opozycji przez media publiczne. W trzech przypadkach członkowie Rady nie dopatrzyli się naruszenia ustawy o radiofonii i telewizji, w jednym - dotyczącym zestawienia we „W tyle wizji” i „Wiadomościach” kandydatów Konfederacji z bohaterami „Muminków” - zwrócili uwagę nadawcy na przerysowaną formę.

Fragment "W tyle wizji" z porównaniem polityków Konfederacji do bohaterów "Muminków" Article

Skarga skierowana przez poseł Krystynę Skibińską, dotyczyła nierównego traktowania kandydatów w programie Radia Gorzów. Serwisy informacyjne rozgłośni miały pomijać wiadomości na temat konferencji prasowej kandydatki. Z kolei skarga szefa Sztabu Wyborczego KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni Pomorza Zachodniego - dotyczyła sposobu informowania o prezentacji programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej dla Pomorza Zachodniego w programie TVP3 Szczecin i w Polskim Radiu Szczecin. Trzecia skarga została zgłoszona przez posła Michała Stasińskiego, a dotyczyła nierównego traktowania komitetów wyborczych w audycjach z cyklu „Zbliżenia” na antenie TVP 3 Bydgoszcz.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w żadnym z tych trzech przypadków nie dopatrzyła się naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, obowiązujących nadawców publicznych.

Ostatnią skargę skierował pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość. Dotyczyła ona sposobu informowania w programach telewizji publicznej o programie i działaniach tego ugrupowania. Jako przykład podano w skardze wydanie „Wiadomości” TVP z dni 21, 26 i 29 września 2019 r. oraz audycję „W tyle wizji” - wydanie z 5 września 2019 r. Zamieszczono w niej materiał, w którym kandydatów do Sejmu RP startujących z list Konfederacji porównano do postaci z bajki „Muminki”.

- Przekaz utrzymany był w formie prześmiewczej. Przewodniczący KRRiT skierował do TVP SA wystąpienie, w którym zwrócił uwagę, iż prezentacja kandydatów ugrupowania startującego w wyborach do Sejmu RP nie powinna sprowadzać się wyłącznie do przekazów o charakterze satyrycznym - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

 

Wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku. Bezpośrednio przed głosowaniem - od 27 września do 6 października - 15-osobowy zespół Towarzystwa Dziennikarskiego prowadził monitoring głównych wydań programów informacyjnych telewizji publicznej, Polsatu i TVN oraz serwisów informacyjnych Programu Pierwszego i Trzeciego Polskiego Radia. Celem było sprawdzenie, jak publiczne media wywiązują się z obowiązku przestrzegania w audycjach wymogów pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, wynikające z Ustawy o radiofonii i telewizji.

Stwierdzono m.in., że „Wiadomości” TVP w trakcie kampanii sprzyjają wyłącznie partii rządzącej, jednocześnie ośmieszając polityków opozycji, a „TVP prowadzi jawną i brutalną agitację wyborczą partii rządzącej”.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT pouczyła TVP za zestawienie kandydatów Konfederacji z „Muminkami”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zoz
Naprawdę fajny obrazek, to im się udało. Dzięki za poprawę humoru z rana. :D
14 14
odpowiedź
User
thd
Partia wielkich haseł, przełomowych zapowiedzi i... cienkich posłów. Aż żal słuchać w tv wypowiedzi ludzi którzy nic mądrego nie maja do powiedzenia, poziom ich gimbazy która spamowała wszelkie fora wp, interii.
12 13
odpowiedź
User
ojojoj
Partia wielkich haseł, przełomowych zapowiedzi i... cienkich posłów. Aż żal słuchać w tv wypowiedzi ludzi którzy nic mądrego nie maja do powiedzenia, poziom ich gimbazy która spamowała wszelkie fora wp, interii.

Tródno zabłysnąć intelektem mając jadną minutę na wypowiedz raz na miesiąc. Nie przypominam sobie kiedy w jakimś programieporannymczy wieczornym zaproszono posła tej formacji lub dano tyle czasuna wypowiedz co choćby "nowej" lewicy.
15 5
odpowiedź