SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czabański: Rada Mediów Narodowych była jedną z instytucji, które spowodowały, że media publiczne dostały zasilenie finansowe

Rada Mediów Narodowych była jedną z tych instytucji, które spowodowały, że media publiczne dostały bardzo duże zasilenie finansowe. To generalnie zmieniło sytuację tych mediów, które przed rokiem 2016 były w odwrocie, zwijały się - powiedział w poniedziałek przewodniczący RMN Krzysztof Czabański.

Krzysztof Czabański, fot. AKPAArticle

W Programie I Polskiego Radia Czabański podsumował pierwszą kadencję RMN. Jak ocenił, była ona "różna, ale generalnie korzystna dla mediów publicznych". "RMN poza tym, że wybierała stabilne władze tych mediów, to również była jedną z tych instytucji, które spowodowały, że media publiczne dostały bardzo duże zasilenie finansowe. To generalnie zmieniło sytuację tych mediów, bo nie wiem, czy pan pamięta, ale przed rokiem 2016 te media były w odwrocie, zwijały się. Niektórzy mówili nawet o tym, że trzeba je zlikwidować, a przynajmniej bardzo osłabić finansowo" - zwrócił uwagę.

Nowe poglądy w Polskim Radiu

Według szefa RMN, kolejna różnica na korzyść to "rozszerzenie zakresu informowania i dopuszczania do tych mediów grup społecznych, wyrażania ich interesów, aspiracji, poglądów". "Te poglądy w mediach publicznych wcześniej były tożsame właściwie z mediami komercyjnymi – co salon dziennikarski ustalił i było nurtem głównym w mediach komercyjnych (...), było też główną narracją w mediach publicznych. Jak pan sięgał do "Gazety Wyborczej" to te same treści pan znajdował w TVP czy w różnych radiowych dziennikach. To się zmieniło" - powiedział.

Na uwagę dziennikarza, że pod adresem mediów publicznych padają oskarżenia, że reprezentują tylko stronę rządową, Czabański odparł: "polityka rządzi ważnymi dla odbiorców sprawami i trudno, żeby media nie zajmowały się polityką". "Wcale nie jest tak, że są tubą, tylko że politycy zawsze próbują w tych mediach zaistnieć, bo im się wydaje, że dzięki temu zwiększają swoje szanse wyborcze – indywidualne, partyjne. To jest zawsze pewna gra. Jest tylko kwestia, czy w tej grze jest pole na niezależne dziennikarstwo i drążenie pewnych tematów, czy tego pola nie ma. Moim zdaniem przed 2016 r. tego pola praktycznie nie było" - stwierdził.

Pytany, jak powinno się finansować media publiczne, szef RMN przypomniał, że są one "finansowane dzięki abonamentowi", ale wpłaty z tego tytułu nie są duże, bo wiele osób unika płacenia abonamentu lub nie wie, że powinno to robić. "Głównym źródłem finansowania mediów publicznych - i głównym pieniądzem, który do tych mediów trafia i dzięki którym te media się mogą rozwijać - są rekompensaty płacone z budżetu państwa za grupy, które zostały zwolnione z płacenia abonamentu. To są rekompensaty za utracony abonament" - wyjaśnił.

Dodał, że należy dalej pilnować, żeby "były te pieniądze". "A czy się przy okazji opracuje nowy system finansowania, systemowo rozwiąże – tego nie wiem. To będzie wymagało odejścia od abonamentu, ratyfikacji przez Unię Europejską. To jest procedura trudna, często upolityczniona, więc mogą być różne rezultaty. Trzymajmy się wypracowanego sposobu, czyli rekompensat" - podsumował Czabański.

Sejm zdecydował: troje posłów PiS w Radzie Mediów Narodowych

Sejm wybrał w piątek troje członków Rady Mediów Narodowych posłów PiS Joannę Lichocką i Piotra Babinetza oraz byłego posła tej partii Krzysztofa Czabańskiego. Dla Lichockiej i Czabańskiego to druga kadencja, Babinetz zastąpi w RMN europosłankę PiS Elżbietę Kruk.

Dołącz do dyskusji: Czabański: Rada Mediów Narodowych była jedną z instytucji, które spowodowały, że media publiczne dostały zasilenie finansowe

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Peter Parker
Krzysztof Czabański i jego wizje to mocny argument na istnienie rzeczywistości równoległej.
odpowiedź
User
Pieniądze to nie wszystko
Rada Mediów Narodowych jest instytucją, którą doprowadziła do drastycznego i namacalnego pogorszenia jakości merytorycznej oferty mediów publicznych, zwłaszcza Polskiego Radia, co jest wyraźne widoczne w pikujących wynikach słuchalności i licznych zarzutach formułowanych przez słuchaczy. Ale w TVP lepiej się nie dzieje zważywszy na poziom siermiężnej propagandy i regularne zwracanie na to uwagi przez różne instytucje.
odpowiedź
User
PISOWIEC
Promowanie ludzi tak złych i zepsutych... nie ma na to mojej zgody, PiS mnie rozczarował, oddam nieważny głos, bo na platformę, lewicę itp. nie zagłosuję nigdy.
PJK popełnia wszystkie możliwe błędy stawiając na takich ludzi jak pani paluszek czy czaban :( .
Mój głos PiS straciła bezpowrotnie.
odpowiedź