SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Skiba chce przeprosin i miliona zł od TVP na WOŚP za wykorzystanie piosenki Big Cyc we „W tyle wizji”

Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc domaga się od TVP przeprosin za - jego zdaniem - bezprawne wykorzystanie piosenki "Jak słodko zostać świrem" w materiale w programie TVP Info „W tyle wizji” o uczestnikach protestów przed Sejmem. Telewizja Polska odpowiada, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Krzysztof Skiba, fot. TVP InfoArticle

Jak informuje Krzysztof Skiba, piosenka "Jak słodko zostać świrem" została użyta w poniedziałkowym programie "W tyle wizji" w TVP Info jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem".

Skiba domaga się od twórców programu przeprosin oraz podania na antenie TVP informacji o wykorzystaniu utworu bez zgody członków zespołu Big Cyc. - Żądamy wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS - czytamy również w oświadczeniu Krzysztofa Skiby.

Skiba: nasza piosenka wykorzystana do materiału politycznego

Krzysztof Skiba w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że członkowie zespołu Big Cyc od wielu lat należą do ZAIKS-u, do którego trafiają wynagrodzenia za publiczne odtwarzania ich piosenek. W tym przypadku oburzenie twórcy budzi jednak to, w jakim kontekście została użyta ich piosenka.

- ZAIKS nie ma tu nic do rzeczy. Tu sprawa jest innego rodzaju - wykorzystano nasz utwór do materiału politycznego. TVP jest telewizją upolitycznioną, telewizją władzy, telewizją rządową, nie jest telewizją publiczną od trzech lat - ostro komentuje w rozmowie w naszym portalem Skiba. - W programie propagandowym "W tyle wizji" wykorzystano to [piosenkę Jak słodko zostać świrem"] do ośmieszania protestujących pod Sejmem. W takim kontekście my się nie godzimy na wykorzystanie tego numeru, to wykorzystanie bezprawne, co mówią nam nasi prawnicy. Ponieśliśmy konkretne straty wizerunkowe - nasi fani oburzeni pytali nas, czy nam za to zapłacono, że popieramy PiS i włączamy się w tę kampanię nienawiści przeciwko protestującym. Zespół Big Cyc nie pozwoli na wykorzystywanie swojej twórczości w materiałach propagandowych PiS-u - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl frontman Big Cyc.

Krzysztof Skiba zapowiada także podjęcie kroków prawnych wobec Telewizji Polskiej. - W ciągu kilku dni nasi prawnicy zaniosą oficjalne pismo do kancelarii prawnej TVP. Jeżeli ze strony Telewizji Polskiej nie będzie reakcji, bądź będzie ona lekceważąca, to wystąpimy na drogę sądową. Wtedy będziemy się już domagali sumy wielomilionowej - informuje portal Wirtualnemedia.pl Krzysztof Skiba.

TVP wyraża ubolewanie

Telewizja Polska w przesłanym nam wczoraj wieczorem komunikacie napisała, że "wykorzystanie fragmentu piosenki zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską, a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS".

- Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii - informuje TVP.

- W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu. Telewizja Polska wyraża ubolewanie, że wykorzystanie utworu zespołu Big Cyc spotkało się z negatywnym odbiorem i krytyką, gdyż intencją redakcji programu nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażanie kogokolwiek - informuje biuro prasowe TVP.

Skiba od wiosny 2016 roku był jednym z prowadzących „W tyle wizji” (od początku października program zyskał dodatkową część - „W tyle wizji extra”). Jako jedyny z jego gospodarzy wyrażał zdecydowanie krytyczne opinie o obecnym obozie rządzącym. W listopadzie 2016 roku przestał prowadzić audycje, co w jego opinii było spowodowane klipem krytykującego ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. TVP Info miało 3,41 proc. udziałów w rynku w grupie ogólnej (4+) oraz 1,26 proc. w grupie komercyjnej 16-49.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Skiba chce przeprosin i miliona zł od TVP na WOŚP za wykorzystanie piosenki Big Cyc we „W tyle wizji”

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LUCKY
Oczywiście TV PiS info nie zapłaci, bo oni są "kryształowi". O ile zakład, że TV PiSowska nie zapłaci?
odpowiedź
User
ddd
Skiba już dawno pokazał jak zostać świrem. Teraz też próbuje
odpowiedź
User
montażysta
I to jest właśnie bezsens Zaiksu, opłacasz go, używasz piosenki a tu nagle się okazuje, że zespół nie jest w Zaiksie, a nawet nie masz jak szybko sprawdzić czy u nich jest czy nie. Też się kiedyś nacięłam na Big Cyc, na szczęście była to drobna sprawa, skończyło się bez większych konsekwencji no ale materiał musiałem ściągnąć.
odpowiedź