SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”, zastąpi go Edyta Lewandowska

Krzysztof Ziemiec zrezygnował z prowadzenia głównego wydania „Wiadomości”, ma go tam zastąpić Edyta Lewandowska - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Ziemiec zostaje w TVP Info, ma też prowadzić „Teleexpress”.

Krzysztof Ziemiec i Edyta LewandowskaArticle

Krzysztof Ziemiec jest jedną z kilku osób, które pozostały w „Wiadomościach” po ogromnych zmianach przeprowadzonych w redakcji na początku 2016 roku. W ostatnich latach był wielokrotnie krytykowany za materiały w programie, które oceniano jako nierzetelne i stronnicze.

W ostatnich tygodniach krytykowano m.in. wydanie programu z 14 stycznia, kiedy to w kilku relacjach w negatywnym kontekście pokazano Jerzego Owsiaka (m.in. zwrócono uwagę, że w niedzielę wieczorem po informacji o ataku na Pawła Adamowicza nie przerwał finału WOŚP odbywającego się dalej w Warszawie), a w materiale o mowie nienawiści przytoczono tylko wypowiedzi polityków PO, Jerzego Owsiaka, Lecha Wałęsy i Jerzego Stępnia. Wydanie to było mocno krytykowane przez wielu dziennikarzy i publicystów.

Do tych krytycznych opinii odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę. - Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - stwierdził Olechowski.

Jednocześnie było to ostatnie wydanie „Wiadomości” prowadzone przez Ziemca. W kolejnych dniach dziennikarz prowadził publicystyczne programy „Minęła 20” i „Woronicza 17” (w zastępstwie za Michała Rachonia, który został zawieszony - ma to związek m.in. z pokazaniem w „Minęła 20” karykatury Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz).

Następnie Ziemiec udał się w delegację do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. W trakcie tego pobytu m.in. przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Krzysztof Ziemiec po powrocie do Polski podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezentera głównego wydania „Wiadomości”. Dziennikarz jednak nie odchodzi z Telewizji Polskiej - m.in. nadal będzie gospodarzem emitowanych w TVP Info programów „Studio Zachód” „Minęła 20” i „Woronicza 17”.

Z naszych informacji wynika, że Ziemca w „Wiadomościach” zastąpi Edyta Lewandowska. Jeszcze jednak nie wiadomo, kiedy dziennikarka po raz pierwszy poprowadzi główne wydanie tego dziennika.

Ziemiec krytykowany za niektóre materiały w „Wiadomościach”

W lutym 2016 roku Krzysztof Ziemiec w zapowiedzi materiału błędnie powiedział, że grafolog potwierdził autentyczność podpisu Lecha Wałęsy w dokumentach z teczki TW „Bolka”. Przeprosił za to w mediach społecznościowych, a niektórzy dziennikarze krytykowali, że sprostowanie nie ukazało się w programie.

W lipcu 2016 roku Magda Jethon, z którą Ziemiec przez 8 lat pracował w radiowej Trójce, zarzuciła dziennikarzowi powtórzenie za „Faktem” nieprawdziwej informacji o Komitecie Obrony Demokracji. - Krzysiu, nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa. Czy ktoś w końcu powie STOP? Za parę lat władza się zmieni, zostanie zła pamięć i zwykły wstyd - napisała do niego w liście otwartym.

W czerwcu 2017 roku poseł PO Michał Szczerba w „Gościu Wiadomości” powiedział do Krzysztofa Ziemca: „Byłem ciekawy, jakie pytania pan mi zada. Byłem również ciekawy i chciałem panu zadać pytanie, czy nie ma pan problemów z codziennym goleniem się rano i spoglądaniem w lustro, będąc na usługach PiS-owskiej, propagandowej telewizji”. Dziennikarz zapewnił, że nie ma z tym problemów i podkreślił, że to on jest od zadawania pytań, a zarzut Szczerby, że „Wiadomości” pominęły informację o przejściu Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta RP do zarządu PZU, stwierdził: „To nie jest mój prywatny dziennik. Jest całe kolegium, zespół, cała grupa dziennikarzy”.

W sierpniu 2017 roku w „Wiadomościach” pokazano negatywny materiał o Przystanku Woodstock, oparty na opinii brytyjskiego tabloidu „Daily Star”, że to „najbardziej obskurny festiwal świata”. Krzysztof Ziemiec zwrócił wtedy uwagę, że w materiale przytoczono opinię „Daily Star” i nie obrażano publiczności festiwalu.

Z kolei 4 czerwca ub.r. „Wiadomości” wyemitowały materiał o wydarzeniach z tego dnia w 1989 i 1992 roku, co na „pasku” zapowiadało stwierdzenie: „4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit”. W odpowiedzi na krytycznie opinie Krzysztof Ziemiec stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że odpowiada tylko za wypowiadane przez siebie słowa, natomiast tytuły są tak redagowane przez wydawców, żeby były krzykliwe i się klikały.

Równocześnie „Gazeta Wyborcza” szczegółowo zrelacjonowała wypowiedzi Ziemca ze spotkania na UW w listopadzie 2017 roku. Dziennikarz stwierdził tam m.in., że nie czuje się odpowiedzialny za przekaz programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej i pochwalił Polsat za obiektywizm.

Na Krzysztofa Ziemca spadła fala krytyki, zarzucano mu m.in. mylne pojmowanie standardów dziennikarskich i oportunizm. W jego obronie stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W oświadczeniu zaprotestowało przeciw „kampanii medialnej wymierzonej w red. Krzysztofa Ziemca”, oceniając, że jest to personalna nagonka, oparta na wyrwanych z kontekstu opiniach i wypowiedziach dziennikarza.

Krzysztof Ziemiec ma prowadzić „Teleexpress”

Już po publikacji pierwszej wersji tego tekstu Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji informacyjnej, na Twitterze odniósł się do informacji, że Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”.

- Szanowni Państwo, zmieniamy i wzmacniamy programy informacyjne TVP. Bardzo się cieszę, że w tym procesie mam wsparcie redaktora Krzysztofa Ziemca, który oprócz dotychczasowych aktywności antenowych wkrótce zadebiutuje w nowej roli - napisał Olechowski.

Według nieoficjalnych informacji Ziemiec ma dołączyć do grona gospodarzy „Teleexpressu”. Obecnie ten program prowadzą Beata Chmielowska-Olech, Michał Cholewiński i Rafał Patyra.

Ziemiec i Lewandowska z wieloletnim stażem w TVP

Edyta Lewandowska z Telewizją Polską związana jest od 1997 roku, kiedy to prowadziła program „Twoja lista przebojów”, a rok później poprowadziła festiwal w Opolu. W kolejnych latach pracowała w TVP Łódź, a w 2005 roku wróciła do TVP1, gdzie m.in. prowadziła boczne wydania „Wiadomości”. Była również gospodynią magazynu „Kurier” w TVP3, a od 2007 roku związana jest z TVP Info, przy czym od 2013 do 2016 roku nie pojawiała się na wizji.

Krzysztof Ziemiec jest związany z TVP od 2004 roku, z przerwą od jesieni 2007 do grudnia 2009 roku, kiedy najpierw pracował w TV Puls, a potem wracał do zdrowia po ciężkim poparzeniu. Ponadto od jesieni 2013 roku jest gospodarzem sobotnich wywiadów z politykami w RMF FM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,82 mln widzów, z czego 2,27 mln w TVP1, a 550,2 tys. w TVP Info.

Natomiast TVP Info miało w ub.r. 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”, zastąpi go Edyta Lewandowska

93 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Najczęściej
Ojej, towarzyszu Ziemcow, proszę tego nie robić!
odpowiedź
User
f
O trzy lata za późno, ale nadal w TVP...
odpowiedź
User
klamstwo
Przecież to nie Ziemiec przygotowywał materiały, które były krytykowane! Halo, WirtualneMedia, co z Wami? Wznieście się nieco i obiektywnie popatrzcie jaka jest prawda, a nie wieszajcie psów na gościu za nie jego winy.
odpowiedź