SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”, zastąpi go Edyta Lewandowska

Krzysztof Ziemiec zrezygnował z prowadzenia głównego wydania „Wiadomości”, ma go tam zastąpić Edyta Lewandowska - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Ziemiec zostaje w TVP Info, ma też prowadzić „Teleexpress”.

Krzysztof Ziemiec i Edyta Lewandowska Article

Krzysztof Ziemiec jest jedną z kilku osób, które pozostały w „Wiadomościach” po ogromnych zmianach przeprowadzonych w redakcji na początku 2016 roku. W ostatnich latach był wielokrotnie krytykowany za materiały w programie, które oceniano jako nierzetelne i stronnicze.

W ostatnich tygodniach krytykowano m.in. wydanie programu z 14 stycznia, kiedy to w kilku relacjach w negatywnym kontekście pokazano Jerzego Owsiaka (m.in. zwrócono uwagę, że w niedzielę wieczorem po informacji o ataku na Pawła Adamowicza nie przerwał finału WOŚP odbywającego się dalej w Warszawie), a w materiale o mowie nienawiści przytoczono tylko wypowiedzi polityków PO, Jerzego Owsiaka, Lecha Wałęsy i Jerzego Stępnia. Wydanie to było mocno krytykowane przez wielu dziennikarzy i publicystów.

Do tych krytycznych opinii odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę. - Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - stwierdził Olechowski.

Jednocześnie było to ostatnie wydanie „Wiadomości” prowadzone przez Ziemca. W kolejnych dniach dziennikarz prowadził publicystyczne programy „Minęła 20” i „Woronicza 17” (w zastępstwie za Michała Rachonia, który został zawieszony - ma to związek m.in. z pokazaniem w „Minęła 20” karykatury Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz).

Następnie Ziemiec udał się w delegację do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. W trakcie tego pobytu m.in. przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Krzysztof Ziemiec po powrocie do Polski podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezentera głównego wydania „Wiadomości”. Dziennikarz jednak nie odchodzi z Telewizji Polskiej - m.in. nadal będzie gospodarzem emitowanych w TVP Info programów „Studio Zachód” „Minęła 20” i „Woronicza 17”.

Z naszych informacji wynika, że Ziemca w „Wiadomościach” zastąpi Edyta Lewandowska. Jeszcze jednak nie wiadomo, kiedy dziennikarka po raz pierwszy poprowadzi główne wydanie tego dziennika.

Ziemiec krytykowany za niektóre materiały w „Wiadomościach”

W lutym 2016 roku Krzysztof Ziemiec w zapowiedzi materiału błędnie powiedział, że grafolog potwierdził autentyczność podpisu Lecha Wałęsy w dokumentach z teczki TW „Bolka”. Przeprosił za to w mediach społecznościowych, a niektórzy dziennikarze krytykowali, że sprostowanie nie ukazało się w programie.

W lipcu 2016 roku Magda Jethon, z którą Ziemiec przez 8 lat pracował w radiowej Trójce, zarzuciła dziennikarzowi powtórzenie za „Faktem” nieprawdziwej informacji o Komitecie Obrony Demokracji. - Krzysiu, nie mogę uwierzyć, że godzisz się firmować te świństwa. Czy ktoś w końcu powie STOP? Za parę lat władza się zmieni, zostanie zła pamięć i zwykły wstyd - napisała do niego w liście otwartym.

W czerwcu 2017 roku poseł PO Michał Szczerba w „Gościu Wiadomości” powiedział do Krzysztofa Ziemca: „Byłem ciekawy, jakie pytania pan mi zada. Byłem również ciekawy i chciałem panu zadać pytanie, czy nie ma pan problemów z codziennym goleniem się rano i spoglądaniem w lustro, będąc na usługach PiS-owskiej, propagandowej telewizji”. Dziennikarz zapewnił, że nie ma z tym problemów i podkreślił, że to on jest od zadawania pytań, a zarzut Szczerby, że „Wiadomości” pominęły informację o przejściu Małgorzaty Sadurskiej z Kancelarii Prezydenta RP do zarządu PZU, stwierdził: „To nie jest mój prywatny dziennik. Jest całe kolegium, zespół, cała grupa dziennikarzy”.

W sierpniu 2017 roku w „Wiadomościach” pokazano negatywny materiał o Przystanku Woodstock, oparty na opinii brytyjskiego tabloidu „Daily Star”, że to „najbardziej obskurny festiwal świata”. Krzysztof Ziemiec zwrócił wtedy uwagę, że w materiale przytoczono opinię „Daily Star” i nie obrażano publiczności festiwalu.

Z kolei 4 czerwca ub.r. „Wiadomości” wyemitowały materiał o wydarzeniach z tego dnia w 1989 i 1992 roku, co na „pasku” zapowiadało stwierdzenie: „4 czerwca - symbol zdrady i zmowy elit”. W odpowiedzi na krytycznie opinie Krzysztof Ziemiec stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że odpowiada tylko za wypowiadane przez siebie słowa, natomiast tytuły są tak redagowane przez wydawców, żeby były krzykliwe i się klikały.

Równocześnie „Gazeta Wyborcza” szczegółowo zrelacjonowała wypowiedzi Ziemca ze spotkania na UW w listopadzie 2017 roku. Dziennikarz stwierdził tam m.in., że nie czuje się odpowiedzialny za przekaz programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej i pochwalił Polsat za obiektywizm.

Na Krzysztofa Ziemca spadła fala krytyki, zarzucano mu m.in. mylne pojmowanie standardów dziennikarskich i oportunizm. W jego obronie stanęło Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. W oświadczeniu zaprotestowało przeciw „kampanii medialnej wymierzonej w red. Krzysztofa Ziemca”, oceniając, że jest to personalna nagonka, oparta na wyrwanych z kontekstu opiniach i wypowiedziach dziennikarza.

Krzysztof Ziemiec ma prowadzić „Teleexpress”

Już po publikacji pierwszej wersji tego tekstu Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji informacyjnej, na Twitterze odniósł się do informacji, że Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”.

- Szanowni Państwo, zmieniamy i wzmacniamy programy informacyjne TVP. Bardzo się cieszę, że w tym procesie mam wsparcie redaktora Krzysztofa Ziemca, który oprócz dotychczasowych aktywności antenowych wkrótce zadebiutuje w nowej roli - napisał Olechowski.

Według nieoficjalnych informacji Ziemiec ma dołączyć do grona gospodarzy „Teleexpressu”. Obecnie ten program prowadzą Beata Chmielowska-Olech, Michał Cholewiński i Rafał Patyra.

Ziemiec i Lewandowska z wieloletnim stażem w TVP

Edyta Lewandowska z Telewizją Polską związana jest od 1997 roku, kiedy to prowadziła program „Twoja lista przebojów”, a rok później poprowadziła festiwal w Opolu. W kolejnych latach pracowała w TVP Łódź, a w 2005 roku wróciła do TVP1, gdzie m.in. prowadziła boczne wydania „Wiadomości”. Była również gospodynią magazynu „Kurier” w TVP3, a od 2007 roku związana jest z TVP Info, przy czym od 2013 do 2016 roku nie pojawiała się na wizji.

Krzysztof Ziemiec jest związany z TVP od 2004 roku, z przerwą od jesieni 2007 do grudnia 2009 roku, kiedy najpierw pracował w TV Puls, a potem wracał do zdrowia po ciężkim poparzeniu. Ponadto od jesieni 2013 roku jest gospodarzem sobotnich wywiadów z politykami w RMF FM.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,82 mln widzów, z czego 2,27 mln w TVP1, a 550,2 tys. w TVP Info.

Natomiast TVP Info miało w ub.r. 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Krzysztof Ziemiec odszedł z „Wiadomości”, zastąpi go Edyta Lewandowska

93 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Najczęściej
Ojej, towarzyszu Ziemcow, proszę tego nie robić!
odpowiedź
User
f
O trzy lata za późno, ale nadal w TVP...
odpowiedź
User
klamstwo
Przecież to nie Ziemiec przygotowywał materiały, które były krytykowane! Halo, WirtualneMedia, co z Wami? Wznieście się nieco i obiektywnie popatrzcie jaka jest prawda, a nie wieszajcie psów na gościu za nie jego winy.
odpowiedź
User
Aaron
Sumienie ruszyło?
odpowiedź
User
Poldek
Prezenter swoja twarza firmuje wiadomosci. To nie jest tak, ze to jego jedyna szansa na utrzymanie sie. Prezenter pracuje tez w innych mediach. Rezygnujac nie pozbawia sie chleba.
odpowiedź