SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat News ogląda więcej mężczyzn niż kobiet, w widowni dominują osoby starsze

Polsat News nieco chętniej oglądają mężczyźni niż kobiety. Wśród widowni stacji dominują osoby starsze, emeryci i mieszkańcy wsi - szczegółowy raport Wirtualnemedia.pl.

Dorota Gawryluk; fot. PolsatDorota Gawryluk; fot. Polsat

Polsat News ogląda więcej mężczyzn niż kobiet

W okresie od 1 września do 27 października 2022 roku Polsat News oglądało średnio 48,17 proc. kobiet i 51,83 proc. mężczyzn. Struktura widowni stacji w podziale na płeć różni się od tej, którą charakteryzuje się cały rynek telewizyjny w naszym kraju. Charakteryzuje się przewagą widowni kobiecej - w analizowanym okresie wszystkie stacje śledziło średnio 53,59 proc. kobiet i 46,41 proc. mężczyzn - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Polsat News nieco wyższy udział widowni męskiej nad kobiecą miał w okresie od 1 września do 27 października 2021 roku, kiedy to mężczyźni stanowili 53,62 proc. (kobiety - 46,38 proc.).

69 proc. widzów stacji stanowi grupa wiekowa 50+

Kanał Polsat News na tle całego rynku charakteryzuje się względnie wynikami oglądalności wśród młodych widzów. Udziały widowni każdej z tych stacji w grupach wiekowych 4-9, 10-11, 13-15, 16-17, 18-19, 20-24 i 25-29 w tym roku wynoszą z reguły poniżej lub w okolicy 1 proc. Niskie zainteresowanie w najmłodszych grupach wiekowych stacja miała również w analogicznym okresie rok wcześniej.

W kolejnych grupach wiekowych zainteresowanie newsową stacją Telewizji Polsat stopniowo zaczyna rosnąć. Jest ono bardzo wysokie w starszych grupach wiekowych.

Zdecydowanie najwyższe wyniki oglądalności Polsat News notuje w grupie 65+, w której widownia stanowi 38,73 proc. wszystkich oglądających. Dla porównania w całym rynku jest to 33,82 proc.

Wysoki udział widowni wiejskiej

Stosunkowo niskie dysproporcje oglądalności Polsat News względem całego rynku notowane są ze względu na miejsce zamieszkania widzów. Stacja ma jednak zauważalną przewagę w strukturze widowni mieszkańców wsi, którzy stanowią 44,79 proc. udziału wszystkich widzów stacji. Wartość ta w całym rynku wynosi 37,14 proc.

38 proc. widzów Polsat News ma dochody powyżej 5 tys. zł netto

Biorąc pod uwagę średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (w zł) można zauważyć, że nieco więcej widowni stanowią osoby z wysokimi dochodami. Średni miesięczny dochód netto danego gospodarstwa domowego w przeliczeniu na 1 mieszkańca powyżej 5 tys. zł netto w okresie od 1 września do 27 października wynosił 37,99 proc., a rok wcześniej było to 35,34 proc.

Z kolei w przypadku dochodów od 0 do 1400 zł w tym roku wynik wynosi 6,77 proc., a jesienią ub.r. - 3,66 proc.

Poziom wykształcenia widzów bez większych zmian

Polsat News najchętniej oglądają osoby z wykształceniem podstawowym, których udział w widowni stanowi 45,84 proc. Wykształcenie średnie posiada 32,32 proc. widzów stacji, a wyższe - 19,40 proc.

W analogicznym okresie rok wcześniej wartości były na zbliżonym poziomie - odpowiednio 45,33 proc., 33,02 proc. i 19,21 proc.

48 proc. widowni stacji stanowią emeryci

Ze względu na wykonywany zawód Polsat News najchętniej oglądany jest przez emerytów, którzy stanowią 48,08 proc. widowni stacji. Dla porównania, wszystkie stacje telewizyjne w Polsce w strukturze widowi średnio mają 43,76 proc. emerytów.

ADH% (Adhesion) - udział procentowy widzów poszczególnej grupy względem liczebności grupy odniesienia np. udział widowni w wieku 65+ względem wszystkich widzów. Tym samym wskaźnik ten informuje o strukturze demograficznej widzów, a tym samym opisuje atrakcyjność programu. Adhesion dla kilku grup sumuje się do 100 proc. pod warunkiem, że badane grupy w całości zawierają się w grupie odniesienia - np. kobiety 4+ i mężczyźni 4+ w odniesieniu do grupy wszyscy 4+.

Średni dobowy udział Polsat News w pierwszym półroczu br. wyniósł 2,14 proc. (po wzroście o 14,44 proc. względem pierwszego półrocza ub.r.).

ANALIZY WIRTUALNEMEDIA.PL

Emeryci dominują wśród widowni TVP Info

TVN24 ze starszą widownią, ale wykształconą

Kto ogląda TVP1? Starsza widownia, ale z coraz wyższymi dochodami

Dołącz do dyskusji: Polsat News ogląda więcej mężczyzn niż kobiet, w widowni dominują osoby starsze

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Ta stacja jest mocno prorządowa stąd ta oglądalność wśród ludzi starszych
odpowiedź
User
Do redakcji
Dlaczego nie było podsumowania za zeszły tydzień?
odpowiedź
User
Janusz z Kolna
Mają pogodynki z najdłuższymi nogami, to oglądam.
odpowiedź