SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszyscy uczniowie IV klas dostaną za darmo laptopy. Morawiecki: to wspieranie transformacji cyfrowej

Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki na konferencji dot. darmowych laptopów dla uczniów, fot. KPRMMateusz Morawiecki na konferencji dot. darmowych laptopów dla uczniów, fot. KPRM

"Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. "Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom" – stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 r. "To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej" - podkreślił szef rządu.

Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy" – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. "Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności". Podkreślił, że "dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans".

Przemysław Czarnek: przez dwa lata 5 mld zł na unowocześnienie szkół

Cieszyński poinformował także, że "komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia". Wyjaśnił, że tak samo było z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. "Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze" – dodał Cieszyński.

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował, że w ostatnich dwóch latach na unowocześnienie szkół wydano 5 mld zł. Zwrócił uwagę, że oprócz Laboratoriów Przyszłości jest również program uzupełniających – Mobilne Laboratoria Przyszłości".

Zastrzegł, że jeśli w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to (...) wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych" – powiedział.

 

Dołącz do dyskusji: Wszyscy uczniowie IV klas dostaną za darmo laptopy. Morawiecki: to wspieranie transformacji cyfrowej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gal
a czy dzieci starszych roczników nie wymagają już edukacji na jak najwyższym poziomie?
odpowiedź
User
vanitas
Tya, jasne. Wyrównajmy szanse, żeby każdy uczeń IV klasy miał dostęp do fejsa, insta i innych tego typu badziewi. A może dorzucicie jeszcze smartfon za darmo, najlepiej jakiś model ajfona z górnej półki? W końcu to też transformacja cyfrowa, z gorszego na lepszy model xD
odpowiedź
User
Lars
Za darmo to można dostać dwie rzeczy –
wpie…dol na mieście i żółtaczkę (o przepraszam teraz to „srovid”) w szpitalu
odpowiedź