SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Larq: Małgorzata Dzięcioł odeszła, Wojciech Byj nowym prezesem

Na stanowisko prezesa funduszu inwestycyjnego Larq został powołany Wojciech Byj, związany z jego spółkami zależnymi Synergic i Larq Fund Management. Jako prezes Larq zastąpił Małgorzatę Dzięcioł.

Wojciech ByjArticle

Dzięcioł była prezesem Larq od początku października ub.r. - Moja rezygnacja związana jest z planowanym urlopem macierzyńskim. Z grupą kapitałową Larq jestem związana od wielu lat i będę ją nadal wspierać w ograniczonym zakresie. Jednocześnie też wszystkie dotychczasowe zadania i wyzwania przekazuję na ręce nowo powołanego prezesa - poinformowała w komunikacie prasowym.

Wojciech Byj poprzednio pełnił w Larq funkcję managera inwestycyjnego. Ponadto jest we władzach spółek zależnych firmy: w drugiej połowie ub.r. został prezesem Fund Management oraz członkiem zarządu spółki reklamy zewnętrznej Synergic.

- Naszym głównym celem jest uproszczenie struktur grupy kapitałowej Larq w taki sposób, żeby uzyskać maksymalną elastyczność, a w konsekwencji, jak najlepsze dopasowanie do wymogów rynku, w trudnej sytuacji potęgowanej przez pandemię koronawirusa. Jednym z kluczowych wyzwań będzie również określenie strategii Larq w zakresie obszarów zainteresowania projektami inwestycyjnymi - zapowiada Wojciech Byj.

- Krótkoterminowym zadaniem zarządu jest powrót aktywów w posiadaniu Larq na ścieżkę dynamicznego wzrostu po ostatnim roku, w którym rozwój zastopowała światowa pandemia. Głęboko wierzę, że aktywa wrócą wzmocnione po pandemii, uwalniając swój potencjał i dając satysfakcjonujące stopy zwrotu - dodaje.

Wojciech Byj jest związany z Larq od początku 2019 roku. Wcześniej pracował m.in. jako analityk i koordynator w zespole fuzji i przejęć w PZU, starszy analityk w EY oraz senior associate w PwC. Zajmował się wycenami oraz modelowaniem finansowym na potrzeby transakcyjne, strategiczne, restrukturyzacji oraz finansowania. Ukończył finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Larq z dużymi stratami i spadkiem kursu

W czterech kwartałach zakończonych we wrześniu ub.r. grupa kapitałowa Larq zanotowała 306 tys. zł przychodów sprzedażowych, 13,07 mln zł straty sprzedażowej, a przy 45,07 mln zł pozostałych kosztów operacyjnych miała 47,87 mln zł straty netto. W 2019 roku jej wpływy wyniosły 321 tys. zł, a strata netto - 34,47 mln zł.

Do Larq należy m.in. 44,9 proc. akcji operatora rowerów miejskich Nexbike Polska, 30,38 proc. akcji zajmującego się monitoringiem internetu Brand24, 100 proc. firmy reklamy zewnętrznej Synergic oraz 56,9 proc. udziałów spółki reklamy internetowej YouLead. Nexbike Polska poważne problemy przeżywał jesienią 2019 roku, potrzebował wtedy wsparcia kapitałowego od niemieckiego Nextbike’a, natomiast po spadkach w czasie wiosennego lockdownu zaczął przyspieszone postępowanie układowe.

Synergic postępowanie restrukturyzacyjne zaczął pod koniec ub.r., od początku br. nie ma już wyłączności na sprzedaż powierzchni reklamowych na rowerach Nextbike Polska.

Larq jest notowany na rynku głównym warszawskiej giełdy. W poniedziałek na koniec sesji kurs spółki wynosił 2,14 zł (co daje 21,15 mln zł kapitalizacji), o 41,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Głównym akcjonariuszem jest Harbinger Capital, ma 43,5 proc. akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Larq: Małgorzata Dzięcioł odeszła, Wojciech Byj nowym prezesem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anna
Wspaniały prezes, bardzo dobry inwestor, ekspert, przedsiębiorca. Brawo Panie Wojciechu, samych sukcesów!
odpowiedź
User
ar
to, co się dzieje w Larq i we wszystkich jej spółkach to kreatywne przewalanie kasy i stanowisk. kwestia czasu jak to wszystko padnie.
odpowiedź
User
serio?
Wspaniały prezes, bardzo dobry inwestor, ekspert, przedsiębiorca. Brawo Panie Wojciechu, samych sukcesów!


czlowiek bez zasad i nedzna wersja lidera/menadzera
odpowiedź