SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Obrady Sejmu ws. lex TVN transmitowane także w głównym TVN. "Atak PiS na wolne media"

Środowe obrady Sejmu dotyczące m.in. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji są transmitowane nie tylko w TVN24, lecz także w głównym kanale TVN. W TVN24 dodano czarny pasek z napisem: "Atak PiS na wolne media". Z kolei w TVP Info pokazano tylko część transmisji ze środowych obrad Sejmu.

Article

W środę Sejm zajmuje się projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery. Dlatego projekt szybko zyskał w mediach miano "Lex TVN".

Bój o "Lex TVN" na głównej antenie TVN. W TVP Info tylko część transmisji

Środowe głosowania w Sejmie zaplanowano od 15:30. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, trafi do Senatu, a w przypadku odrzucenia jej tam, po ponownym przyjęciu przez Sejm zostanie skierowana do podpisu przez prezydenta.

Posiedzenie na żywo transmituje TVN oraz TVN 24. W transmisji w TVN24 nad belką informacyjną widnieje pasek na czarnym tle "Atak PiS na wolne media". We relacjach  z wczorajszych protestów dodano napis w rogu "Dziękujemy".

We wtorek zmieniono także środową ramówkę w TVN24. 11 sierpnia wyemituje specjalne wydanie magazynu „Kropka nad i” . Godzinny program poprowadzi Monika Olejnik.

Ustawę o radiofonii i telewizji skrytykował na łamach amerykańskich mediów Jean-Briac Perrett, prezes Discovery Network International

- Upolitycznienie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest naprawdę niepokojące. Tak samo jak głosowanie, które będzie mieć miejsce w tym tygodniu w polskim parlamencie - nie tylko dla nas jako firmy, lecz także dla Polaków, polskiej gospodarki i każdej firmy inwestującej w Polsce - stwierdził szef Discovery Network International.

Swój protest przeciwko nieprzedłużaniu koncesji dla TVN i TVN24 złożyli w Sejmie we wtorek dziennikarze. Pod apelem, zainicjowanym przez Mariusza Jałoszewskiego z OKO.Press i Wojciecha Czuchnowskiego z „Gazety Wyborczej” – ostatecznie podpisało się 801 dziennikarzy. Prowadzący wieczorne „Fakty” Piotr Marciniak zaprezentował – wyraźnie wzruszony – odezwę dziennikarzy w obronie TVN i podziękował za tę inicjatywę.

Na antenie TVP Info pokazywano część środowych obrad Sejmu. Po wystąpieniu posła PiS Marka Suskiego przerwano jednak transmisję. Po południu nadawany jest program ze studia, tematem przewodnim - odwołanie z rządu Jarosława Gowina. Komentatorem jest Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".

fot. Wirtualnemedia.pl

Obrady Sejmu na bieżąco transmituje Polsat News.

fot. Wirtualnemedia.pl

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W drugiej połowie lipca na posiedzeniu KRRiT w głosowaniach odpowiedniej większości nie zyskały ani wniosek o przedłużenie koncesji TVN24, ani o nieprzedłużenie tej koncesji.

Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września. TVN24 jest zdecydowanie najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce. Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN.

- Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

O „Lex TVN” szef ambasady USA i rzecznik Departamentu Stanu

Wątpliwości członków KRRiT budzi struktura kapitałowa TVN Grupy Discovery. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji mówi, że koncesjonowane mogą być rozgłośnie radiowe lub stacje telewizyjne, których właścicielem jest spółka zarejestrowana w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Niderlandach, a więc w EOG. Spółka w Amsterdamie należy jednak do amerykańskiego koncernu Discovery. To budzi wątpliwości KRRiT.

Zobacz także: Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Nazywany „Lex TVN” projekt posłów PiS zakazuje sprawowania pośredniej kontroli nad koncesjonowaną w Polsce stacją przez spółkę spoza EOG. Gdyby przepisy weszły w życie, Discovery musiałby odsprzedać Grupę TVN. TVN24 poinformował, że we czwartkowym posiedzeniu KRRiT wziął udział poseł PiS Marek Suski, jeden z twórców „Lex TVN”. KRRiT twierdzi, że nie wpływał na jej członków, tylko konsultował harmonogram prac poselską ustawą.

Wielu komentatorów oceniło, że ustawa wymierzona jest w należącą do Amerykanów telewizję TVN, której informacyjny kanał TVN24 stara się obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie. Zgłoszony projekt nowelizacji krytycznie ocenili przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. - USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

- W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - stwierdził Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

- Jak na razie przyszłość projektu medialnego rysuje się raczej w kolorach ciemnych, a może nawet czarnych, skoro nawet we własnym obozie politycznym nie mamy poparcia dla takiego rozwiązania; trudno zrozumieć o co im chodzi, bo zachowują się, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji - ocenił Marek Suski na antenie TV Republika.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

Kaczyński chwalił TVP i kupno Polska Press przez Orlen

W maju w rozmowie z „Wprost” Jarosław Kaczyński pozytywnie ocenił Telewizję Polską z Jackiem Kurskim jako prezesem.

- Uważam, że to jest dobra robota. Po owocach ich poznacie. Miliony ludzi wie dziś więcej o Polsce niż przedtem i to są wyborcy. Jest wybór: każdy może wziąć sobie pilota i przełączyć na TVN. A w porównaniu z TVN ta telewizja publiczna jest po prostu wzorem cnót wszelakich - stwierdził prezes PiS.

Zapowiedział, że partia rządząca nie wycofuje się z zapowiedzianego na początku br. podatku od wpływów reklamowych. Zapewnił też, że władz nie obawia się powtórki z protestu przeprowadzonego przeciw tej daninie przez wiele mediów prywatnych pod hasłem „Media bez wyboru”.

Kiedy pod konie ub.r. państwowy koncern PKN Orlen ogłosił, że kupi wydawnictwo Polska Press, Jarosław Kaczyński nie krył radości. - Uważam, że jest jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat. To pierwszy krok w drugą stronę - stwierdził. - Musimy mieć własne media. Media niepolskie powinny być w naszym kraju rzadkim wyjątkiem - ocenił.

Kiedy transakcja została sfinalizowana na początku marca, ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do sądu odwołanie od bezwarunkowej zgody prezesa UOKiK na to przejęcie.

Dołącz do dyskusji: Obrady Sejmu ws. lex TVN transmitowane także w głównym TVN. "Atak PiS na wolne media"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yeti
xD
odpowiedź
User
GRZEGORZ
JAK JA NIE ZNOSZĘ TEGO KŁECZKA.CO ZA PASKUDNY TYP.WIECZNIE TYLKO W TEJ TELEWIZJI KURSKIEGO SĄ OD RANA DO WIECZORA KARNOWSCY, SAKIEWICZ ITD.CZY NIE MOŻE TAM PRZYJŚĆ KTOŚ O INNYCH POGLĄDACH.PODLIZUJĄ SIĘ TEJ WŁADZY JAK NIE WIEM CO.
odpowiedź
User
pasjonat
TVP Kłamie
TVP bierze kasę z podatków obywateli
płacisz tylko na tvp abonament rtv
tvp dostaje z podatków 2 mld zł

tvn i polsat nie mają ani gr z abonamentu rtv!!
Czemu ludzie nie uczą się na swoich błędach !
odpowiedź