SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od czasu uchwalenia "Lex TVN" 15 tysięcy wzmianek medialnych o ustawie

Wciągu pięciu dni, od 11 sierpnia 2021 r. o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej "Lex TVN", we wszystkich mediach pojawiło się 15 tysięcy wzmianek o ustawie wynika z danych Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). W stacjach TVN o ustawie mówiono 12 godzin, u nadawcy publicznego zaś godzinę.

Article

11 sierpnia Sejm po burzliwych obradach przyjął projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery. Dlatego projekt zaczęto nazywać "Lex TVN".

Po głosowaniu Marek Suski zapowiedział, że w Senacie zostanie zgłoszona poprawka, na mocy której nowe przepisy nie będą dotyczyć stacji satelitarnych takich jak TVN24.

IMM: 7,8 tys. publikacji o protestach ws. "Lex TVN"

Instytut Monitorowania Mediów wyliczył, że od 11 do 15 sierpnia br. o samej ustawie we wszystkich mediach pojawiało się ponad 15 tys. wzmianek, w tym 52 proc., czyli 7,8 tys. publikacji dotyczy społecznych manifestacji w obronie wolności mediów.

Protesty odbywały się w całej Polsce głównie 11 sierpnia. Ze wszystkich materiałów dotyczących wystąpień przeciwko „Lex TVN” 60 proc. to przekazy w samych social mediach (Twitter, Facebook, Instagram, YouTube) z  całkowitym dotarciem 3,1 mln kontaktów - podał IMM.

W prasie pojawiło się 107 tekstów o "Lex TVN". Tytuły o największym zasięgu, które publikowały informacje o ustawie w dniach 11-15 sierpnia to: "Fakt", "Super Express", "Gazeta Wyborcza", "Nasz Dziennik", "Wprost", "Gazeta Polska Codziennie", "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna".

W radiu wyemitowano dokładnie 211 wzmianek z dotarciem 7,3 mln kontaktów - najczęściej o kontrowersjach związanych z „Lex TVN” mówiły stacje RMF FM, Radio Zet, Radio Vox FM, i TOK FM. W telewizji natomiast wypuszczono w tym krótkim okresie aż 188 materiałów o łącznym zasięgu 46,3 mln.

W TVN 12 godzin o "Lex TVN",  a w TVP godzina

W stacjach z Grupy TVN - TVN, TVN24, TVN24 Biznes i Świat i TTV - ukazały się 132 materiały o dotarciu 34 mln i czasie antenowym 12 godzin

W telewizji publicznej - TVP Info, TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP3 Szczecin, TVP3 Lublin - wyemitowano 23 materiały z dotarciem 7,7  mln i czasie antenowym 1 godziny.

Na kanałach z Grupy Polsat - Polsat, Polsat News, Polsat News 2 –  nadano 20 przekazów z dotarciem 4,5 mln i czasie antenowym 2 godzin.

Pozostałe telewizje, w tym TV Republika, WTK, TV Toruń, nadały 13 materiałów o zasięgu 92 tys. i czasie antenowym 2 godzin.

 

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Przedłużenie koncesji dla TVN24 (bądź nie) leży w rękach pięcioosobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nie podjęła decyzji od 17 miesięcy. Ostatnie posiedzenie – czwartkowe – także nie przyniosło oczekiwanego rozwiązania. „Za” przedłużeniem koncesji głosowała jedna osoba, trzy – przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Dokładnie odwrotnie rozłożyły się głosy, gdy głosowani nieprzedłużenie koncesji (trzy głosy „za”, jedna „przeciw”, jedna wstrzymała się). Dla podjęcia skutecznej decyzji potrzebne są cztery głosy.

W rozmowie z agencją Associated Press szef Discovery Networks International podkreślił, że TVN jest obecnie wyceniany na około 3 mld dolarów i że firma ma wobec swoich akcjonariuszy obowiązek powierniczy obrony swoich interesów. - Nie mamy zamiaru sprzedawać ani odchodzić - powiedział. Koncern poinformował polskie władze, że podejmie działania prawne w razie nieprzedłużenia koncesji satelitarnej TVN24 przez KRRiT oraz uchwalenia nowelizacji ustawy medialnej. Podstawą jest traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA z 1990 roku.

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

Dołącz do dyskusji: Od czasu uchwalenia "Lex TVN" 15 tysięcy wzmianek medialnych o ustawie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hutnik
Nie było takiego projektu.Nie ma takiej ustawy.
odpowiedź