SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Liczba patronów Radia Nowy Świat spadła poniżej 30 tys. "Może zyskać nowych z powodu kryzysu w Trójce"

Po kryzysie wizerunkowym związanym z nazywaniem aktywistki Margot męskim imieniem i odejściu prezesa stacji Piotra Jedlińskiego, Radiu Nowy Świat ubyło ponad 600 patronów. - Rezygnacja kilkuset osób nie jest istotną zmianą, nie zmieniło się też diametralnie finansowanie. Pamiętajmy, że teraz duży kryzys przeżywa Trójka, co oznacza, że kolejni dziennikarze mogą dołączyć do Nowego Świata - mówi Wirtualnemedia.pl medioznawca Maciej Myśliwiec.

Article

Tydzień temu pisaliśmy, że Radio Nowy Świat ma już 30 629 patronów, którzy finansują stację sumą ponad 735 tys. zł miesięcznie i ogółem zebrano już prawie 2,749 mln zł. W poniedziałek rano okazało się, że zmalała liczba patronów. Jest ich 29 986, co oznacza, że ubyło ich aż 643. Miesięcznie stacja może liczyć na 725 471 zł, a w sumie zebrała już prawie 3,2 mln zł.

Prawdopodobnie ma to związek z kryzysem wizerunkowym, do którego doszło dwa tygodnie temu. W poniedziałek 10 sierpnia br. Piotr Jedliński zrezygnował ze stanowiska prezesa spółki zarządzającej internetowym Radiem Nowy Świat. Dzień wcześniej był krytykowany przez internautów, bo początkowo sprzeciwił się na Facebooku określaniu w rodzaju żeńskim aktywistki LGBT Margot, która według dokumentów nazywa się Michała Sz., ale identyfikuje się jako osoba niebinarna.

Po kilku godzinach Piotr Jedliński skasował poprzedni wpis i zamieścił kolejny, w którym wyjaśnił: - Miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze. Nie zamierzałem dołączać do prześladujących - zapewnił.

"Kolejni dziennikarze z Trójki mogą przejść do Nowego Świata"

Własne oświadczenie w sprawie określania Margot jako mężczyznę, wydało szefostwo i udziałowcy Radia Nowy Świat, w którym odcięło się od Jedlińskiego. Podpisali je: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski. - Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności - napisali.

Medioznawca Maciej Myśliwiec, właściciel agencji Social Sky, nie uważa, żeby odejście kilkuset patronów mogło zagrozić pozycji radia.

- Rezygnacja kilkuset osób nie jest istotną zmianą w skali łącznej liczby patronów, która cały czas utrzymuje się na podobnym poziomie. Nie zmieniło się też diametralnie finansowanie. Oczywiście, liczba 600 patronów robi wrażenie, ale przychodzą też nowi, więc jest rotacja. Pamiętajmy też, że teraz duży kryzys przeżywa Trójka, co oznacza, że kolejni dziennikarze mogą dołączyć do Nowego Świata - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Myśliwiec.

Jedliński jest jednym z założycieli Radia Nowy Świat i pozostaje największym udziałowcem Ratujmy Trójkę, ma 30 proc. kapitału firmy. Rozgłośnia jest emitowana w internecie od 7 lipca, kilka dni temu poinformowała, że jej aplikację pobrało już 200 tys. osób. Z kolei w Open FM i WP Pilot stacja ma już łącznie prawie milion unikalnych użytkowników. Stację bezpłatnie udostępnia Open FM oraz WP Pilot. Można jej słuchać także przez aplikacje mobilne w Android i iOS, a w WP Pilot - w Windows i Xbox oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Liczba patronów Radia Nowy Świat spadła poniżej 30 tys. "Może zyskać nowych z powodu kryzysu w Trójce"

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joe
To radio nie przetrwa ... Jak widać tam tez są jaja i to wszystko.
odpowiedź
User
patron
Niech im wszystkim patronuje ich symbol „czekoladowy orzeł”
odpowiedź
User
Edi
Mimo wielkiego obrzydzania RNŚ przez powszechnych tu złośliwców, odeszło 600 Patronów z 30.000. Musicie bardziej się postarać. Nie wystarczy zaklinać...
odpowiedź