SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu rtv. Projekt ustawy w Sejmie

Do Sejmu trafił wspierany przez Platformę Obywatelska obywatelski projekt ustawy zakładającej likwidację TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poparło go ponad 100 tys. osób - Media państwowe pod rządami PiS-u dawno przestały być państwowe, przestały dbać o interes rzetelnej informacji - podkreślił wiceszef PO Rafał Trzaskowski.

Podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji TVP Info i abonamentu radiowo-telewizyjnego, zapowiedzianą przez Rafała Trzaskowskiego w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, były zbierane od lutego do jesieni ub.r.

Na piątkowej konferencji Trzaskowski poinformował, że zebrano znacznie powyżej wymaganego pułapu 100 tys. podpisów. Wyjaśnił też, dlaczego PO dopiero teraz skierowała inicjatywę do kancelarii Sejmu. - Czasy pandemii, wojna w Ukrainie nie sprzyjały, żeby podjąć ten temat, bo były inne priorytet - stwierdził.

Jako inny powód wskazał to, że w ramach budżetu na przyszły rok, przyjętego w czwartek przez Sejm, zwiększono rekompensatę abonamentową dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z 2 do 2,7 mld zł. Według Trzaskowskiego to środki na propagandę obecnej władzy przed wyborami parlamentarnymi.

Prezydent Warszawy zwrócił uwagę, że dotacja budżetowa dla Warszawy została obniżona o 2 mld zł (budżet stolicy na 2023 roku przyjęto w czwartek). - Już wiemy, na co te pieniądze są przeznaczane. Właśnie po to pieniądze są zabierane Polkom i Polakom, żeby finansować z nich propagandę - skomentował.

- Media państwowe pod rządami PiS-u dawno przestały być państwowe, przestały dbać o interes rzetelnej informacji. Nie sposób nazwać ich dzisiaj mediami publicznymi - ocenił Trzaskowski. - Manipulacja przez cały czas, no i oczywiście skrajne upartyjnienie tych mediów. Pamiętamy szczucie na lekarzy, na nauczycieli, na osoby LGBT, na uchodźców, na właściwie wszystkie mniejszości - wyliczył.

 

Trzaskowski podał kilka konkretnych przykładów, m.in. stwierdzenie na „pasku” w Telewizji Polskiej podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku: „Zwolennicy Trzaskowskiego niszczą Polaków” oraz „niesamowitą nagonkę na Pawła Adamowicza”.

O tej ostatniej sprawie szerzej mówił Piotr Adamowicz, poseł PO, brat zamordowanego prezydenta Gdańska. Zwrócił uwagę, że Telewizja Polska przegrała wszystkie procesy, które wytoczyła znanym osobom zarzucającym jej nagonkę na Pawła Adamowicza.

PO chce usunąć TVP Info z ustawy o radiofonii i telewizji

Obywatelski projekt złożony w Sejmie zakłada przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. W jego uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z ustawą o rtv, Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania "wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego". Projekt zakładał więc taką zmianę przepisów (art. 21 i art. 26) ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów.

W ocenie autorów projektu, "TVP Info spełnia rolę typowej stacji propagandowej, której celem jest utrwalenie władzy partii Jarosława Kaczyńskiego". "Tendencyjne pytania, agresja wobec polityków opozycji, nieprawdziwe materiały – to tylko niektóre z narzędzi uprawiania polityki przez tę stację. Stała się ona bowiem narzędziem polityki, nieróżniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych czy tej, która funkcjonowała w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w czasach komunizmu" - napisano w uzasadnieniu projektu.

W kwestii abonamentu z kolei projekt przewiduje uchylenie w całości ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada także umorzenie z urzędu, wszczętych i prowadzonych na podstawie tejże ustawy z postępowań egzekucyjnych o należności zaległych opłat abonamentowych.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, iż "media publiczne działają w formie spółek, których działalność finansowana jest z wielomiliardowych dotacji z budżetu państwa oraz przychodów z obrotu prawami do audycji i przekazów handlowych". "Utrzymywanie obowiązku wnoszenia przez obywateli opłat abonamentowych w celu finansowania działalności stronniczych, nieobiektywnych i zakłamujących rzeczywistość mediów publicznych jest niezasadne" - dodano.

Budka i Trzaskowski zachęcali do poparca projektu

Na początku lutego ub.r. ówcześni liderzy Platformy Obywatelskiej Borys Budka i Rafał Trzaskowski ogłosili start akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie likwidacji TVP Info. Szefami komitetu zajmującego się tą sprawą zostali Trzaskowski i Cezary Tomczyk. Jednak z początku szło nie najlepiej. - Udało nam się zebrać 7 tysięcy podpisów pod założeniem komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info – mówił wówczas Budka podczas konferencji prasowej.

Ówczesny szef PO uzasadniał, że w TVP Info „zamiast rzetelnej informacji mamy fabrykę hejtu, nienawiści, ale przede wszystkim biuletyn partyjny zamiast normalnej telewizji informacyjnej”. - Telewizję publiczną należy zbudować od nowa, trzeba przywrócić standardy rzetelnego dziennikarstwa - podsumowywał Borys Budka.

Rafał Trzaskowski inicjując zbiórkę podpisów, dodawał: - To jest w pewnym sensie możliwość opowiedzenia się właśnie za prawdą. To jest demonstracja, na którą namawiamy naszych obywateli sprzeciwu wobec tej manipulacji, która nas zalewa z tak zwanej telewizji publicznej.

Trzymiesięczny termin zbiórki minął w maju ub.r., ale z powodu obowiązujących jeszcze obostrzeń covidowych wymaganych podpisów nie udało się zebrać na czas. W czerwcu rzecznik PO, Jan Grabiec, nie potrafił nam odpowiedzieć, ile ich ostatecznie zebrano, zrzucając to na karb tego, iż odpowiedzianymi za akcję są Tomczyk i Trzaskowski.

W czerwcu partia wróciła do zbierania podpisów. - Nastąpił restart akcji. Po pandemicznym wyciszeniu, gdy nie można było ich zbierać, ruszyliśmy na nowo z akcją, podpisy zbierane są w rozmaitych miejscach w kraju, idzie to bardzo dobrze. Jestem pewien, że zmieścimy się w terminie i zbierzemy 100 tys. podpisów do lipca - mówił nam wówczas Jan Grabiec. 

Ostatecznie ten pułap został osiągnięty w październiku. - Zgodnie z prawem komitet ma czas na dostarczenie ich do Parlamentu do końca pandemii, plus miesiąc, jeśli dobrze pamiętam. Mamy więc sporo czasu, który załatwiło nam PiS. Moim zdaniem ten projekt będzie trzymany w zanadrzu w oczekiwaniu na właściwy moment, by wyjąć projekt i zanieść do Sejmu - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Grabiec w połowie października.

Z kolei nowy szef PO Donald Tusk nie był zdecydowany, czy podpisze się pod projektem ustawy likwidującej TVP Info. - Ludzie potrzebują w Polsce rzetelnej informacji i oczywiście trzeba zrobić wszystko, żeby tego typu zwyrodnienia, jak dzisiaj TVP Info czy telewizja publiczna zmieniły zasadniczo swój charakter. Nie zastanawiałem się jeszcze nad samym postulatem likwidacji TVP Info, ale oczywiście sama ta stacja robi wszystko, żeby uzasadnić [ten projekt - przyp. red] - odpowiedział Tusk latem ub.r.

Natomiast posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska w grudniu ub.r. w rozmowie z PAP potwierdziła, że projekt, pod którym zebrano wymagane 100 tysięcy podpisów, nie trafi do Sejmu. "Nie rezygnujemy z zamiaru odbudowy mediów publicznych, ale myślę, że w tym Sejmie ten projekt nie zostałby nawet rozpatrzony" - wyjaśniła.

Jak dodała, naprawy wymaga cała TVP, a nie tylko jeden jej kanał tematyczny. Przyznała, że przekaz TVP Info jest pełen "kłamstw, pomówień, nienawiści i pogardy", są tam wyłącznie komentarze zamiast rzetelnej informacji. "Na szczęście coraz więcej Polaków uważa, że media te nie spełniają swojej roli, więc mam nadzieję, że po wyborach wszyscy wspólnie, cała dzisiejsza opozycja demokratyczna odbuduje media publiczne, które są potrzebne w każdym demokratycznym państwie" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Według niej, media publiczne powinny oferować widzom zarówno obiektywną informację, jak i wysoką kulturę czy programy oświatowe. "To powinny być media, w których każdy odnajdzie coś dla siebie - media, które nie będą nakierowane na zarabianie pieniędzy, a służenie obywatelom. Takie media będziemy musieli stworzyć, to będzie obowiązek całej klasy politycznej" - powtórzyła wicemarszałek Sejmu.

Politycy PO kontra dziennikarze TVP Info

Od stycznia do września 2019 roku politycy Platformy Obywatelskiej bojkotowali wszystkie programy publicystyczne Telewizji Polskiej. Rozpoczęli akcję żeby sprzeciwić się materiałom TVP po zabójstwie Pawła Adamowicza, zawiesili ją przed decydującą fazą kampanii do wyborów parlamentarnych.

Natomiast od jego powrotu do krajowej polityki w połowie ub.r. głównym celem krytyki TVP Info stał się Donald Tusk. Kilka razy pytania z mocnymi tezami zadawał mu reporter stacji Miłosz Kłeczek.

- Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem… - pytał Tuska Kłeczek na początku lipca na korytarzu sejmowym. - Coś się zmieniło, jeśli chodzi o wyobrażenie Polaków na temat tego, jaką funkcję pełni wasza telewizja - odpowiedział szef PO.

- Gdybyście państwo, zwracam się do TVP Info, połowę tego czasu, który od kilku tygodni poświęcacie na lekcje niemieckiego z moim udziałem przeznaczyli na promocję szczepień - zasugerował Donald Tusk na konferencji pod koniec lipca. - Odnoszę wrażenie, że Donald Tusk nie wie, co mówi - skomentował Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Pod koniec października Miłosz Kłeczek spytał Donalda Tuska, czy zna pojęcie zdrady. - Jak słyszę tego typu pytania, to czuję się mniej więcej tak samo, jak wtedy kiedy przesłuchiwał mnie funkcjonariusz SB - skomentował szef PO.

Pod koniec listopada poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński wyszedł ze studia w trakcie programu „Woronicza 17” w TVP Info, zarzucając prowadzącemu Miłoszowi Kłeczkowi, że jest funkcjonariuszem, a nie dziennikarzem. - Pan przyszedł odstawić medialną szopkę - powiedział mu Kłeczek.

Dołącz do dyskusji: PO chce likwidacji TVP Info i abonamentu rtv. Projekt ustawy w Sejmie

66 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qba
Wolność słowa wg PO.
Jak chcą zlikwidować TVP Info powinni też zakazać emisji TVN24.
odpowiedź
User
Gość
Partyjny bełkot to nie informacja. Dlatego powinna być prawdziwa "tv publiczna" równa dla każdej formacji politycznej, albo jeżeli to niemożliwe jest to likwidacja.
odpowiedź
User
fgh
Generalnie pamiętamy, że Platforma dopóki nie rządzi chce likwidować wiele rzeczy a potem jest jak jest. Chodzi o to, że w partii brak jest pomysłu na cokolwiek poza rządzeniem.
odpowiedź