SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Louis Vuitton najcenniejszą marką luksusową w rankingu BrandZ

Czternasty rok z rzędu Louis Vuitton zostało najcenniejszą marką luksusową w rankingu BrandZ, autorstwa Kantara i WPP. Podium uzupełniają Chanel i Hermès. Segment dóbr luksusowych jest najszybciej rosnącą kategorią w tegorocznym zestawieniu.

fot. Shutterstock.comArticle

Wartość marki Louis Vuitton (należącej do koncernu LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton) wzrosła w ciągu ostatniego roku o 15 proc. do 47,2 mld dolarów. Kolejne miejsca zajmują Chanel (37,0 mld dolarów) i Hermès (31,0 mld dolarów). W rankingu dominują marki francuskie – jest ich aż sześć w pierwszej dziesiątce (Top 10) rankingu BrandZ dla segmentu dóbr luksusowych.

Najszybciej rosnącą marką okazał się Dior (nr 8), którego wartość wzrosła o 29 proc. do poziomu 4,66 mld dol. Do dobrych wyników marki przyczyniły się szczególnie wyniki w Chinach i USA, a Dior kontynuował niezwykłe sukcesy swojej oferty kosmetyków i perfum na całym świecie.

- Liczba osób, które są w stanie kupować produkty luksusowe jest nadal ograniczona, natomiast media społecznościowe poszerzają możliwość docenienia marek luksusowych, ponieważ marki te wzmacniają i doskonalą swoją obecność w tych mediach, a ponadto wprowadzają innowacyjne sklepy w świecie realnym - komentuje Elspeth Cheung, dyrektor ds. Global BrandZ Valuations w firmie Kantar.

Świat goni za luksusem

W porównaniu do ubiegłego roku sektor dóbr luksusowych odnotował większy wzrost niż pozostałe kategorie w rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za rok 2019. Łączna wartość marek z tej kategorii wzrosła o 29 proc., zyskując ponad 38 mld dol. i osiągając poziom 171,3 mld dol.

Jak wskazują autorzy raportu, kategoria dóbr luksusowych odnotowała wyjątkowy wzrost dzięki przesunięciu istniejącego napięcia między ekskluzywnością a dostępnością, co jest związane z atrakcyjnością dla dwóch różnych grup odbiorców.

Starsi, tradycyjni konsumenci chcą poczuć więź z coraz bardziej młodzieńczym i włączającym duchem towarów z luksusowej półki. Z kolei młodsi klienci aspirują do marki luksusowej, nawet jeśli stać ich tylko na symboliczny zakup niewielkiego produktu.

Pomimo spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach chińscy konsumenci nadal są motorem wzrostu kategorii. Kilka marek, w tym Saint Laurent/Yves Saint Laurent, Chanel i Gucci, osiągnęło wzrost dzięki skutecznemu odwołaniu się do młodszych pokoleń chińskich konsumentów poprzez platformy społecznościowe, takie jak WeChat i Instagram.

- Marki luksusowe, które ignorują kwestie CSR, robią to na własne ryzyko. Obserwujemy, że coraz więcej marek luksusowych zajmuje stanowisko w ważnych sprawach. Pozytywna aktywność marki pomaga jej zademonstrować jasny cel i autentyczność. Dla niektórych klientów skojarzenie marki z konkretnym dążeniem politycznym lub społecznym sprawia, że zakup czegoś luksusowego dla siebie staje się bardziej dopuszczalny - ocenia Elspeth Cheung.

Jak powstał ranking BrandZ Top 100?

Ranking najcenniejszych marek świata BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brands prowadzony przez firmę Kantar. Jest to j badanie, które łączy w sobie wskaźniki wartości marek oparte na wywiadach przeprowadzanych z ponad 3 milionami konsumentów na całym świecie. Wywiady te dotyczą tysięcy globalnych marek konsumenckich oraz marek z segmentu business-to-business. Następnie przeprowadzana jest metodologicznie analiza wyników finansowych i biznesowych każdej z firm (na podstawie danych dostarczanych przez Bloomberg i Kantar Worldpanel), aby wyodrębnić wpływ marki na generowaną sprzedaż i wartość dla akcjonariuszy. Kluczowym elementem przy określaniu wartości marki jest jej postrzeganie przez konsumentów, ponieważ marki są wypadkową wyników biznesowych, atrakcyjności produktu, klarownego pozycjonowania oraz pozycji lidera. W rankingu brane są pod uwagę różnice regionalne, ponieważ – nawet w przypadku prawdziwie globalnych marek – wskaźniki udziału marek w budowaniu wartości mogą być znacząco odmienne w różnych krajach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Louis Vuitton najcenniejszą marką luksusową w rankingu BrandZ

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Milionerzy
Trzeba miec nierowno pod kopula by placic za nazwe. A jak koleżanki krzyeo patrza na cos tanszego to czas je zmienic
odpowiedź
User
Ariadna
Trzeba miec nierowno pod kopula by placic za nazwe. A jak koleżanki krzyeo patrza na cos tanszego to czas je zmienic


Więc wydawaj własne pieniądze na tanią szmirę z Chin.
odpowiedź