SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Popularny program TVN24 bez napisów dla niesłyszących. „Polepszymy udogodnienia”

Od niedzieli 7 listopada program publicystyczny TVN24 „Loża prasowa” jest nadawany bez napisów dla niesłyszących. Biuro prasowe TVN Grupy Discovery zapewnia, że to chwilowa niedogodność i wkrótce niepełnosprawni zyskają więcej treści z napisami.

Małgorzata Łaszcz, gospodynii „Loży prasowej”; fot. TVN24Article

O tym, że na razie „Loża prasowa” prowadzona przez Małgorzatę Łaszcz będzie emitowana bez udogodnień dla niepełnosprawnych TVN24 poinformował pod koniec tygodnia. - Aby sprostać potrzebom i oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami, nieprzerwanie pracujemy nad polepszeniem naszej oferty udogodnień. Brak udogodnień w „Loży prasowej” ma charakter tymczasowy i wynika z realizacji kwartalnych kwot, o których decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Udogodnienia te wrócą do „Loży prasowej” już wkrótce (najpóźniej w styczniu), a oferta udogodnień powiększy się również o dodatkowe programy – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Grupy Discovery.

Zobacz także: Skórzyński obsłuży reportersko Puchar Świata w skokach narciarskich. „Będzie inaczej niż w TVP”

Coraz więcej programów z napisami

Z napisami dla niesłyszących TVN24 nadaje dalej programy „Tak jest”, „Fakty po Faktach”, „Kropka nad i”, „Czarno na białym”, „Kawa na ławę”  i „Superwizjer”. Magazyn „Nowa Maja w ogrodzie” jest dostępny nie tylko z napisami, ale także z językiem migowym.

Do 2011 roku polskie prawo nie wymagało od nadawców emisji programów z napisami. W tym roku doszło jednak do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zobowiązała stacje telewizyjne do emitowania minimum 10 proc. kwartalnego czasu nadawania programów z napisami, audiodeskrypcją i językiem migowym. KRRiT zdecydowała się wówczas, żeby nadawcy dokonali w tej sprawie samoregulacji, samodzielnie określając szczegóły udogodnień dla niepełnosprawnych.

Do kolejnej nowelizacji ustawy doszło w 2018 roku. Ustawodawca zobowiązał KRRiT do określenia w drodze rozporządzania szczegółów udogodnień. Z roku na rok ma być ich coraz więcej. W 2019 roku udogodnienia dla niesłyszących miały stanowić już 15 proc. czasu nadawania, w 2020  i 2021 -  25 proc., w 2022 i 2023 będzie to 35 proc., a w 2024 roku aż 50 proc.  kwartalnego czasu nadawania programów.

KRRiT zdecydowała w rozporządzeniu, że za 3 lata co najmniej 40 proc. czasu antenowego ma przypadać programom z napisami, 7 proc. z audiodeskrypcją i 3 proc. z językiem migowym. W przypadku programów informacyjnych i publicystycznych danego nadawcy napisami ma opatrzonych 44 proc. takich pozycji danego nadawcy. KRRiT prowadzi kontrole w zakresie udogodnień dla niepełnosprawnych.

Oglądalność „Loży prasowej”

„Loża prasowa” emitowana jest w TVN24 w niedziele o godz. 11.50. Jej średnia widownia w okresie od 3 stycznia do 8 sierpnia br. wyniosła 657 tys. osób, co przełożyło się na 6,84 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 3,67 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 3,87 proc. w grupie 16-59. Program daje TVN24 pozycję zdecydowanego lidera oglądalności wśród stacji newsowych - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Popularny program TVN24 bez napisów dla niesłyszących. „Polepszymy udogodnienia”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
B
Czy ja dobrze rozumiem? Wg TVN24 - kwota minimalnego udziału programów z udogodnieniami została wypełniona, więc przestają generować napisy "bo już nie muszą"?
odpowiedź
User
Gb
"Brak udogodnień w „Loży prasowej” ma charakter tymczasowy i wynika z realizacji kwartalnych kwot, o których decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Udogodnienia te wrócą do „Loży prasowej” już wkrótce (najpóźniej w styczniu)"

Przecież to tłumaczenie biura prasowego TVN24 jest kuriozalne. Ta "kwota" to tylko obowiązek minimum, a nie maksimum. To stacji powinno zależeć, aby dotrzeć do jak największej ilości widzów. Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Jak widać dotarcie do tej całkiem pokaźnej grupy Polaków jest dla nadawcy tylko PRZYKRYM OBOWIĄZKIEM :-( .

Niestety inni nadawcy podchodzą podobnie.
odpowiedź
User
Aneta P
Co śmieszniejsze jak dodawali w wakacje udogodnienia do "Szkła" nikt się o tym nie zająknął, a tu szukanie sensacji...
odpowiedź