SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Tegoroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski. - Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało. I się nie uda. Pracujemy dalej - mówił podczas uroczystej gali laureat.

Marcin Gutowski podczas gali wręczenia Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, fot. materiały prasoweArticle

Marcin Gutowski dostał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż telewizyjny "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", opowiadający o przypadkach tuszowania skandali pedofilskich w Kościele i roli, jaką w tym procederze mógł odgrywać kard. Stanisław Dziwisz. Materiał ukazał się 9 listopada 2020 r. w programie "Czarno na Białym" w TVN24. Zwycięzca oprócz statuetki otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł netto.

- Jestem reporterem, mam słuchać i przekazywać to, co usłyszę, moim odbiorcom. Temu służy moja praca. Dlatego jeszcze raz najbardziej dziękuję tym, którzy dzielą się ze mną i moimi kolegami swoimi historiami. To dzięki państwu ta praca ma sens - podkreślił Marcin Gutowski, odbierając statuetkę z rąk redaktora naczelnego Radia Zet Mariusza Smolarka.

- Taka mała koincydencja dziś nastąpiła: musiałem oddać jednej z redaktorek, współpracującej ze mną, ważne nagranie do kolejnej części cyklu dotyczącego nadużyć seksualnych w Kościele. Za kilka tygodni minie 20 lat od rozpoczęcia publikacji słynnego teamu "Spotlight" w Bostonie. W kolejnym reportażu chcemy o tym przypomnieć, dlatego dziś nagrywaliśmy rozmowę z Martinem Baronem, ówczesnym redaktorem naczelnym "Boston Globe", później redaktorem naczelnym "The Washington Post", który stworzył motto tego dziennika: "demokracja umiera w ciemności". Mam poczucie, że w ostatnim roku dość sporo tej ciemności przybyło w naszym dziennikarskim otoczeniu. Wyłączono sporo światła w mediach regionalnych, nie pozwala nam się oświetlać m.in. tego, co dzieje się na wschodniej granicy, co jest skandalem. Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało. I się nie uda. Pracujemy dalej. Są tematy, których się nie zostawia. Być może tym bardziej teraz, kiedy jest trudno, kiedy jest ciemniej, potrzeba naszego światła, które przebija się z większym trudem, ale będziemy to robić - dodał.

Honorowe wyróżnienia dla Jaconia, Harłukiewicza, Szczygła i Klauzińskiego

Kapituła wyróżniła również autorów cyklu artykułów o "układzie wrocławskim" - Jacka Harłukowicza ("Gazeta Wyborcza"), Konrada Szczygła (Fundacja Reporterów) i Sebastiana Klauzińskiego (OKO.press). Ich dziennikarskie śledztwo dotyczyło niejasnych relacji biznesowych agencji consultingowej R4S, założonej przez byłych polityków PiS - Adama Hofmana i Michała Wiórkiewicza - oraz byłego rzecznika prasowego komendanta głównego policji, Mariusza Sokołowskiego, ze spółkami skarbu państwa. Według dziennikarzy w zamian za załatwienie dostępu do polityków partii rządzącej firma miała zarobić na współpracy 1,2 mln zł. Artykuły można było przeczytać na łamach "Gazety Wyborczej" i OKO.Press.

Drugie honorowe wyróżnienie trafiło do rąk Piotra Jaconia, dziennikarza TVN24, za osobisty reportaż pt. "Wszystko o moim dziecku", opowiadający o codziennym życiu osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce. Powstał materiał o akceptacji i miłości rodziców do dziecka w zderzeniu z tradycyjnymi normami, nietolerancją, niezrozumieniem i odrzuceniem. Reportaż Jaconia został wyemitowany 30 marca 2021 r. na antenie TVN24 w programie "Czarno na białym".

Autorami pozostałych nominowanych materiałów są: Dariusz Faron i Marek Wawrzynowski (SportoweFakty.pl), Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz ("Gazeta Wyborcza"), Łukasz Grajewski ("Tygodnik Powszechny"), Michał Janczura (TOK FM), Bertold Kittel (TVN24), Ewa Siedlecka ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet), Janusz Schwertner (Onet), Sebastian Wasilewski (TVN24) oraz Edyta Żemła i Marcin Wyrwał (Onet). Wyróżniono w sumie cztery reportaże telewizyjne, cztery publikacje prasowe, cztery publikacje internetowe, w tym jeden reportaż filmowy, oraz jeden radiowy serial dokumentalny.

Specjalna uchwała Kapituły ws. Andrzeja Poczobuta

Tegoroczna uroczystość odbyła się w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Z uwagi na pandemię wzięli w niej udział wyłącznie nominowani, członkowie Kapituły i przedstawiciele organizatora.

Podczas gali Joanna Komolka, szefowa informacji w Radiu Zet, przewodnicząca Kapituły, odczytała specjalną uchwałę przyjętą jednogłośnie przez członków Kapituły Nagrody.

"Mija osiem miesięcy od bezprawnego uwięzienia polskiego dziennikarza, Andrzeja Poczobuta, przez białoruski reżim. Dziennikarza, który swoją postawą codziennie przypomina nam o wartościach nadrzędnych: niezależności, prawdzie, sprawiedliwości i wolności słowa. Andrzeju! Chylimy czoła przed Twoją niezłomną postawą. Pamiętamy, wierzymy i czekamy na Ciebie! Przyłączamy się do dotychczasowych apeli do władz polskich i instytucji międzynarodowych o użycie wszelkich środków, które doprowadzą do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W imię tych samych wartości, którym wierny pozostaje Andrzej, wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej do bezzwłocznego umożliwienia dziennikarkom i dziennikarzom dostępu do strefy objętej stanem wyjątkowym w celu realizacji konstytucyjnego prawa obywateli do informacji" - brzmi treść specjalnej uchwały.

Pod nią znalazły się podpisy 22 członków Kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021. W jej skład wchodzą: Jerzy Baczyński (redaktor naczelny tygodnika "Polityka"), Dariusz Ćwiklak (zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Newsweek Polska"), Robert Feluś (redaktor naczelny "Wprost"), Krzysztof Jedlak (redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej”), Jerzy Jurecki (redaktor naczelny "Tygodnika Podhalańskiego”), Joanna Komolka (dyrektor informacji Radia ZET - przewodnicząca), Katarzyna Kozłowska (redaktor naczelna dziennika "Fakt"), Jarosław Kurski (pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"), Michał Kuźmiński (zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego"), Piotr Mieśnik (redaktor naczelny Wirtualnej Polski), Edward Miszczak (dyrektor programowy TVN), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny kwartalnika "Więź"), ks. Adam Pawlaszczyk (redaktor naczelny tygodnika "Gość Niedzielny"), Michał Samul (redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN oraz szef pionu informacji telewizji TVN), Andrzej Skworz (redaktor naczelny magazynu "Press"), Michał Szułdrzyński (pierwszy zastępca redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita"), Nina Terentiew (dyrektor programowa Telewizji Polsat), Marek Twaróg (redaktor naczelny Presserwisu) i Bartosz Węglarczyk (redaktor naczelny Onetu).

Członkami honorowymi są ks. Adam Boniecki (redaktor-senior "Tygodnika Powszechnego"), Małgorzata Moszczeńska (dziennikarka Radia ZET w latach 1990-2020) i Katarzyna Radziwiłł (córka Andrzeja Woyciechowskiego). Funkcję sekretarza kapituły pełni mec. Karol Kuch.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana od 2005 roku

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest autorom materiałów dziennikarskich, które zdaniem kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

Po raz pierwszy została wręczona w 2005 r. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018), Marek i Tomasz Sekielscy (2019) oraz Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020).

W 2010 r. przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz XX-lecia", która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego - redaktora naczelnego tygodnika "Polityka", a w 2019 r. wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne "Dziennikarz dekady", które otrzymali Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka.

Dołącz do dyskusji: Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwer
Towarzystwo wzajemnej adoracji...
odpowiedź
User
iza
Wśród nominowanych tylko dwie kobiety, z czego jedna w duecie. To już nie istnieją w polskim dziennikarstwie? Przestały pisać? A może jak coś nie dotyka tej gównianej polityki to znaczy, że nie istnieje? To było pytanie retoryczne.
odpowiedź
User
obserwatorka
Gratulacje!
odpowiedź