SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marcin Jędrych zniknął z anteny RMF FM

W jesiennej ramówce RMF FM nie ma programów prowadzonych przez Marcina Jędrycha. Popularny prezenter związany ze stacją od 1990 r. w tym sezonie pojawia się wyłącznie w internetowym Radiu RMF24. - To, na której antenie występuję, zależy od decyzji szefostwa i rozkładu ramówek obu stacji - mówi nam Marcin Jędrych.

Marcin Jędrych, fot. archiwum prywatne Article

Marcin Jędrych to najdłużej pracujący prezenter na krakowskim Kopcu Kościuszki, gdzie znajduje się siedziba RMF FM. Stacja ruszyła 15 stycznia 1990 r. Jesienią tego samego roku dołączył do niej Marcin Jędrych. Kilka lat później stał się jednym z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych stacji. Prowadził wtedy m.in. "Listę Hop-Bęc", "JW23", "Europejską Listę Przebojów" czy coroczne plebiscyty na "Przebój Roku". Prezenter na początku 2003 r. odszedł z RMF FM do krakowskiego oddziału Radia ESKA (któremu wówczas szefował Piotr Metz, były dyrektor muzyczny RMF FM). Marcin Jędrych wrócił na Kopiec Kościuszki w 2007 r. Pozostaje tam do dziś.

Gdy w marcu 2021 r. startowało internetowe radio informacyjno-publicystyczne RMF24 (wówczas pod nazwą RMF24.pl), w gronie prowadzących programy znaleźli się najpopularniejsi dziennikarze RMF FM: Bogdan Zalewski, Tomasz Staniszewski, Darek Maciborek, Krzysztof Urbaniak i Marcin Jędrych. Od tego czasu można ich było usłyszeć nie tylko na głównej antenie, ale też w nowej rozgłośni. Teraz jest nieco inaczej. Od kilku dni obowiązuje jesienna ramówka RMF FM i RMF24. W tej pierwszej stacji nie ma już programów prowadzonych przez Marcina Jędrycha.

Coraz mniej Marcina Jędrycha w RMF FM

- Nie ma w tym sensacji, bo nadal jestem związany z tą samą firmą. Można mnie tylko usłyszeć na innej antenie - uspokaja dziennikarz. - W pierwszej połowie tego roku również przede wszystkim występowałem w Radiu RMF24. Czasem miałem programy w weekendy w RMF FM, ale pewnie można by je było policzyć na palcach jednej ręki. Na ten miesiąc jestem wpisany jedynie do ramówki Radia RMF24. Ale za tydzień może się okazać, że znów będę w RMF FM. To, na której antenie występuję, zależy od decyzji szefostwa i rozkładu ramówek obu stacji - wyjaśnia nam Marcin Jędrych.

Prezenter znacznie częściej występował na głównej antenie w wakacje. Prowadził wtedy m.in. wieczorne programy. Ostatnio pojawił się w RMF FM w sobotę, 3 września. Marcin Jędrych mówi nam, że już wcześniej było tak, że rzadziej można go było usłyszeć w RMF FM. - Zdarzało się, że kilka lat temu prowadziłem nocne programy i wówczas wielu słuchaczy pewnie nawet nie wiedziało, że pojawiam się w ich radiu. Dziś mniejsze znaczenie dla odbiorców ma to, kogo słyszą przez odbiornik - dodaje.

Muzyczny plebiscyt Marcina Jędrycha w RMF24

W jesiennej ramówce Radia RMF24 Marcin Jędrych będzie pojawiać się w tygodniu w wybrane dni w pasmach nadawanych w godz. 14:30-18:30 lub 18:30-21. Na stałe zagości za to w weekendowe popołudnia (w godz. 15-20). W soboty dziennikarz poprowadzi plebiscyt "240 artystów wszech czasów".

- Będzie to rodzaj muzycznej zabawy, bo program jest częściowo interaktywny. To słuchacze mogą wybierać artystów, którym poświęcę więcej uwagi na antenie - zapowiada Marcin Jędrych. Już teraz na stronie rozgłośni (Rmf24.pl/radio) można zaznaczyć jedną z 240 muzycznych legend wybraną przez redakcję. Oddany głos będzie zwiększał szansę, że to jemu będzie poświęcony odcinek programu. Autor audycji zapowiada, że najpewniej pod koniec roku zostaną zsumowane głosy słuchaczy i z nich powstanie plebiscyt na najpopularniejszych artystów wszech czasów.

W pierwszym wydaniu - w najbliższą sobotę, 10 września - bohaterami będą Gary Moore, Eric Clapton i grupa Scorpions. - To nasi artyści tygodnia, dlatego zagram ich największe przeboje, opowiem o ich twórczości, pokażę szerszy kontekst, ale nie będę się zagłębiał w szczegółową biografię muzyków, analizował gitarowych riffów czy oceniał, która płyta w ich karierze była najlepsza. Chcę przede wszystkim mówić o tym, jakie emocje wywołuje muzyka największych artystów oraz jak ich przeboje zmieniały świat. Program będzie nieco podobny do tego, co kilka lat temu prezentowałem z Markiem Piekarczykiem na antenie RMF FM w programie "Rockandrollowa historia świata" - zapowiada Marcin Jędrych. Autor dodaje, że w programie pojawią się także archiwalne wypowiedzi muzyków oraz piosenki innych wykonawców, którzy nie są "artystami tygodnia".

- Oczywiście, gdy coś ważnego się wydarzy, to jak przystało na radio informacyjne, od razu powiem o tym słuchaczom. Hasło RMF24 "Jeszcze więcej informacji" jest aktualne przez całą dobę, bez względu na to, jaki program jest emitowany - zaznacza Marcin Jędrych.

Sporo nowości w Radiu RMF24

Jesienna ramówka Radia RMF24 obowiązuje od 1 września. W internetowej stacji programy na żywo w dni powszednie są nadawane w godz. 7-21, a w weekendy w godz. 9-21. W tym sezonie stacja stawia na publicystykę. Codziennie emitowane są cztery rozmowy - "7 pytań o 7:07", którą prowadzą gospodarze porannego pasma - Tomasz Weryński lub Bogdan Zalewski; "Poranna Rozmowa w RMF FM" (godz. 8:02) Roberta Mazurka, "Rozmowa w południe" (godz. 12:02) prowadzona przez dziennikarzy stacji oraz "Popołudniowa Rozmowa" (godz. 18:02), której gospodarzami są Kazimiera Szczuka, Paweł Balinowski, Tomasz Terlikowski, Piotr Salak i Marek Tejchman. W soboty o godz. 8:31 powróci "Gość Krzysztofa Ziemca".

Nowością w Radiu RMF24 jest codzienny program Tomasza Terlikowskiego (nadawany w godz. 12:30-14:30), w którym autor podsumowuje bieżące wydarzenia, komentuje je z zaproszonymi ekspertami i politykami oraz przedstawia szerszy kontekst z reporterami stacji.

W soboty nową audycją będzie "Przegląd Zagraniczny" (w godz. 13-15) - magazyn międzynarodowy prowadzony na żywo przez Andrzeja Kohuta, amerykanistę, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalistę ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich. Weekendowy program uzupełnią pasmo informacyjno-publicystyczne Krzysztofa Urbaniaka (w godz. 9-13) oraz odcinki popularnych podcastów RMF FM: "Sceny zbrodni" i "Misja Specjalna".

O najważniejszych doniesieniach z kraju i ze świata słuchacze dowiadują się codziennie, przez całą dobę z "Faktów", które nadawane są w dni powszednie od godz. 5 do 19 oraz w soboty rano co pół godziny, a w pozostałych porach - co godzinę.

RMF FM to od lat zdecydowanie najpopularniejsza stacja radiowa w Polsce. Według badania Radio Track od maja do lipca br. miało rekordową słuchalność w historii pomiarów - 32 proc., o 2,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Marcin Jędrych zniknął z anteny RMF FM

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daniel
A napiszecie o zmianach personalnych w Zetce?
9 0
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Widać że RMF poważnie traktuje nową internetową stację RMF24. Dużo nowości na antenie i przeboje wszech czasów.
4 3
odpowiedź
User
Lolo
Zastąpi go Kazia Szczuka ?
11 0
odpowiedź