SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Balawajder odchodzi z RMF FM. „Naruszenie kodeksu postępowania”

Prowadzone w dziale informacji RMF FM postępowanie nie potwierdziło zarzutów mobbingu, ale stwierdziło jednak, że miały miejsce zachowania uznane za naruszenie kodeksu postępowania firmy - podała Grupa Bauer Media. W związku z tym z firmą rozstaje się dyrektor działu informacji Marek Balawajder. 

Marek Balawajder, fot. RMF FM/YouTubeMarek Balawajder, fot. RMF FM/YouTube

W czerwcu ub.r. w Grupie Bauer, do której należy też RMF FM, został wprowadzony wewnętrzny „Kodeks postępowania”. „Mówi naszym liderom, pracownikom, freelancerom, klientom, partnerom i dostawcom, w jaki sposób prowadzimy działalność w Bauer, do jakich zachowań zachęcamy i jakie standardy wyznaczamy sobie i ludziom, z którymi współpracujemy” - czytamy w nim. 

Równocześnie wydawca uruchomił także SpeakUp – usługę raportowania, za pomocą której pracownicy mogą zgłaszać zarządowi wszelkie nieprawidłowości w firmie. Można zrobić to albo pod nazwiskiem, albo anonimowo: jedne i drugie zgłoszenia firma zobowiązuje się dokładnie rozpatrzyć.  

Jak informował w październiku ub.r. portal Wirtualnemedia.pl, za pośrednictwem tego narzędzia spływały „liczne informacje”, dotyczące wieloletniego szefa jednego z działów w radiu RMF FM. - W Grupie Bauer Media, w tym w Grupie RMF działamy w sposób uczciwy i zgodnie z wysokimi standardami etycznymi. Każdą sprawę traktujemy bardzo poważnie. Obecnie prowadzone jest szczegółowe dochodzenie w sprawie zarzutów, które pojawiły się w ostatnim czasie – informował wtedy portal Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Grupie Bauer Media. 

Nieoficjalnie wiadomo, że w proces zaangażowana była centrala Grupy Bauer Media w Hamburgu. Teraz firma oficjalnie poinformowała o zakończeniu postępowania. 

Bauer: nie było mobbingu, ale naruszono kodeks postępowania

- Wyniki postępowania wskazują, że nie potwierdziły się zarzuty mobbingu w rozumieniu kodeksu pracy.  Miały jednak miejsce zachowania, które zostały uznane za naruszenie naszego kodeksu postępowania - podał w piątek wieczorem Maciej Brzozowski w przesłanym nam oświadczeniu. 

- W związku z tym dotychczasowy dyrektor działu informacji pan Marek Balawajder i zarząd Radia RMF FM uznali, iż dotychczasowa formuła współpracy wyczerpała się, wobec czego postanowiono o jej zakończeniu. Jednocześnie obie strony uznały, że nie będą udzielały publicznych wyjaśnień lub komentarzy zarówno w odniesieniu do dotychczasowej współpracy, jak też sposobów i przyczyn jej zakończenia - dodano.

Marek Balawajder z RMF FM związany był od 1997 r. Był reporterem, a także dyrektorem RMF Kraków i dyrektorem oddziałów lokalnych. Zastępcą szefa działu informacji został w 2011 r., rok później zaczął kierować działem. 

W komunikacie podano, że "efekty postępowania wskazują również na potrzebę przeprowadzenia odpowiednich szkoleń oraz poprawienia procedur w komunikacji między członkami zespołu". 

Nazwisko nowego szefa działu informacji RMF FM zostanie podane w najbliższym czasie.

Niedawno Onet ujawnił, że listę osób, które wielokrotnie -w ciągu ostatnich czterech lat odwiedzały byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka i członków zarządu firmy. Wśród nich był Marek Balawajder.

- Mówienie o 25 razach to pełna manipulacja! W siedzibie Orlenu w ciągu 6 lat widziałem się z prezesem Obajtkiem raz, kilka lat temu. To było spotkanie czysto zawodowe, tak jak spotykałem się i spotykam z wieloma innymi prezesami i dyrektorami, jako dyrektor informacji - mówił Balawajder Wirtualnemedia.pl. - Było też kilka spotkań z Adamem Burakiem, też czysto zawodowo. 6-7 razy, nie pamiętam już dokładnie – wymieniał. Po co te spotkania? - W związku z tym co ja robię w radiu jako dyrektor informacji. Kolega Burak odpowiada za eventy, więc o to chodziło w tych spotkaniach. Dział reklamy ani sponsoringu mi nie podlega – dodał. 

Masowe odejścia dziennikarzy z RMF FM

W ostatnim czasie z RMF FM odeszło wielu dziennikarzy. Z firmą pożegnali się Kuba Kaługa pracujący w Trójmieście, Krzysztof Kot z Lublina i Marek Wiosło z Wrocławia. Warszawski oddział RMF FM opuścił Roch Kowalski, a wkrótce odejdą też Paweł Balinowski i Mariusz Piekarski (wszyscy dołączyli, bądź dołączą do Telewizji Polskiej). Do TVP z RMF FM przeszli też wydawczyni Amelia Panuszko i szef zespołu wydawców publicystyki Jonasz Jasnorzewski. Ze stacji odeszła też prowadząca "Fakty" RMF FM Katarzyna Staszko. 

RMF FM jest liderem rynku radiowego w Polsce. Udział stacji pod względem słuchania w 2023 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 29,6 proc. - wynika z badania Radio Track Kantar Polska. 

Dołącz do dyskusji: Marek Balawajder odchodzi z RMF FM. „Naruszenie kodeksu postępowania”

77 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sandu Ciorba
No i pięknie, wielu ludzi odetchnęło właśnie z ulgą, brawo. Może skuma jak wielu ludziom uprzykrzył życie.
odpowiedź
User
RKS HuWdu
Spoko. Znajdzie robotę w Republice.
odpowiedź
User
Domi
no przecież wszyscy wiemy, że poleciał za księgę wejść do Orlenu, jakby nie powiał wiatr zmian, to jakoś te naruszenia jakże ważnego łącznika z PiSem pewnie by były mniej rażące 😂
odpowiedź