SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing sportowy: podsumowanie 2019 roku, prognozy na 2020

W kolejnym cyklu podsumowań mijającego 2019 roku prezentujemy opinie ekspertów od marketingu sportowego. Wskazują na łamach Wirtualnemedia.pl, co w ich ocenie było sukcesem, a co porażką 2019 roku, prognozują też to, co może wydarzyć się w 2020 roku.


Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska


WYDARZENIE ROKU

Dla mnie wydarzeniem roku była akcja ratunkowa dotycząca Wisły Kraków a właściwie jej konsekwencje i efekty biznesowe i marketingowe. Przede wszystkim dzięki tej sytuacji mogliśmy uświadomić sobie i zobaczyć jak gigantyczny potencjał ma szeroko rozumiane środowisko kibicowskie (i konsumenckie). Nie tylko w Wiśle. Cała ta sytuacja ujawniła też dosłownie przepaść pomiędzy efektywnością bieżących działań klubów a rzeczywistym potencjałem i rezerwami takich działań. Sukces akcji crowdfundingowej, rekordowa liczba sprzedanych karnetów, kampania „#prawdziwaWisła” sygnowana hasłem „Czyny. Nie słowa”, oddolna koncepcja koszulki „Linia życia”, angażacja firm i osób prywatnych. Potężny wir marketingowo-biznesowy generujący realne zaangażowania i przychody. Szkoda oczywiście, że okazało się to dopiero podczas sytuacji kryzysowej ale wielkość nie zeksplorowanego rynku potężnie zaskoczyła. Na tym tle jestem w stanie nawet zaryzykować twierdzenie, że większość polskich klubów wykorzystuje potencjał konsumencki kibiców zaledwie gdzieś na poziomie ok. 20-40%.

Monumentalną transakcją była także transakcja Orlen – Williams, ale pomimo walorów „historycznych” nie okazała się tak duża i ważna jak można się było spodziewać. W pewnym sensie samorzutnie wyciszyła się na rynku polskim. Fatalne wyniki Kubicy, indolencja Williamsa bardziej przestawiły tą kooperację w sektory sytuacji kryzysowej niż narodowego sztandaru dumnie powiewającego w F1. Więcej aktywności Orlenu można było zaobserwować poprzez kampanię Orlenu i loterię zdrapkową niż poprzez ekspozycję koncernu w F1.

Sporym hitem okazała się wizerunkowa i marketingowa eksplozja piłki nożnej kobiet. Oparta głównie o kobiecy Mundial oraz silnie wzmacniana przez aktywne, prospołeczne, ale nawet buntownicze aktywności kobiecej Reprezentacji USA m.in. na rzecz równouprawnienia finansowego. W pamięć zapadło szczególnie wielotysięczne powitanie na ulicach Nowego Jorku, frekwencja na trybunach czy wyniki oglądalności Mundialu. Ale i rekord sprzedaży w Nike pobiła koszulka reprezentacji USA kobiet. Wprawdzie nadal rozgłos odbywa się na szczytach piłki nożnej kobiecej, doły nadal wiążą koniec z końcem ale Mundial kobiet może okazać się swoistym game changerem albo przyśpieszaczem trendu.

SUKCES ROKU

Intel Extreme Masters w Katowicach (wraz z ESL One Katowice). To unikalny sukces gamingu, esportu, ESL i marki miejskiej jaką są Katowice. Event wykonany na najwyższych parametrach technologicznych, budujący wielotysięczną frekwencję i promujący zarówno Katowice jak i IEM właściwie na cały świat. Podczas tegorocznej edycji padł historyczny rekord frekwencji - w wydarzeniu wzięło udział 174 tys. osób! Był to także najliczniej oglądany turniej CS:GO w historii ESL.

Znacznym sukcesem okazał się także rozwój FAME MMA. Można mieć wątpliwości i zgłaszać zarzuty na poziomie sportowym, etycznym czy nawet moralnym ale na płaszczyźnie biznesowej i marketingowej trzeba oceniać ten format jako sukces.
Można nie lubić i nie oglądać FAME MMA ale nie można zamykać oczu na liczby jakie generują gale (zasięgi, zaangażowania, subskrybcje, oglądalności itp.) Samą konferencję prasową Linkiewicz-Godlewska oglądało na żywo na YouTube ponad 200 tys. osób. Nawet pojedyncze posty jak chociażby instagramowy post Linkimaster vs. Lil Masti to w ciągu zaledwie 4 godzin ponad 270 tys. lajków i ponad 13 tys. komentarzy! Jednak trzeba też zauważyć, że ostatnie freak fighty zwłaszcza walka Mini Majk vs Lord Kruszwil to już pewnego rodzaju przekraczanie granic i spore ryzyko.

Jako ciekawostki można wspomnieć też konsekwentne działania Cracovii na płaszczyźnie real time marketingu. Odpowiedni poziom, powtarzalność działań i ich kreatywność jest na tyle wysoka, że można mówić o wpływie na wizerunek klubu i marki. W innych klubach dzieje się to incydentalnie.

PORAŻKA / ROZCZAROWANIE ROKU

Kinsey Wolanski i jej wbiegnięcie na murawę stadionu podczas finału Ligi Mistrzów. Niewykluczone, że nadchodzą czasy patomarketingu. Niebezpiecznych, realizowanych z premedytacją działań marketingowo-reklamowych opartych o publiczny eksces na oczach milionów. Kinsey Wolanski wbiegając na murawę finału Ligi Mistrzów dała groźny przykład potencjalnym naśladowcom. Co więcej, po tym ekscesie znacząco podniósł się jej status celebrycko-influencerski (także w liczbach followersów) a nie usłyszeliśmy jakoś donośnie o konsekwencjach prawno-finansowych tego występku. Kinsey dalej podróżuje po całym świecie i bryluje na Instagramie, Vitaly Uncensored nadal kręci filmiki na You Tube. Sprawiają wrażenie osób zadowolonych, które zarobiły na swoich ekscesach nie ponosząc specjalnie kary. Realna monetyzacja czynów zabronionych.

STS i hashtag #OdważniWygrywają
STS postanowił poszerzyć zakres swojego działania poza granice Polski. Hucznie odpalona kampania używała hasła i hashstagu #OdważniWygrywają. Niestety tuż po upublicznieniu tej informacji okazało się, że jest to hasło i hashstag od lat używane w kampanii profilaktyki raka jąder! Ewidentnie zawiódł research a firma szybko zaprzestała używania hasła i hashtagu. Ale co ciekawe STS nie zdecydował się podjąć rękawicy i rozpocząć współpracy CSRowej z tą kampanią społeczno-edukacyjną co wydawało się oczywiste w takiej krępującej sytuacji.

Mevo i rower metropolitalny w Trójmieście
W czasach, w których rośnie moda na ekomobilność, przekonanie o konieczności ruchu i zdrowego stylu życia a kultura fizyczna zyskuje nowe znaczenie upadek Mevo jest wręcz niezwykły. Wydawałoby się, że po sukcesie Warszawy i Venturilo, temat jest całkowicie zrozumiały i nic tylko tworzyć udane kopie tego przedsięwzięcia. Tymczasem w Trójmieście, Zarząd Obszaru Metropolitalnego zdecydował w trybie pilnym o rozwiązaniu umowy z NB Tricity na Mevo (grupa Nextbike).

Nowa oprawa graficzna meczów PKO Ekstraklasy.
W mojej opinii to niestety wyszło źle. Gorzej w stosunku do poprzedniej. Zamiast wyraźnego kroku w przód, można mówić o sporym i jednocześnie zaskakującym regresie jakościowym. Co więcej, często jest tak, że wraz z upływem czasu można się przyzwyczaić i temat powszednieje. Tu natomiast stylistyka, zwłaszcza fontów nadal wzbudza niesmak.

NBA i Chiny
Nieostrożny tweet dyrektora generalnego Houston Rockets Daryla Moreya w sprawie protestów w Hong Kongu dosłownie zdemolował relacje NBA – Chiny. Wywołał reperkusje gospodarcze, szkody wizerunkowe i doprowadził do skandalu międzynarodowego.

Warto też wspomnieć o całkowitej klęsce wielkiej, międzynarodowej marki Tough Mudder, która w 2019r. planowała zadebiutować w Polsce. Listy startowe świeciły pustkami i ostatecznie nie odbył się żaden event. Na świecie TM to gigant rynku biegów z przeszkodami.

CIEKAWOSTKI 2019

Krzysztof Piątek skorzystał z nowelizacji prawa własności przemysłowej i zastrzegł swoją cieszynkę jako ruchomy znak towarowy.

Jako ciekawostkę można też wspomnieć pomniejsze alianse świata sportu z przemysłem filmowym. W zapowiedzi 3. sezonu „Domu z papieru” wziął udział Krzysztof Piątek. Na potrzeby promocji wybuchowego filmu „6 Underground”, swój wybuchowy, rankingujący #Zlatanometer stworzył Zlatan Ibrahimović. Zaskoczyło pozytywnie też miasto Ełk, które zrealizowało dosyć rozległy a zarazem naturalny product placement marki miejskiej w filmie Underdog. To udany przykład marketingu terytorialnego i marketingu miejsc.

Po raz pierwszy w Polsce pojawiło się Ninja Warrior. Pokazało wiele pozytywnych emocji. Uczestnicy pojawili się z całego kraju. Również widownia okazała się na tyle duża, że Polsat zdecydował o kontynuacji formatu.

Kilka inicjatyw jest też na dorobku. Pogoń Szczecin jako pierwszy polski klub piłkarski wystartowała ze swoją siecią telefoniczną. Partnerem technologicznym projektu Pogoń Mobile jest Next Mobile a usługa funkcjonuje w oparciu o sieć Plusa.

Na rynku pojawił się Boomerun – aplikacja, która wynagradza uczestników za aktywność fizyczną mierzoną krokami. Ciekawą koszulkę meczową pokazała Elana Toruń. Designem przypominała plastry miodu. Nazwano ją „Pszczółka", ponieważ chciano zwrócić uwagę na problem wymierających pszczół. Z kolei Warta Poznań błysnęła koszulką ze „sponsoringowym” kodem QR. Ta PRowska akcja mocno znalazła odbicie w mediach.

Na rynkach zagranicznych można wspomnieć kilka ciekawostek. Machina promocyjna Super Bowl już pracuje (właściwie nigdy nie stygnie) i zanotowała kolejny rekord cenowy. 30 sekund reklamy na rok 2020 osiągnęło już 5,6 mln USD. Stacja Fox News poinformowała też, że wyprzedane są już wszystkie przerwy przeznaczone na reklamy.

Airbnb zostało oficjalnym partnerem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na najbliższe 9 lat.

Ciekawa jest ewolucja tej firmy Kiedyś start-up. Później ambitny underdog. Potem biznesowy tycoon. Dzisiaj partner Igrzysk Olimpijskich.

Rwanda kontynuuje koncept promowania kraju poprzez futbolowych gigantów. Ogłosiła trzyletni kontrakt z Paris Saint Germain. Wcześniej, w 2018r. zawarła, także na trzy lata, kontrakt z Arsenalem. Po transferze Ronaldo do Juventusu zanotowano wzrost wielu parametrów marketingowych i biznesowych. #RonaldoEffect odbił się także na wzroście cen akcji klubu.

TRENDY - PROGNOZY

W zakresie trendów zwróciłbym uwagę na coś zupełnie innego niż trendy oparte o technologię, które i tak są oczywiste. Coraz mocniej uważam, że wiele działań, zwłaszcza w Polsce, musi zrobić zwrot w kierunku prostej logiki konsumenckiej i swoistych simplifikacji. Jak podnieść jakość świadczeń na rzecz klienta, jak zwabić go na wydarzenie, jak lepiej rozumieć jego rzeczywiste potrzeby i wymagania, jak sprawić żeby nabywał produkty klubu. Podmioty sportowe muszą zacząć kierować się perspektywą klientocentryczną. To kibic-konsument jest fundamentem klubów i wydarzeń sportowych i wszelkie działania muszą prowadzić do efektu korzystnego dla kibica. Dzisiejsze, polskie modele zarządzania są właściwie odwrotne. Obecnie to wyniki i aspekt sportowy mają automatycznie przynieść klienta do klubu. To anachronizm. Klientocentryzm to strategiczna budowa lub usprawnianie całej organizacji wokół klienta. Natomiast codzienność działań na rzecz kibiców to zwykle plankton komunikacji social media i PRowskie akcje bez wpływów przychodowych oraz zbyt niskie osadzenie w organizacji osób odpowiadających za takie działania. Na rynku pojawiło się już kilka jaskółek takich jak karnetowe rekordy Widzewa, Wisły czy nawet Speed Car Motor Lublin ale nadejście wiosny to wciąż odległe czasy.

Ostatnie lata to także zachłyśniecie się botami, sztuczną inteligencją i platformami social media. Narzędziami samymi w sobie. Pogoń za nowinkami technologicznymi stała się substytutem ogólnie pojmowanego performance marketingu. Na rynku roją się RTMy i coraz to nowe konferencje marketingowe a frekwencja na trybunach spada. Kategorie przychodów bezpośrednich (matchday, merchandising) od kibiców stoją w miejscu albo notują jedynie nieznaczny progres.

Musi także nadejść czas TikToka lub skuteczności działań do jego grupy wiekowej. Jeżeli kluby nie zaczną na poważnie działać na tej platformie, grozi im utrata całego pokolenia fanów, którzy po prostu wychowują się już w innej rzeczywistości. Nie mówiąc o podążaniu i konkurencji ze strony gamingu i esportu. Na razie to kilka roczników ale za chwilę może powstać luka nie do nadrobienia.

W zakresie imprez masowych gdzie można liczyć na sprzedaż co najmniej kilku tysięcy pakietów uczestnictwa pojawiają się powoli działania, które nazywam marketingiem medalowym. Marketing Medalowy to pojęcie mało znane choć niektórzy organizatorzy biegów mają świadomość jak istotnym elementem decyzji uczestnika może być piękny, wabiący, pamiątkowy medal. W ostatnich latach pojawiło się kilka większych akcji ale to na razie prapoczątki. Takie działania prowadziłem zarządzając Runmageddonem. Natomiast współcześnie beneficjentem tego kierunku będą np. rekordowe Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni, gdzie liczba uczestników biegu masowego może osiągnąć rekordowe 25 tys. osób a jednym z kluczowych bodźców jest słynny medal – kompas.

Ważnym trendem będzie także coraz mocniejsze angażowanie się marek w akcje marketingowe i działania związane z poprawą stanu zdrowia, aktywnym stylem życia i szeroko pojmowaną kulturą fizyczną. Formalnie wydaje się, że rynek takich przedsięwzięć jest już spory ale czas na masowość i realne zaangażowanie marek w tym sektorze. W czasach gdzie co czwarty dorosły Polak jest już otyły a dzieci i młodzież dosłownie zapadli się w świat wirtualny dla wielu marek jest to nie tylko okazja ale i obowiązek stać się prawdziwie odpowiedzialnymi społecznie a nie tylko PRowsko.

Zresztą podobne problemy ma świat. Brak ruchu i aktywności fizycznych pracowników, kosztuje brytyjskich pracodawców 6,6 mld £ rocznie. Głównie chodzi o oszczędności tworzone w efekcie lepszej produktywności.


Seweryn Plotan, managing director w Sponsoring Insight

WYDARZENIE ROKU
Występy reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w koszykówce. Najpierw pierwszy od 52 lat awans, a później fenomenalne występy biało-czerwonych sprawiły, że o polskiej koszykówce zrobiło się głośniej. Wysoką formę reprezentacji najlepiej oddaje fakt, że miejsce w pierwszej ósemce, które przed turniejem każdy kibic „wziąłby w ciemno”, ostatecznie okazało się lekkim niedosytem.

SUKCES ROKU
Indywidualne mistrzostwo świata na żużlu Bartosza Zmarzlika
. Wśród licznych sukcesów Polaków trudno było wskazać zdecydowanego faworyta. Jednak zapewnienie sobie tytułu najlepszego zawodnika globu, w tak cenionej w Polsce dyscyplinie jaką jest żużel, nie może pozostać bez wyróżnienia. Zmarzlik jest trzecim Polakiem w historii, który tego dokonał.

ROZCZAROWANIE ROKU
Tło występów Roberta Kubicy w Formule 1. Po spektakularnym ogłoszeniu sponsoringu Teamu Williams przez PKN Orlen, kibice liczyli na, mimo wszystko, nieco lepsze wyniki Kubicy. Tymczasem brak wsparcia polskiego kierowcy przez zespół i ciągłe kłopoty z bolidem poskutkowały przedwczesnym zakończeniem współpracy.

CZŁOWIEK ROKU
Po latach starań w biało-czerwonych barwach mógł w końcu wystąpić Wilfredo Leon. Nowy przyjmujący bardzo szybko zyskał sympatię kibiców, a także doskonale odnalazł się w zespole. W kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata był jednym z najlepszych zawodników kadry Vitala Heynena.

SERWIS/KAMPANIA/PROJEKT ROKU
Rekord polskiego crowdfundingu w wykonaniu kibiców Wisły Kraków. Sympatycy Białej Gwiazdy w nieco ponad 24 godziny wykupili wszystkie akcje klubu za 4 mln zł. W inicjatywie udział wzięło ponad 9 tysięcy kibiców, co pokazuje jak bliski ich sercu jest krakowski klub. Trzymam kciuki aby historia zakończyła się happy endem, tj. utrzymaniem Wisły w Ekstraklasie.

TREND ROKU
Stawianie na własne kanały dystrybucji treści sportowych. Najlepszym przykładem jest uruchomienie przez Ekstraklasę SA platformy OTT umożliwiającej płatny dostęp do transmisji za granicą. Taki ruch pozwala uniezależnić się od zewnętrznych partnerów i w konsekwencji posiadać większą swobodę działania.

PROGNOZY NA 2020 ROK
2020 będzie rokiem Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Europy w piłce nożnej
. Duże międzynarodowe wydarzenia sportowe są pożądanym nośnikiem promocyjnym przede wszystkim dla marek z sektora FMCG. Producenci piwa, napojów, słodyczy czy przekąsek z pewnością zwiększą swoją aktywność w zakresie nabywania i aktywacji praw sponsoringowych.


Paweł Sławski, managing partner w Arskom


WYDARZENIE ROKU

Jedno z czołowych wydarzeń marketingu sportowego w 2019 roku to na pewno sponsoring Roberta Kubicy przez PKN Orlen. Ten kontrakt wywołał dyskusje, przez wielu ekspertów i kibiców oceniany był jako źle wydane pieniądze. Mowa w tym przypadku o 40 mln złotych, czyli ok. 10 mln euro rocznie za sponsoring Teamu Williams Martini Racing w F1. Oceniam ten ruch sponsoringowy jako dobre ulokowanie części budżetu marketingowego na globalną promocję marki. Ten kontrakt budził dużo emocji ze względu na kwotę zaangażowania oraz podtekst polityczny (wyciek negatywnej opinii o Kubicy premiera M. Morawieckiego). Podsumowując – czy PKN Orlen zapłacił dużo pieniędzy za ten kontrakt? Uważam, że nie, to w takiej skali (globalnej, koncern zapowiadał przejęcia sieci stacji w innych krajach Europy) nie jest wysoka kwota za wynegocjowaną ekspozycję marki. Mogliśmy zauważyć ciekawe aktywności prosprzedażowe PKN Orlen na stacjach paliw wykorzystujące wizerunek Kubicy. Koncern deklarował sukces komercyjny każdej linii produktów sygnowanej wizerunkiem RK.

SUKCES ROKU

Dużym sukcesem jest w mojej opinii nagroda UEFA dla AKZ Zły. To zespół piłki nożnej występujący na siódmym szczeblu rozgrywek ligowych. Alternatywny Klub Sportowy Zły został laureatem nagrody Europejskiej Unii Piłkarskiej UEFA Grassroots Award. Warszawski AKS doceniono za promowanie równości i zapewnienie powszechnego dostępu do futbolu. Doceniam u nich kreatywność i skuteczność w komunikacji ze swoimi fanami.

Brawa należą się również dla Polskiego Związku Piłki Nożnej za dobrze przeprowadzoną akcję marketingową wokół 100-lecia Związku. Bardzo ciekawe kreacje, dobrze prowadzona komunikacja z czołowymi dziennikarzami sportowymi dało dużo jakościowej widoczności dla PZPN.

Sukcesem było też przeprowadzenie przez Runmageddon akcji equity crowdfundingowej w której można było kupić jeden z dziesięciu pakietów inwestorskich (od 150 do 150000 złotych) i stać się jednym z akcjonariuszy tego ekstremalnego biegu przeszkodowego. W Runmageddon zainwestowało 1281 osób i zebrano łącznie 1224267,6 pln. Dzięki tym pieniądzom spółka będzie mogła rozpocząć swoją zagraniczną ekspansję. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

PORAŻKA/ROZCZAROWANIE ROKU

Złoty medal w tej kategorii wędruje do Polskiego Związku Koszykówki. Porażką roku należy uznać marketingowe działania PZKosz, ogromne zmarnowanie potencjału, który dały wyniki sportowe polskich koszykarzy. Nasza reprezentacja dokonała historycznego wyczynu, pierwszego awansu na Mistrzostwa Świata (ostatni miał miejsce 52 lata temu). Polska doszła do ćwierćfinału przegrywając w meczu walki z USA, wyeliminowaliśmy również gospodarzy (Chiny). Ten mecz pobił rekord oglądalności w Chinach, oglądało go 68 mln widzów. PZKosz nie zrobił praktycznie nic, żeby wykorzystać ten sukces i wykreować modę na koszykówkę w Polsce.

Jednym z rozczarowań mijającego roku jest dla mnie mała świadomość rodzimego marketingu sportowego w działaniach dot. zmian klimatycznych. Mam wrażenie, że marki jeszcze nie do końca wiedzą jak mają się komunikować przy tym problemie, boją się reakcji swoich konsumentów/fanów sportu na odważne akcje marketingowe. Rok 2020 to będzie rok, w którym będzie się mówić o ekologii jeszcze więcej niż w 2019 roku. Sport to dziedzina rozrywki, która przyciąga tysiące osób na wydarzenia i ich sposób konsumpcji ma znaczny wpływ na środowisko. To już jest zauważane przez marki, niestety głównie za granicą, np. Budweiser, jeden ze sponsorów zeszłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej wykorzystał ponownie blisko 50 000 plastikowych kubków, w których podawane były piwo i inne napoje. Z odzyskanych materiałów stworzono odporną na ścieranie nawierzchnię boiska wewnątrz kompleksu sportowego w Soczi. Takie akcje marek będą powtarzane częściej.

CZŁOWIEK ROKU

W 2019 roku najwięcej mówiło się o Jarosławie Królewskim, prezesie spółki Synerise i jego pomocy dla klubu piłkarskiego Wisła Kraków. To człowiek, który podjął się próby ratowania legendarnego klubu od bankructwa. Dzięki jego energii do działania pojawił się również Jakub Błaszczykowski i Tomasz Jażdzyński, udzielając Wiśle kilkumilionowej pożyczki.  Królewski nie schodził cały rok z tytułów artykułów w mediach sportowych, zyskał ogromną popularność. To zdecydowanie był jego rok. Pokazał, że można zmieniać sportową rzeczywistość, bez względu na to jak dużo wokół klubu było niejasnych, momentami kryminalnych historii.

SERWIS/KAMPANIA/PROJEKT ROKU

Serwisem i zarazem projektem roku jest dla mnie Biblioteka Piłkarstwa Polskiego, stworzona na 100-lecie Polskiego Związki Piłki Nożnej. Od października kibice mają dostęp do kompletnego archiwum polskiej reprezentacji, mogą oglądać mecze polskiej drużyny, skróty i ciekawostki piłkarskie. Realizacja na bardzo dobrym poziomie, doceniam za wykonanie jak również za ogrom pracy włożonej w stworzenie tego serwisu.

Doceniam kampanię marki 4F, „Wierni sobie”, bo takie opowiadanie o marce jest zawsze skuteczne. To kampania realizowana w formie cyklu krótkometrażowych filmów dokumentalnych pokazujących motywujące historie sportowców. Niby nic nowego, już to było, ale jakość wykonania kampanii jest bardzo wysoka. Dobrze poprowadzony storytelling, jakościowe wykonanie filmów trafia do konsumentów. Ten styl opowieści znamy z najlepszych realizacji pokazywanych na Cannes Lions i cieszę się, że w Polsce mamy szansę chociaż otrzeć się o jakość najlepszych, światowych produkcji reklamowych.

TREND ROKU

Najważniejszym trendem, który powinni zauważyć marketerzy szukający miejsca dla swoich marek w świecie sportu to zmiany w polskich mediach sportowych. Znani dziennikarze odchodzą z wielkich wydawnictw stawiając na swoje projekty medialne. Sportowy YouTube rozwija się bardzo dynamicznie, warto tam być ze swoją komunikacją produktów czy usług i niestandardowymi kampaniami. W sportowym roku 2020 szczególnie należy to obserwować i starać się być częścią najciekawszych projektów. To trend, który będzie się w nadchodzącym roku pogłębiał i możemy być pewni kolejnych zmian w redakcjach i nowych, atrakcyjnych projektów dziennikarskich.

Kolejnym trendem, który dotarł do Polski w 2019 roku jest zmiana diety sportowców na dietę całkowicie roślinną. Trend, który od kilku lat jest mocno zauważany na świecie od lat, po premierze filmu wyprodukowanego przez Netflix, „The Game Changers” (jednym ze współproducentów filmu jest Arnold Schwarzenegger) trafił na czołówki polskich mediów sportowych. Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski zrezygnowali z jedzenia mięsa, właśnie po to, żeby osiągać lepsze wyniki sportowe. To będą zauważać marki spożywcze i możemy spodziewać się ciekawych działań właśnie w tym kierunku. W Anglii jednym ze sponsorów klubu piłkarskiego Forest Green Rovers są wegańskie marki Quorn oraz Oatly. Klub ten określa się jako „100% wegański”. To co prawda angielskie „League Two” (czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie) ale jest to początek zmian. Venus Williams, Lewis Hamilton czy Jermain Defoe to jedne z większych sportowych nazwisk, które od lat promują wegański styl życia na świecie. W Polsce rośnie w siłę Jasna Strona Mocy, inicjatywa promującą diety roślinne wśród aktywnych fizycznie mężczyzn. Początkowo działająca w Polsce kampania ma teraz międzynarodowych odbiorców, a niedawno ruszyła w Ukrainie i Estonii. Dołączają do niej także sportowcy z Rosji.

PROGNOZY NA 2020 ROK

W roku 2020 wzrośnie rola niedostrzeganych mediów społecznościowych, nieoczywistych influencerów wykorzystywanych w kampaniach sportowych (niekoniecznie z branży sportowej). Wyzwaniem jest dotarcie do młodszych odbiorców, którzy inaczej korzystają z mediów niż konsumenci dotychczas analizowani przez działy marketingu. To nie sportowcy a twórcy internetowi będą pozwalać markom na skuteczne dotarcie z przekazem reklamowym. Nadchodzący rok jest rokiem sportu, przed nami m.in. Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio oraz Euro 2020 rozgrywane w dwunastu różnych państwach. Markom opłaca się komunikować wokół sportu nie będąc oficjalnie sponsorem wielkich wydarzeń. Ciekawe mogą być działania ambush marketingowe (oczywiście w ramach legalności) przy tych największych wydarzeniach sportowych na które czekają miliony kibiców. To będzie na pewno jedno z ważniejszych zagadnień dla marek, które chcą pokazać emocje swoich produktów lub usług poprzez sport.

Dołącz do dyskusji: Marketing sportowy: podsumowanie 2019 roku, prognozy na 2020

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cosa Nostradamus
Najlepsze baśnie od pana na końcu. Weganie, klimat i AKS Zły. Z chęcią wróce do tego artykułu za 12 miesięcy i się pośmieję z tych przewidywań.
odpowiedź
User
Lilly from the valley
Jaro Królewski mistrz autokreacji nabrał pana Pawła.
odpowiedź
User
Pot
Arskom to chyba znany jest z innych działań -
https://www.donald.pl/artykuly/yQ5kHHqA/gargamel-o-agencji-produkcji-influencerow-i-wykorzystywaniu-dzieci
odpowiedź