SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook zabrania pracownikom dyskusji na temat aborcji

Koncern Meta, właściciel Facebooka i Instagrama wprowadził ograniczenia dla swoich pracowników. Zgodnie z nimi w służbowych kanałach komunikacji nie można prowadzić dyskusji na temat aborcji. Ma to być reakcja firmy na toczącą się w USA debatę związaną z możliwością ograniczenia praw kobiet do usuwania ciąży.

fot. materiały prasoweArticle

W ostatnich tygodniach narasta napięcie wokół kwestii aborcji w USA. Chodzi o możliwość wydania przez Sąd Najwyższy orzeczenia uchylającego pochodzący z 1973 r. wyrok w sprawie Roe vs. Wade, co w praktyce może umożliwić w niektórych stanach wprowadzenie przepisów ograniczających kobietom prawo do usuwania ciąży.

Sprawa jest w ostatnim czasie gorącym tematem w amerykańskich mediach, wywołuje też liczne społeczne protesty i zażartą debatę pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami aborcji. Z tego powodu niedawno „The New York Times” postanowił usunąć słowo „płód” z oferowanej przez siebie łamigłówki Wordle.

Bez rozmów o aborcji w pracy

Teraz do wspomnianej wcześnie gorącej dyskusji społecznej odniósł się także koncern Meta, do którego należą m.in. platformy Facebook i Instagram.

Jak donosi Axios, Meta uaktualniła dokument o nazwie „Respectful Communication Policy”, który obecnie zabrania następujących rzeczy w wypadku stosowania służbowych kanałów w miejscu pracy:

  • Opinii lub debat na temat tego, czy aborcja jest dobra czy zła, dostępności aborcji lub praw do niej, a także politycznych, religijnych i humanitarnych poglądów na ten temat.
  • Dzielenia się osobistymi doświadczeniami związanymi z aborcją w celu przekonania lub zniechęcenia innych do zajęcia określonego stanowiska w tej sprawie.

Czytaj także: Starbucks pokryje pracownicom koszty związane z aborcją

Zasady zezwalają jednak na „dzielenie się osobistym doświadczeniem dotyczącym aborcji z zaufanym współpracownikiem, w prywatnej atmosferze (np. spotkanie w cztery oczy lub czat), w celu uzyskania wsparcia” oraz „okazywanie empatii lub wsparcia współpracownikowi w odpowiedzi na jego dobrowolnie podzielone osobiste doświadczenie aborcyjne, w prywatnej atmosferze”.

Meta pozwala także pracownikom na umieszczanie wpisów na temat aborcji na ich osobistych kontach na Facebooku. Polityka koncernu nie wydaje się być powszechna wśród innych największych amerykańskich firm technologicznych.

Rzecznik Google powiedział Axios, że firma prosi pracowników, by odnosili się do siebie z szacunkiem, ale nie zaleciła niczego konkretnego w kwestii aborcji. Apple także nie zabronił pracownikom rozmawiania o aborcji na kanałach w miejscu pracy.
Z kolei Microsoft i Amazon uchyliły się od komentarza i informacji na ten temat.

Czytaj także: Holdingi reklamowe w USA opłacą swoim pracownicom dostęp do aborcji

Dołącz do dyskusji: Facebook zabrania pracownikom dyskusji na temat aborcji

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
impreesja
chodzi o SŁUŻBOWE kanały komunikacji!
odpowiedź
User
śmiechu warte
Amerykańska wolność słowa 🤣
odpowiedź
User
Marek z Janek
O wielu innych rzeczach nie możesz rozmawiać, jeśli chcesz pracować w korporacji.
odpowiedź